Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

belisima

Well-Known Member
chiar e harnicuta :) la fiecare nod al tijei a scos tije cu bobocei,e in alelasi ghiveci de 2 ani,iar in primavara cand am udat florile cu niste Cropmax i-am pus si ei,nu stiu daca asta a stimulat-o asa :) acum e plina de flori,sa caut o poza!
 

bobocel27

New Member
buna, ce spuneti despre aceste frunze si care credeti ca ar fi surpriza ce creste la una dintre orhideele mele?

p.s. imi place f mult formul vostru si am mai postat un mesaj dar pana acum nici un raspuns la un alt topic....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
faptul ca sunt doar radacini nu trebuie sa te dezamageasca...
Sa stii ca tijele florale apar de la punctul de insertie al frunzelor, intotdeauna la umatorul "etaj"sa-i spunem fata de tija anterioara. Adica daca ai avut o tija la a doua pereche de frunze, urmatoarea tija o sa-ti apara mai sus, la a treia pereche.
 

bobocel27

New Member
nu ma deranjeaza ca e radacina ma bucura ca s au adaptat la mine, dar problema este si la frunza care am postat-o nu inteleg de ce are punctele alea in relief si la margine are iar ceva in relief,asa ciupita era de cand am cumparat o. daca imi permiteti as vrea sa pun si poze cu florile mele,sunt novice :)
 

bobocel27

New Member
multumesc ,acum ca m am prezentat :) as vrea sa incep cu intrebarile daca se poate ,ca am destule. vreau sa zic ca am citit cele 2 parti ale acestui topic si am aflat asa de multe,datorita voua orhideele mele vor avea o viata mai frumoasa!!stiti cumva ce sunt acele picaturi lipicoase care apar pe frunze si pe tijele florale?arata ca roua dar o consistenta mai groasa. si la orhideea galbena avea o problema la frunze cand am cumparat o,dar radacinile aratau f bine,deci am riscat,poate imi spuneti voi ce are.asa sunt frunzele de la baza,mai are 2 noi care arata bine.lipsa de apa stiu ca nu este pentru ca avea si matase verde la radacini,si na eu oricum am udat o cand a avut nevoie....



oricum nu ma pot abtine sa nu o prezint mai aproape pe prima mea orhidee care are flori de 4 luni si vad ca tot face bobocei incontinuare :oops:
 

mikiduzza

Member
bobocel27, bine ai venit pe la noi! :D
punctele acelea lipicioase, nu-ti face griji, nu au nimic phalele tale, asa fac ele..nu stiu de ce.. :nu stiu:
pata din poza, cine stie ce nu i-a placut...atata timp cat nu se extinde, eu zic sa nu iti faci griji mari..
felicitari pentru flori, sunt asa frumoase, si colorate, sa-ti traiasca!
 

bobocel27

New Member
multumesc ca sunteti asa rapide, azi am mai achizionat o noua chiriasa si vreau sa vi-o prezint si voua.m-am imbolnavit azi la obi nici nu stiam ce sa aleg umblam ca titirezul dintr o parte in alta:) are frunze asa sanatoase si este destul de mare,credeti ca putin cam prea mare pentru ghiveciul ei?
 

belisima

Well-Known Member

:)
am uitat sa va spun ca am cumparat-o cu 10 lei,la reducere ,din baumax.in baumax sunplaza baga plantele cu flori ofilite sau fara flori si al 75 % reducere.acum imi doresc mult una mov,dar sper sa o iau tot la reducere,altfel... :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus