Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a doua

laural

Well-Known Member
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Super frumos ! Florile sunt din puiuti sau reinfloreste din aceeasi panta ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Foarte frumoasa, Dorina!
Laura, infloreste doar pe noile cresteri.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Laura , frumos

Cum facem sa aiba mai mult de un pui in noua crestere ? :gandit:
 

laural

Well-Known Member
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Buna intrebare :marfa: . Eu cand am primit floarea avea in plus fata de cea cu tija si 2 puiuti, care au inceput acum sa creasca ...flori nu stiu cand o sa vad :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

De inflorit, infloreste o singura data pe an, in perioada asta.
In ceea ce priveste numarul de pui pe care-i face cred ca aici depinde foarte mult de factorii de mediu (lumina, temperatura, apa, etc). Eu nu fertilizez orhideele si prefer sa le asez la ferestre orientate spre nord, cu multa lumina indirecta iar ca temperatura 19-20 grade par sa fie perfecte pentru ele.
Anul trecut am avut 4 flori/planta, e drept ca nu au inflorit toate odata. Anul asta am doar doua flori/planta.
 

edgji

Member
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Aha ...deci , am "nimerit" locul ideal si temperatura optima, de aceea se simt bine si infloresc :)
le ud la 10 zile, dar le pulverizez zilnic la suprafata ghiveciului
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Foarte frumoasa dar sa stii ca e o miltonie :D
 

helisananca

Member
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

off imi cer scuze ca am postat aiurea dar eu in afara de phale nu cunosc altele dupa nume :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Nu trebuie sa-ti ceri scuze, e o buna ocazie sa le inveti acum!! Orhideea pe care ai postat-o tu se mai numeste si orhideea-panseluta sau miltonie. Gasesti mai multe despre ea aici:
viewtopic.php?f=18&t=2386&start=340

Paphiopedilum are forma de papucel ;-) :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Fetelor voi ati scos papuceii afara?Eu da si vad ca nu au nicio treaba.De fapt ii scot afara de ceva ani si le place tare mult.Anul acesta am fost tare suparata pe ei fiindca nu mi-a inflorit nici macar o bucatica si mi-au si facut paduchi lanosi asa ca sper ca vara aceasta sa creasca si sa vad mai tarziu si eu ceva floricele de la ei.
 

laural

Well-Known Member
Re: Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a do

Al meu sta la geam si vad ca vrea sa faca tija florala :marfa: . Ultima data a avut floare de Craciun :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Frumosi!!! Felicitari! De mult nu am mai vazut papucei prin magazine. Cand vezi asemenea frumuseti, nu poti sa nu iti doresti unul! :)
 
Multumesc. Nici eu nu am vazut demult. Eu i-am cumparat de la Hornbach, ce am gasit la momentul respectiv. Cel galben a inflorit dupa doi ani de la cumparare, iar, acum, amandoi fac asta anual. Mi se par cele mai nepretentioase orhidee. De fiecare data cand infloresc astea doua, regret ca nu mi-am cumparat un Phragmipedium. Imi doresc foarte mult Fritz Scomburg.
Andreea, imi pare rau ca au murit papuceii tai! Ii iubesc pe toti.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-o vreme mai aduceau pe la Mr. Bricolage si City Garden. Dar acum chiar ca nu am mai vazut pe nicaieri.
 
Sus