Furnizori straini de orhidee

cataliny

Member
dorinacirstea a spus:
Osram Flora se foloseste in sere. Mai poti folosi Osram 865. Ambele sunt tuburi fuorescente. Se pot folosi si combinat. Le gasesti la reprezentanta.
In magazine gen Brico, Leroy Merlin etc. am vazut Osram 827 sau 840. Lumina acestora este mai slaba calitativ decat a unui 865, dar sunt mai accesibile si mai ieftine.
Tuburi de genul 765 sau 640 dau o lumina proasta.
The best sunt becurile HQI, dar acestea si lampile sunt foarte scumpe, consuma mult curent. In schimb aceste becuri (6000-6500K) imita cel mai bine lumina solara.
Salutare, 865 este deja lumina rece, de la x40 in sus se cam "raceste" lumina.
Intr-adevar 7xx, 6xx au o lumina mai proasta. Prima cifra reprezinta indicele de redare al culorilor si cele cu 8 sau 9 sunt cele mai bune de aceea se folosec si in televiziuni dar la 9 scade eficienta. Iar 27, 30, 40, 65 reprezinta temp de culoare ( la acvariul cu ciclide aveam de 18000 K) dar de fapt aici voiam sa ajung, fiecare tub fluorescent de calitate trebuie sa aiba (online) si un grafic cu reprezentarea spectrului ca aici http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... g&dur=3321

Scuze ca am nimerit aiurea cu becurile, nu m-am putut abtine :tavalit:
 
Lumina "se raceste" de la 6000K in sus.
Nu inteleg de ce se confunda un forum de plante cu unul de acvaristica. Si de aici nevoia de a ne explica cum sunt tuburile folosite in acvaristica si ce fel de spectre trebuie sa aiba lumina lor.
Care este legatura cu plantele de apartament?
Daca tu ai folosit lumina de 18000K la un acvariu cu ciclide, asta chiar e amuzant. Inseamna ca n-ai inteles nimic din iluminarea unui bazin, fie el si neplantat.Ca atare, nu esti indreptatit sa ne dai sfaturi.
 

cataliny

Member
Hai ca esti tare furioasa.
1. Nu confund acest forum cu unul de acvaristica.
2. Legatura cu plantele este lumina artificiala despre care cred ca discutai.
3. Lumina de 1800000000000k este pentru redarea mai buna a culorilor pestilor lucru care se pare ca este peste capacitatea ta de intelegere.
4. Ca sa fiu in ton cu rautatea ta, stiu despre lumina, acvarii si plante mai multe decat stii tu :rofl: iar legat de cat de indreptatit in a da sfaturi sunt eu sau tu, este discutabil.
5. si cel mai important, iti urez o seara minunata si relaxanta.

Urmatoarele replici, probabil acide sau alkaline, vor ramane fara raspuns, frustrarile unora nu trebuie sa polueze acest forum.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aloo aici suntem la Furnizori straini de orhidee deci va rog sa fiti in ton cu acest topic.Va mai rog ca ceea ce discutati sa fie constructiv si nu cu aciditati sau alte cele.Suntem aici ca sa invatam unii de la altii si nu sa ne batem in orgolii.
 

LadyBug

Well-Known Member
Dorina, cat spatiu este (adica cate plante poti adauga) si cat e transportul?

In alta ordine de idei, am vazut pe bursa transporturilor ca baciu trece prin nordul Italiei la intoarcere, facem si o comanda la nardotto e capello.??? Cred ca tot prin nord sunt...
 
Din pacate, locul s-a ocupat. Transportul este 17 Euro pana la 5 kg.
Este cel mai ieftin transport din Germania.
Mai astept un colet din Polonia http://storczykowo.pl/, care are preturi si mai mici la transport, 8 Euro. Dar, eu am platit 3 Euro pentru o orhidee.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, atunci succes in continuare! Deci e pretul standard, nu ca la italieni, aia au pret exagerat la transport...
 
Da, am vazut si eu la Nordoto! Pe site-ul elsner pretul este cum am spus.
Am gasit alte doua site-uri germane care percep 22.5 Euro, dar esti conditionat sa cumperi de minim 25 de euro. Altfel, platesti o suprataxa de 5 euro. Cum o orhidee costa 24.95 euro sau mai putin........
Bine, mai conteaza si ce orhidee vrei, in general. Din ce am vazut eu, toti ofera multe specii de Phale, Cattleya si multe altele.
Eu am vrut Rossioglossum grande X R. splendens; Catasetm hibrid si Psychopsis mariposa, toate trei plante mature.
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, sunt multe site-uri, dar nu stii intotdeauna in cine sa ai incredere, am vazut ca s-au mai facut comenzi in Germania si oamenii au fost tare dezamagiti. Am mai luat si eu din diverse parti (si de la niste germani si prima data au fost ok, dar a doua oara au trimis niste flask-uri cu plante asa minuscule ca n-am avut nici o sansa cu ele), dar sunt scumpe, asta e adevarul, si mereu caut variante mai bune, si e chiar mai bine daca ne strangem cateva persoane ca sa facem comanda pentru ca sa impartim si transportul. Dar nu prea se gasesc doritori multi, din pacate, asa ca tb sa ne descurcam individual, ceea ce inseamna un cost mai mare... Vad ca baciul nu a raspuns la mesaj, poate nu l-a vazut. Oricum, cred ca e greu sa mearga pana la sera, adica presupun ca e mai scump decat sa ni le trimita noua direct italienii... Nardotto au o multime de plante care ma intereseaza, de aceea tot insist cu ei :) Poate se vor strange mai multi candva.
 
Sus