Iluminat artificial

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca imparti puterea bateriei la numarul de ore rezulta leduri cu putere fff mica :incapatanat:
 
danero2004 a spus:
Din cate stiu eu ..pentru ca asta vand... 2700 lumina calda 4200 lumina rece 6400 lumina daylight :gandit:
Cel mai corect este asa:
•Lumina calda – 2700k-3500k
•Lumina neutra – 3500k- 4500k
•Lumina diurna – 4500k – 6000k
•Lumina rece – >6000k
4200K nu poate fi lumina rece, se vede clar pe grafic ca este culoarea galbena spre alb. Iar 6400 deja este lumina rece, nicidecum lumina diurna.
Nu as vrea sa fiu off-topic, dar pentru o mai buna intelegere se poate citi acest articol pe http://acvaiasi.wordpress.com/2010/01/1 ... apa-dulce/ unde sunt date ca exemplu multe tuburi de neon, despre care am vorbit si noi.
Intamplator, articolul care este foarte bine documentat a fost scris de sotul meu si preluat ulterior pe multe forumuri si bloguri de specialitate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce zice acel site pus de tine si apreciez munca sotului tau , dar cei de la Mediacollege si mai ales cei de la Lumicrest au alte opinii


Iar maretul Osram care le si produce cred ca zice destul

OSRAM tip

The color temperature corresponds to the light color of a light source. It is measured in Kelvin. The higher the color temperature, the cooler and bluer a white light source will look - the lower it is, the warmer and "cozier" it will appear. The OSRAM light colors Warm Comfort Light (2500 Kelvin), Warm White (2700), Cool White (4000 Kelvin) and Cool Daylight (6500 Kelvin) are aligned to this accordingly.
nu e o contrazicere ci doar argumente :hug: :oops: :rose:
 
Daca ai fi citit cu atentie, ai fi aflat mai multe informatii decat acelea oferite de un producator pe o eticheta. Nu crezi ca trebuie sa-si identifice produsele intr-un fel?
Osram se cam contrazice singur. Arata un grafic corect si descriu gresit temperatura. Sau depinde cum ar traduce ei in romana cool white si cool daylight. Daca privesti graficul de culori, 4000k este o culoare alba, nu are deloc albastru. Am astfel de lumina acasa si nu are legatura cu albastru, iti garantez.
Incercam o traducere a cuvantului daylight = lumina zilei. Adica, tot o lumina a zilei rece. Deci, 6500k este o lumina rece. Aici au nimerit-o.
Tot ei numesc warm white= alb cald. Cum adica alb-cald? Pe grafic avem culoarea galbena. Becurile 2700k dau o culoare galbena cu nuante de verde.
Osram produce xenoane de 4200k sub denumirea de cool blue intense. Probabil au probleme in felul in care vad ei lumina. Nu de alta, dar aceste xenoane dau culoarea galbena-alba (am pe masina). Poate au revolutionat ei fizica, intre timp, mai stii? Pai, intr-o parte spun cool white si in alta cool blue intense. Si eu trebuie sa-i cred, ca sunt producatori?
Asa ca, nu pot sa iau de buna ce pune pe eticheta un producator. Exista suficiente informatii corecte pe net. Cel mai grav este cand o persoana intreaba ceva si altii ii raspund cu "teorie", presupuneri, pareri etc., de nu pricepe nimic.
Dupa acest post, chiar n-o sa-ti mai raspund. Nu vreu sa ma contrazic cu tine, doar am dorit sa transmit faptul ca o eticheta nu ofera informatiile corecte, in totalitate.
 
Sus