Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
mflorian
Trimis: Vin Oct 21, 2005
Eu am Magnolia kobus in gradina. L-am plantat in primavara lui 2002, de atunci nu l-am protejat niciodata peste iarna si totul a fost ok. Avind in vedere ca il plantezi toamna si va traversa prima sa iarna in pamint, ar fi bine sa iei ceva masuri de precautie, dar in anii urmatori nu cred ca mai este necesar.
Amendament: "magnolie din import" (toate sint din import, magnoliul nu creste nativ la noi) ar putea sa insemne vreun soi mai sensibil, caz in care se schimba datele problemei. Care este denumirea exacta a magnoliei?

emilia
Trimis: Vin Oct 21, 2005
Florian, cum se inmulteste Magnolia? Cu multe multumiri

mflorian
Trimis: Vin Oct 21, 2005
literatura spune ca inmultirea se face prin seminte, butasi, marcotaj, altoire (adica in mod clasic). Eu nu am incercat niciuna dintre metode.

angela draganoiu
Trimis: Joi Oct 27, 2005
florian te rog spune-mi cum se inmulteste prin butasi pt ca eu as vrea sa plantez o magnolia la tara intr-un sat la 8 kg de campina unde clima este cam rece si cam umed chiar si vara. oare va trai ? pamintul este cam 2 m adincime si apoi pietris, din acest punct de vedere ar fi bun ca se dreneaza bine, cind ploua nu balteste apa. dar magnolia stiu ca e mai sensibila , iarna acolo sint temperaturi de pina la minus 20

mflorian
Trimis: Joi Oct 27, 2005
Pai, e mai complicat.
Sub denumirea de "Magnolie" se scund peste 100 de specii si varietati, unele cu frunze mereu verzi, altele cu frunze cazatoare, unele sub forma de arbori, altele sub forma de arbusti. De unde vrei sa iei butasul? Poate reusim sa vedem ce varietate de magnolie este.

angela draganoiu
Trimis: Joi Oct 27, 2005
vreau un butas de magnolie cu flori nu stiu exact de care, cum se gasesc prin parcuri. sa cumpar o planta este mult prea scump si nu stiu daca va trai acolo unde vreau eu. de aceea vreau un butas dar mai intii ma interesez daca poate trai in conditiile pe care i le ofer si apoi incerc cu un butas aooi poate am sa incerc cu o planta caci spatiu am destul.

mflorian
Trimis: Joi Oct 27, 2005
Se pun la inradacinat butasi semilemnosi recoltati in iunie-iulie sau butasi lemnosi recoltati in septembrie.

nino
Trimis: Vin Oct 28, 2005
magnoliile se pot inmultii in 2 feluri
1 - prin seminte dar inflorirea se va produe in cca 10 ani
2 - prin butasi - butasirea se poate face cu butasi desprinsi de planta mama, pusi la inradacinati in substrat special si cu mediu controlat (umiditate, temperatura - in aer si in sol), plus stimulatori de iradacinare si butasire la inaltime, crestand pe un lastar de 1 an o zona de cca 2-3 cm care se trateaza cu stimulatori de inradacinare dupa care se acopera cu muschi sau turba intru-un invelis din material plastic legat bine la ambele capete. plasticul fiind transparent se vor vedea radacinile emise dupa o perioada de timp. de la o planta mama se pot obtine destul de multi butasi, dar aceasta necesita si o perioada de repaus dupa desprinderea butasilor de aceasta.
spor la treaba
 
eu am incercat mai multi ani la rind sa prind magnolia din seminte.In fiecare toamna eram la magnolia din centru si culegeam seminte,le puneam in pamint si toamna si primavara dar rezultate ioc.asta toamna le-am pus undeva la pastrare si inainte de a le semana le-am uitat vreo luna in frigider.le-am decojit si le-am semanat.Prin iunie mi-a rasarit doi pui ,acum au in jur de 7cm,dar nu stiu daca pot trece cu ei peste iarna
 

carmenn

Member
n-ar fi mai bine sa-i tii in interior pana sunt destul de maricei sa suporte iarna nostra??
se anunta iarna grea...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca e mai simplu sa va cumparati o plantuta cam la 1 m. Primavara le gasiti in garden center-uri si prin hypermarketuri. Preturile nu sunt uriase, iar pomisorii sunt sanatosi. Cu semintele sau lastarii e ceva sisific.
 
Absolut corect dar ce te faci cind nu ai centre de acest fel in oras si nu mai spun cit costa .Oricum nu-l lasam afara peste iarna ci ma tem sa nu-i displaca caldura din casa
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca ar trebui un balcon inchis- adica sa aiba frig peste iarna dar sa nu inghete.
In casa cred ca ar fi prea cald.
 

raduizol

Member
La mine in gradina este o magnolie mare si batrana; in fiecare an face seminte, care se scutura si cad pe jos, impreuna cu frunzele pomului. Acolo, peste iarna se prind unele seminte-sub covorul de frunze, astfel incat primavara gasesc 2-3 pui de magnolie, pe care-i scot din pamant si ii transplantez in ghivece. Uneori rezista, altori nu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai .....as avea si eu o idee!!!! :oops: :idea:
Daca mai gasesti asa.........din intimplare ..........vreo saminta transformata in pui de magnolie, nu mai bine dai un anunt pe egradini pentru vinderea lor??? :mrgreen:

Nu unul ci muuuuuuuuulti amatori s-ar gasi sa le cumpere.
Eu una ma inscriu de pe acum la aceasta fericita "intimplare". :rofl:
Ia in calcul aceasta propunere si nu o neglija chiar deloc.
Ar fi spre bucuria si a ta si a altora :D :)
 

raduizol

Member
Sigur ca pot sa iau in calcul donarea puilor care cresc din seminte, dar povestea care v-am spus-o adineauri, arata ca prinderea semintelor este o chestie de cum vrea natura, adica ceva necontrolabil.
Am incercat si eu sa iau seminte, sa le pun in curte acoperite de frunze ca sa germineze, dar nu am reusit nimic, iar natura face ca din sute de seminte sa iasa doar 2-3 pui.
Deci, anul viitor in primavara, voi da de veste daca avem recolta bogata in pui, sau nu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Suuuuuuuuuuuper!!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Si asa este.Mama natura face asa cum vrea ea de cele mai multe ori.Si tot de cele mai multe ori face bine!
 
Raduizol.,nici nu-ti inchipui la citi le-ai dat sperante.Asa este ,nu ai de unde sti daca din strugurelul de seminte ,care samanta este fecundata,nu este seaca ,cum spunem noi .Totul e la hazard.Nici eu nu sunt sigura ca daca incerc acelasi procedeu,la anul voi avea macar un pui.Dar eu cred ca daca perseverezi ,pina la urma vei avea rezultate
 
stiti cumva daca magnolia stelatta poate fi tinuta si in ghiveci, in casa? am primit una in aprilie pe care momentan o pusesem intr-un ghiveci, cu gandul de a o duce la ai mei cand se mai incalzea timpul.. numai ca n-am facut-o in timp util si fiind plecata o saptamana din bucuresti, prietenul meu a "udat-o" indeajuns de bine ca sa se usuce majoritatea frunzelor( a mai ramas doar cu 2 frunze). acum e in perioada de refacere si da semne de cativa muguri noi. problema e ca vine toamna si sunt intr-o mare dilema: ar trebui sa duc magnolia la ai mei s-o plantez in curte? sau sa o las in ghiveci sa-si revina si sa o plantez la primavara afara?
am mai citit pe net ca stelatta creste greu si se descurca si in ghiveci pentru o perioada, insa de conditiile in care ar tb tinuta peste iarna -temperatura, udare, etc..exista referiri doar la cele plantate in exterior. si habar n-am ce sa fac cu ea, dar mi-e draga si fiind cadou de la niste prieteni dragi are tripla valoare, daca pot sa zic asa...
 
Eu as fi de parere s-o mai tii la tine anu acesta dar undeva la beci,poate poti .Nu stim sigur ce iarna vom avea.Mai bine te chinui cu ea decit sa-ti para rau.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In principiu exista o tehnica de germinare a semintelor de magnolie, care daca e respectata se obtine un procentaj bun la inmultirea prin seminte.

Uitati aici o pagina in engleza care face o descriere destul de buna a germinarii din seminte. Daca aveti probleme cu traducerea as putea sa va ajut eu. Am vazut un procent destul de mare de germinare la magnolii daca se respecta "tehnologia".
http://home.att.net/~SpanishMoss/pods.html
 
Dar cum rezista o planta de 15-20 cm in gerul iernii ,sau chiar de 50 cm ?Intr-adevar sunt zone mai calduroase ,cum sunt cele din sud,si mai geroase ,in nord..Fiecare e pe cont propiu cum s-ar zice,depinde de zona si de iarna ce va veni
 

raduizol

Member
Exista la HORNBACHER si Cora niste folii speciale pt invelit arbustii si pomii peste iarna, care asigura protectia plantei contra inghetului, dar totodata o lasa sa si respire si nici sa nu putrezeasca in propria umiditate degajata.
Din punctul asta de vedere planta este complet asigurata contra inghetului, dar ce se intampla cu radacinile scurte, stiut fiind faptul ca adancimea de inghet este de cca. 80-100 cm.?
 
La asta ma refeream si eu ,ca pamintul ingheata cam 10-15 cm in adincime ,depinde de iarna .Asa pot fi protefati cu folii ,coceni ,ierburi si cite mai exista in gospodarie ,dar la radacini.?.Anul acesta o voi tine in balcon si la primavara o voi pune in pamint dupa ce trec gerurile,sa aiba timp sa faca radacini rezistente pina la iarna cealalta .Sper sa-mi reuseasca experimentul,daca nu ,de la capat
 

simonac

Member
in legatura cu puiutii de magnolie... ca sa va reziste (adica sa se prinda) eu stiam ca trebuie scosi din pamant si replantati, abia in al doilea an!
 
Multumesc,Simonac.atit de mult doresc sa-i pot creste ca mai bine intreb pe toata lumea decit sa-i pierd .Orice sfat este folositor
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus