orhidee Nardotto e Capello

nely

Member
Va multumesc :rose: , mult noroc si voua cu florile voastre minunate,sa va bucure cu multe flori :rose:
Floarea de la Emerald cca 4-5 cm, la Aloha e mult mai micuta,nu am masurat-o inca,o sa va spun...cred ca nu are parfum dar e ok,am ales-o pt ca mi-a placut , floarea in realitate nu e exact ca in poza de pe site,dar imi place oricum mult, depinde daca o privesti mai in lumina sau nu,nuanta e diferita,putin translucida...
Adite,am fost norocoasa ca a inflorit,are dreptate Arselia,depinde mult si de conditii,la mine a stat direct in fereastra, lumina multa dar am geam reflexiv deci nu le arde soarele si eu cele din prima comanda le-am mutat de atunci in scoarta amestecata cu muschi,tine mai multa umezeala si am un umidificator de camera :D .Cele din ultima comanda au mai putina scoarta,se usuca radacinile f repede, sper sa am noroc sa vad floricele si de la Royal Emperor,are un bulb in crestere,sper sa nu se razgandeasca :gandit: ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Voi va laudati cu flori.... Eu ma bucur ca am vazut primele semne pozitive la cele din primavara: au inceput sa faca radacini :rofl:

Nely este superba Aloha, mai frumoasa decat ce am vazut pe net. Chiar deosebita! Felicitari pentru o asemenea achizitie!
 

lelia

Well-Known Member
Nely, sunt superbe ! una mai frumoasa ca cealalta ! :visator:
Sa-ti traiasca ,sa te bucuri de ele !
 

adite

Active Member
Sunt foarte frumoase amandoua si este chiar interesant sa ai doua flori diferite de la aceeasi cattleye! :clap:
Carmen si eu ma bucur ca a aparut o radacinuta la o catt din primavara. :rofl: Parca ar vrea sa apara si un pseudobulb nou, dar nu sunt sigura.
 

nely

Member
Va multumesc frumos pt aprecieri :rose: si va doresc sa aveti floricele harnicute si sanatoase,sa va ofere numai surprize placute :D
Se pare ca cea de-a doua floricica de la Aloha proaspat deschisa avea nuanta respectiva, pe masura ce floarea se deschide mai bine, se deschide si nuanta la petale, imi place oricum ar fi, iar diferenta de la deschidere pana la complet,e chiar f mare...am masurat floarea deschisa,are 4 cm, deci e ok.
Am doua cattleye pe care le-am tinut tot timpul (si noaptea) in geamul deschis la bucatarie,se pare ca le place cel mai mult,una luata din prima comanda a inceput sa faca radacini,deci le tb diferente de temp intre zi si noapte.
 

MASCHA

Active Member
Din cate stiu eu toate orhideele au nevoie de diferente de temp.intre noapte si zi pentru inflorire.
Cattleya mossie primita acum are doua ghivece,unu-ntraltu,radacinile fiind lipite pe peritii celui de-al doilea ghiveci.Poate sa o deranjeze inghesuiala din primul ghiveci :? ,radacinile incercand sa iese prin toate orificiile si cucerind spatiul liber dintre ele.
http://mascha.sunphoto.ro/cattleya/81775055
Nu stiu cum am sa pot sa o transvazez vreodata :nu stiu:
 

nely

Member
Multumesc :D
Macha, si la mine,din ultima comanda doua catt sunt tot ca a ta...se usuca mai repede substratul,deci necesita ceva mai des udata,cand o voi muta,tb tinuta la udat pana radacinile se umezesc bine ca sa se dezlipeasca si apoi mutata in ghiveciul nou normal,cu substrat,dar ar fi indicat sa se faca gauri laterale pt o mai buna aerisire.
 

LadyBug

Well-Known Member
Dragelor, nu vreti sa ne pregatim pentru o noua comanda la nardotto, vine primavara si cred ca e cel mai bun sezon pentru achizitionarea orhideelor, au timo sa se aclimatizeze la conditiile din casele noastre pana vine iarna...
 

nely

Member
Acum am vazut ca e putin probabil sa se mai faca comenzi sau sa fie doritori din moment ce forumul este cu semn de intrebare de inchidere :nu stiu: ...
 

LadyBug

Well-Known Member
nely a spus:
Acum am vazut ca e putin probabil sa se mai faca comenzi sau sa fie doritori din moment ce forumul este cu semn de intrebare de inchidere :nu stiu: ...
Ba nu, nu e nici un semn de intrebare, nu se inchide! Deja s-a hotarat ca va continua.

Comanda de orhidee e putin probabil sa se faca din cauza ca intotdeauna au fost putini doritori, nu de alta... daca s-ar mai gasi cativa s-ar face. Insa probabil dupa sarbatori, noi asteptam sa se adune, e bine sa nu fie facuta in iulie-august cand e foarte cald, ci pana la inceputul lui iunie, asa, cand sunt ceva mai mici temperaturile. Desi eu am primit si din alte parti orhidee in iulie, si cu radacini nude, si dupa un drum foarte-foarte lung si numai 1-2 au sucombat.

Numai sa vrea Caramell sa se ocupe, ca ea s-a ocupat de comenzile trecute, si s-ar face sigur comanda! Eu cred ca se vor gasi cativa doritori, dar nu prea multi, ii asteptam aici.
 
Sus