De ce iubim orhideele?

CristianG

Well-Known Member
claude a spus:
Pe langa toate motivele enumerate de voi, mie-mi place de ele si pentru faptul ca sunt...imprevizibile! :) Pe langa bataia de inima in plus cand apare o tija florala,( chiar daca e a 10-a mi se pare ca tot am motive sa-i pandesc deschiderea primei flori), orhideele fac de multe ori chestii neasteptate. Bietele mele orhidee, pe care mama le-a udat din belsug in vara asta, in lipsa mea, s-au descurcat de minune. Doua dintre ele, o cambrie si o oncidium, cu mazga verde pe peretii ghiveciului de la prea multa apa, le-am gasit cu tije florale! :dans:
O Phale, tot innecata si in plus cu ceva frunze arse, a inceput sa dea noi radacini, frunza noua si, de la axila unei frunze a dat un keiki.
Un keiki minuscul, de la o Phale care in iarna era in prag de deces, are o frunza amarata, dar are si o tija florala, cu o singura floare in varf, dar, asa mic cum e a avut o inima mare!
Deci, viata langa orhidee nu e in nici un caz plictisitoare, au ele grija sa-ti ofere senzatii tari! :rofl:
Claude, nu te bucura prea tare.....Mama ta nu a facut decat sa distruga radacinile cambriei si oncidiumului...Chiar daca acum plantele tale fac flori, inauntru totul este putrezit. Ma rog, aproape totul....Nu doar banuiesc, sunt chiar sigur de asta....Acum orhideele tale fac eforturi mari pentru a inflori.Vezi sa nu risti ca plantele sa isi consume rezervele de energie si apoi....Ai spus din "belsug apa"? Cumplit.....Aceste orhidee nu suporta cantitati mari de apa....Nu ma pot bucura pentru tine referitor la cele doua orhidee....Daca inauntrul ghiveciului nu exista "sanatate" florile sunt si ele putin bolnave. Dupa ce infloresc, verifica ghivecele si sa-mi spui daca nu am avut dreptate. Oricum, am vazut orhidee care aveau radacinile putrezite si tot infloreau.....Insa bucuria este pentru scurt timp daca nu se i-au masuri urgente de schimbare a subtratului si taierea radacinilor putrezite..... :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
S-a lasat linistea pe aici asa ca ma gandeam sa ii mai provoc un pic pe cei care nu au spus nimic.

Ganditi-va ..De ce iubiti orhideele?De ce pe ele si nu pe alte flori?
Ce anume iubiti la ele si de ce?
De ce o colectie de orhidee si nu de alte plante care poate sunt mai putin pretentioase,mai putin costisitoare,care ocupa mai putin spatiu?
Mi-ar placea sa cred ca un om care ar intra pe aici si care pana acum nu a reusit sa descopere minunata lume a orhideelor,prin cele citite aici,si-ar face o idee si poate ar incerca sa "adopte" o frumusete.
Mi-ar placea sa fim mai multi iubitori de orhidee pentru ca ideea preconceputa cum ca sunt plante extrem de pretentioase va trebui sa dispara.
Sunt plante exact ca si alte plante si care trebuiesc ingrijite in functie de necesitatile pe care le au.
Asa cum se stie ca unor cactusi nu le pui multa apa, asa este si cu orhideele...

Dar gata nu mai spun nimic...Va astept cu drag pe voi pentru a dezbate acest subiect: ORHIDEELE si pasiunea noastra pentru ele.
 

andreiacamelia

Active Member
Credeti-ma ca le iubesc emorm, insa um pierdut destul de multe in iarna asta. Ce e mai grav este ca inca nu am terminat cu iarna si am niste emotii! Cred ca va trebui sa revizuiesc ceva. Phale nu mai am decat una, prima acizitionata si salvata dintr-un supermarket.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur mult Andreiacamelia pentru ca te numei printre noi iubitorii de orhidee si imi pare nespus de rau pentru piederile avute.
Dar....eu zic ca mereu avem de invatat din greseli asa ca punct si de la capat.
:D
 

elaelena

Member
admiratia mea pt. orhidee s-a dezvoltat progresiv;mai intai a fost o planta in ghiveci pe care am pierdut-o( phale) dupa inflorire, apoi am cumparat un superb dendrobium nobile,alb si parfumat, pe care mi-am dorit nespus sa il fac sa supravietuiasca -lucru reusit dupa ce am citit o gramada de sfaturi date de colectionari pe forumuri- si de care sunt incantata ori de cate ori reinfloreste ...am prins curaj si am achizitionat cateva phale, vreo doua s-au dus(neatentie la udare.) dar supravietuitoarele acum se pregatesc sa reinfloreasca!
...imi plac florile lor ireal de frumoase, , modul elegant in care isi arcuiesc tijele florale, perioada lunga de timp in care iti infrumuseteza casa si sufletul si,nu in ultimul rand, faptul ca sunt usor de ingrijit fata de alte plante
 

michaela

Active Member
Eu pot spune ca:
Le iubesc pentru
-sunt usor de ingrijit - nu necesita udari
- inflorirea este de lunga durata

Le "urasc" pentru
ca avand ghivecele usoare- datorita scoartei- nu exista sa nu le daramam , oricare din membrii familiei :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo anul acesta nu a mai spus nimeni de ce iubeste orhideele...
Oare nu se mai gasesc motive pentru care ne plac aceste frumuseti?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu le iubesc pe cele 4 phale pe care le am pentru ca, desi le tratez cu indiferenta, ele isi fac treaba si macar o data, daca nu chiar de 2 ori pe an, infloresc :rofl:
Nici vorbe duioase si dragastoase nu le-am mai spus de luni de zile, ca si cand le ud le tratez cu spatele, ele sunt in galeata in chiuveta, eu la laptop, pe forum, dar nu par sa se sinchiseasca prea mult :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cand m-am trezit prima data cu phalele atata le-am bibilit de aproape le-am omorat :rofl: Dupa vreun an de zile si niste resuscitari norocoase reusite ca prin minune, m-am invatat minte si am inteles si eu cum sta treaba ;-)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca asa a fost si la mine.Prima phala desi nu am omorat-o ma si mir cum de a rezistat la mine.Unde mai pui ca abia de mi-am cumparat-o pentru ca auzisem tot felul de legende cum ca sunt plante care mor dupa inflorire,etc.Dar pe urma mi-am zis ca nu o fi ea mai cu mot decat alte plante si nu am mai bagat-o in seama.Iar atunci...minune!mi-a pregatit o tija.
 

Catalin

Member
Eu iubesc orhideele pentru ca:
1.impreuna cu calele, sunt singurele plante pe care nevasta-mea nu le spune"buruieni"
2.sunt atat de multe specii si mai ales varietati, incatde cate ori ea isi cumpara o rochie sau un pantof, profit si eu si spun ca"de asta n-am"
3.au un mod de ingrijire aparte si sunt imprevizibile
 

danya

Active Member
Eu am iubit violetele cativa ani, dar acum iubesc orhideele si nu cred ca mai renunt la ele. Sunt elegante si florile tin mult......
Ce-i drept, ocupa mai mult loc si costa mai mult ca violetele, de ex, dar merita.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Bine ai venit pe forum, Nicoleta! :D

Daca vrei sa faci cunostinta cu noi, avem o sectiune speciala, unde membrii noi pot spune cateva cuvinte despre ei si astfel e mai usor de "spart gheata". Poti crea un topic al tau acolo ;-)
viewforum.php?f=25
 

LadyBug

Well-Known Member
Orhideele sunt cele mai frumoase flori, sunt in atat de multe forme si culori incat mereu gasesti altele noi, nu sunt plantele comune ale bunicii cu care ne-am obisnuit de mici si astfel ca nu sunt plictisitoare (si aici nu ma refer la phale ;-).
 

laural

Well-Known Member
Aici nu sunt de accord cu tine LadyBug. Eu iubesc florile clasice, cele pe care le aveau bunicii nostrii, cand merg la tara char mi-am facut un obicei din a face rost de flori de la vecine si cunostinte, tocmai pt. ca sunt soiuri vechi. Fiecare floare are farmecul ei si incarcatura ei energetica !
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Dragele mele, cred ca incepand de astazi am sa va vizitez mai des sectiunea. De ziua mea am primit un phalaenopsis, prima mea orhidee :h:
 
Sus