banan din seminte

doru26

New Member
A incercat cineva ??
am intelesc ca semntele sunt seci , cum imi pot da seama daca sunt seci sau nu \??
cum pot planta semintele??
credeti ca va iesi ceva daca plantez cateva semnte ?>??
multumesc mult!!!!1 :) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Doru eu am plantat anul trecut seminte si mi-au iesit vreo 3 plantute.
Din ele doar una a supravietuit si asta doar din lipsa mea de atentie.
Depinde de seminte dar, sa stii ,ca ale mele au germinat relativ repede.
Le-am acoperit cu o folie si le-am pus pe balcon intr-o zona in care mai batea si soarele.
Multa bafta!
 

doru26

New Member
ai acoperit semintele cu pamant sau le-ai pus la suprafata??
semintele se pun direct in pamant ??
cat de repede au germinat??
plantutele sunt mari atunci cand ies??
ma apuc de plantat si va tin la curent
multumesc mult
 

sarselia

Active Member
Moderator
doru26 a spus:
ai acoperit semintele cu pamant sau le-ai pus la suprafata??
semintele se pun direct in pamant ??
cat de repede au germinat??
plantutele sunt mari atunci cand ies??
ma apuc de plantat si va tin la curent
multumesc mult
Semintele le-am acoperit cu pamant dar nu mult.
In maxim o luna- daca mai tin minte- au si germinat.Nu sunt foarte mari atunci cand ies dar nici mici nu sunt.Dar probabil ca asta depinde si de specia de bananier de la care ai seminte.
Tinem pumnii!
 

doru26

New Member
astazi plantez semintele
le-am pus in apa de ieri dupa amiaza
3 s-au ridicat la suprafata si cred ca-s seci
restul sunt pe fundul paharului
 

George

Member
Am si eu un pui de banan din seminte, am plantat in primavara anului trecut cateva seminte, nu a germinat decat una. Cresterea plantei a fost destul de greoaie, nu avea mai mult de 20 cm la inceputul iernii, apoi frunzele i s-au uscat, asa ca a ramas o tulpina micuta. Spre bucuria mea la inceputul lunii trecute din acea tulpina anemica a iesit o frunza :D
 

doru26

New Member
cred ca am deja un banan !!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :eek: :D
in aceasta seara l-am vazut , maine ii fac poza
nu sun foarte sigur ca e banan , dar sper sa fie ................
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari!
Din cate imi aminteam eu si la mine au germinat repede.Atat doar ca pe urma au o crestere destul de inceata.
Bafta mare!
 

michaela

Active Member
doru26- n-as vrea sa te dezamagesc.... dar mie zau ca nu-mi seamana a banan- sa deie domnul sa ma insel :oops:
 

Kandinsky

New Member
andreea612 - Acelea nu sunt seminţe. Bananele din magazinul alimentar nu au seminţe viabile. Sunt soiuri speciale care se înmulţesc doar pe cale vegetativă şi sunt rezultatul domesticirii bananelor sălbatice. Există şi banane cu seminţe viabile, dar nu sunt comercializate la noi. Dacă doriţi un bananier, ori cumpăraţi seminţe de pe net, ori cumpăraţi direct o plantă. Există foarte multe soiuri de bananier, unele sunt doar decorative şi au fructe necomestibile, altele cresc foarte mari şi nu pot fi crescute în ghiveci.
Dacă cumpăraţi seminţe, trebuie să ştiţi că şi bananele vor fi pline de seminţe şi nu vor fi ca fructele din magazinul alimentar. Seminţele întotdeauna trebuie să fie proaspete, unele specii germinează foarte greu. Seminţe găsiţi, de exemplu, pe ebay (atenţie, nu toate sunt personale sunt vânzători de încredere) sau puteţi comanda de la magazine on-line, de ex. onszaden.com, un magazin serios.
Dacă doriţi un bananier care face fructe fără seminţe, exact ca cele comercializate, trebuie să cumpăraţi o plantă. Plante se găsesc în florării sau uneori în Auchan, Leroy-Merlin, Dedeman etc.
 
Ultima editare:
Sus