Iluminat artificial

Camik

Active Member
Pentru ca acum se intuneca devreme si lumina este insuficienta pentru orhidea vanda,vreau sa o ajut cu putina lumina artificiala.Cateva ore de cand se intuneca...
Problema cea mare este ca nu ma pricep deloc la anumite ,becuri ,cu lumina calda sau rece si din aceasta cauza cer ajutor de la cunoscatori aici.
Vreau ceva simplu nu foarte costisitor si nu neon.Un bec pus intr-o lampa de birou .
Multumesc anticipat de raspuns!
 

maresmarian

Member
neon philips tld 830.
are si osramul 830 e ok si ala.

uita-te ce caracteristici au, si cauta un bec asemanator. eu la becuri nu ma pricep.
 

maresmarian

Member
ah, sa revin cu o sugestie, dar nu o lua chiar de buna.
exista becuri pentru reptile, gen sunglo : http://www.zoomania.ro/index.php/bec-su ... t2104.html sunt bune si pentru plante teoretic. as zice sa mai intrebi referitor la astea.
sunt facute in principal pentru radiatiile uva (reptile) si uvb (testoase, fixare calciu), nu neaparat pentru spectru larg asemanator soarelui, de asta zic ca mai bine mai intrebi.
 

Camik

Active Member
Multumesc de raspuns,Maresmarian!
Azi am fost din nou la magazin in cautare de becuri pt. plante si d-na de acolo mi-a zis ca nu stie care sunt bune pt. cresterea florilor.M-a expediat rapid ,era si aglomerata ...Am cumparat doua becuri economice ,unul total green 30w/150w 6400k cu lumina rece si altul ecolight 30w/150w 2500k lumina calda ,ambele spiralate.
Am zis sa intreb aici daca sunt indicate pt. plante ca v-am zis ,habar nu am.
Cand voi merge iar am sa intreb de acel bec pt. terarii ca se pare ca este si pt. dezvoltarea plantelor ,dupa cum scrie.
:hug:
 
Eu le-as folosi pe amandoua. Daca este prea mult la consum, incearca cu cel cu lumina calda, mai intai. Un spectru bun este 4200k, imita cel mai bine lumina zilei. Eu am gasit ceva in Brico, cu greu.
La plantele de camera nu sunt atatea pretentii si conditii de indeplinit ca la cele de acvariu. In sere se foloseste Osram Fluora, dar asta este tub de neon.
Nu cred ca ai nevoie de lumina artificiala pe durata intregii zile.
Am o Vanda Coerulea care sta pe o masuta joasa, langa un geam cu perdea bej, nu are lumina extraordinar de multa si tocmai ii creste o tija.
 

maresmarian

Member
claude a spus:
danero2004 a spus:
si de-astea unde se gasesc? Doar in ceva magazine specializate, gen acvaristica? Ca vreau si eu sa iau pentru kaki mei virginiana :)

yep. (sau pe la reprezentante) de exemplu : (astia trimit si prin posta)
http://www.happypets.ro/osram-l-18w965- ... -4533.html

din pacate becurile / neoanele specializate costa multe. chiar si numai pentru eticheta.

un tld 830 phillips e 19 lei (sau si mai ieftin) cel de 36.
daca iei un neon phillips aquatic super blah blah plant (care e fix ca 830-ul) te costa triplu.
 

Camik

Active Member
Multumesc de raspuns Dorina!
Sincera sa fiu ,nici nu-mi doresc flori acum ci doar sa trecem iarna cu bine.
Ma bucur ca o sa ai flori la vanda. :hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dorina din pacate Fluora , pe care il detin isi pierde repede viabilitatea , are lumina si dupa cele 11000 ore dar pierde spectrumul dorit si e si pentru o anume chestie si anume stimulare pe cand Biolux e o lumina mai orientata spre iernare in casa
Temperatura se masoara in K si nu spectrumul. :hug:

Plus ca Fluora e foarte obositoare in camera de lucru :aoleu: :D

Marian ai dreptate , am luat cam 12 neoane si au costat ceva , 20 si ceva de lei bucata dar a meritat

Am o zona in care sunt 3 neoane 2 x Biolux si un Lumilux pe un suport si sunt aproape de un geam si tehnic lumina de afara are mult mai mare intensitate la un soare partial , dar plantele cresc cu frunzele in sus semn ca vor ce le da neonul si nu ce e afara , si asta e destul de interesant :gandit:

Camik , e ok , se foloseau in trecut si asa ceva , doar ca aveau pe vechiul sistem o problema cu caldura focalizata , daca e controlata cred ca e o solutie ok

Claude , se gasesc la Petshop , e lumina naturala pentru reptile , sa pacalesti soparla ca a venit vara :tavalit:
 
Din pacate, toate becurile fluorescente trebuie schimbate cam la 8 luni, pentru ca isi pierd din calitati, cateoadata mai devreme, depinde de orele de utilizare. Si nu neaparat ca le folosim la flori, ci si cele din orice incapere. Ca nu le schimbam noi, asta e altceva.
Osram Fluora este numai pentru cresterea plantelor, sigur ca este obositoare lumina violeta daca stam si noi in aceeasi incapere.
Tuburile de neon dedicate acvaristicii sunt mai scumpe deoarece spectrul lor luminos incepe, de obicei, de la 400 nm, sub 400 se considera ca se fac alge in bazinul plantat. La plantele de apartament nu avem aceasta problema. Ca atare, putem sa folosim orice lumina calda. Un neon de acvariu plantat nu este cu nimic mai spectaculos, intr-o incapere, decat un bec fluorescent oarecare cu aceeasi temperatura de culoare. Difera doar culoarea pe care o percepe ochiul nostru. Daca noua nu ne place o culoare, nu inseamna ca plantelor nu le este utila acea lumina.
Osram Lumilux are 2700K, deci lumina calda. Biolux are 6500K, adica o lumina rece. Exista neoane in orice magazine gen Brico, Hornbach, cu aceeasi temperatura, mult mai ieftine, care fac acelasi lucru intr-o incapere.
Foarte importanta este cantitatea de lumina pe care becul respectiv o emite = lumeni. Exista tuburi de neon sau becuri care desi emit o lumina de o calitate superioara (Osram 965 = Biolux) au mai putini lumeni decat alte tuburi (Osram 865). In primul caz, planta primeste lumina de o calitate superioara pentru ochiul nostru, cat mai aproape de lumina solara, dar de o intensitate scazuta, adica mai putina. In al doilea caz, lumina este mai intensa, dar de o calitate putin mai slaba pentru ochi, ca atare planta primeste mai multa lumina.
Deci, Camik poate folosi foarte bine becurile cumparate de ea. Personal, nu vad de ca sa cumpere unele mai scumpe, care fac acelasi lucru, doar ca sunt folosite in acvaristica. As putea sa-i indic becurile HQI, ca dau cea mai buna lumina si cea mai intensa. Dar, mi se pare absurd, sunt foarte scumpe si consuma mult curent electric.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Din cate stiu eu ..pentru ca asta vand... 2700 lumina calda 4200 lumina rece 6400 lumina daylight :gandit:

 

adite

Active Member
Am cumparat, acum cateva saptamani, tuburi Osram Lumilux 865, de 18 W, din Praktiker. N-am gasit in alta parte. Nu am gasit decat Cool Daylight, nu si cu lumina calda. Am doua tuburi pentru un raft de 70x50. Pe al doilea raft am montat doar un bec economic de 25 W, lumina de zi, dar nu este suficient. Din cauza frunzelor phalelor, lumina nu ajunge prea departe, la o intensitate suficient de buna.Ar fi trebuit patru becuri montate in colturile rafturilor, sau macar doua. Am avut un bec de 30 W, care s-a stricat foarte repede si n-am mai gasit dupa aceea.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
corect Marian , dar la urma cand vezi ca nu comercializezi ceea ce intretii si costurile te cam "gatuie" la portofel incerci ceva nou , eu am luat leduri din UK dar nu mi permite timpul sa mi fac un Grow LED light pe spectru corect si nu asa la amestec aiurea pentru ca fiecare - Rosu sau Albastru - e fie de crestere fie de inflorire si cand ai nevoie de inflorire ai inutil lumina albastra si la fel cand ai rosu pentru frunze sau viceversa (am uitat acum)

Un bec insa din gama LED cu SMD-uri , e interesant , plus ca prin utilizarea unui SMD unghiul de crestere a plantei se mareste si distanta dintre planta si led deasemenea
 
Sus