Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Povestiti aici despre cum ati tinut muscatele pe balcon si cum le-a mers. Inclusiv in perioada cu socuri termice. :idea:
 

Hariclea

Member
Eu le-am tinut pe balconul deschis, adica afara si n-au protestat deloc... decat la caldurile cele mari cand se mai ardea cate o frunza, in rest, la temperaturile mici si la diferentele de temperatura n-au "comentat"...
 

blueheart_d

Member
eu am dus muscatele in casa odata cu restul florilor cand a inceput sa fie frig. afara le mergea chiar destul de bine, dar in interior a inceput sa se usuce frunzele si au cazut mai toate. daca nu trebuie sa fie mai cald de 5-10 grade le-as putea tine pe hol unde iarna nu se face foc, si lumina au destula. ce conditii trebuie sa le ofer?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact cum le ai..............racoare si daca ai si lumina.........e perfect!!!
Si bineinteles ca ele chelesc :roll:
 

blueheart_d

Member
m-am speriat mai tare cand au inceput sa cheleasca imediat ce le-am dus la caldura. plus ca eu stau si la bloc mai mult, si in casa scarii sunt o gramada de muscate. sunt bine mersi, inca verzi. am sa le mut ale mele pe hol si sa vad cum se vor comporta.
multumesc mult pt sfat
 

Roxana

Active Member
Si la mine Muscatele sunt cam chele si, inafara de ingrasamant saptamanal nu prea stiu ce trebuie sa le fac pentru a stimula cresterea frunzelor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
V-ati pus lastari de muscate la prins?Unde le tineti?La ce temperatura?In ce substrat?
Eu am pus curgatoare in doua feluri de substrat:nisip cu pamint si pamint cu turba.Temp.14-16 grade.Dar.................frunzele au inceput sa se usuce :( .Tulpinile lastarilor sunt inca verzi! :?
Astept pareri.
 

calin123

Member
eu am urcat in pod ( temperatura iarna 5 grade ) toate ghivecele cu muscate si le voi uda din cind in cind ,sa vedem cum trec iarna .

nu am pus lastari
 

claudia_s

Member
eu de 2 ani peste iarna le tin in pivnita si le-a mers foarte bine. Fiindca nu am lumina foarte multa au avut frunze putin mai decolorate dar in rest au fost ok. Temperatura minima 2 grade iar maxima 14.
 

roxy

Member
Gabiuta, eu am pus lastarii in banuti de turba. ii tin in casa, pe pervaz (orientat spre sud), deasupra caloriferului :oops: si cred ca deja s-au prins, dar i-am pus de vreo 2-3 saptamani.
 

blueheart_d

Member
stiu ca muscatele suporta destul de bine frigul, dar oare care e minima pe care o suporta afara. azi dimineata uitandu-ma pe geam am vazut la blocul de vis-a-vis intr-un balcon nezidit muscate inflorite, si ma gandeam ca acum cateva nopti erau aproap 0 grade.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Muscatele "batrine" chiar suporta temperaturi mai scazute.
Eu le am la o temperatura de cca.10 grade si pina acum le merge foarte bine.Chiar si celor englezesti .
Dar eu am alta problema. Nici un lastar nu s-a prins :cry: .Pur si simplu au putrezit!Macar asa..unul sa fi ramas.
Gata :rofl: La primavara... :arrow: serele din Arad !!!Stiu ca sunt bine aprovizionate :)

Ai zis socuri termice?
Pai in vara...au murit citeva iar ce a ramas nu a facut flori decit tirziu dupa ce vremea a revenit la normal.Si au fost in plina foare cind s-a racorit de-a binelea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am avut multe si frumoase. Pe unele le-am dat, altele au murit. Cateva luate de la Simfonie acum 2-3 ani au avut colonii de musculite albe. Am zis ca nu mai vreau muscate de pe piata romaneasca. Dar ma trage aţa.
 

adrianam

Well-Known Member
Muscatele clasice rezista cam pana pe la 1-2 gr.C, cu conditia sa aiba un acoperis deasupra pentru a nu cadea bruma pe ele. In plus este bine sa fie pe langa zidul casei.
Eu le-am bagat ieri in casa pe ultimele doua.

Trei butasi de muscate curgatoare pusi in octombrie au putrezit.
 

Simina

Active Member
Oare muscata asta a incurcat anotimpurile?



De fapt mai am cateva inflorite, dar nu atat de mult. E totusi prag de iarna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Probabil ca altfel nu se explica!
Cite surprize pot produce si plantele astea!Daca a ramas inflorita inseamna ca s-a simtit bine.
Sper ca nu abia acum s-a gindit sa faca asa ceva :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
Si doua din cele tinute pe balcon au facut floare!! cam anemica,dar...floare totusi!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus