Dendrobium part II

sarselia

Active Member
Moderator
Mihaella a spus:
Dendrobiumul meu are un pui crescut pe una din tulpini, are peste 15 cm si cateva radacinute. Ce ma sfatuiti sa fac cu el? Am inteles ca se pot obtine plantute noi dar nu stiu cum.
 

sarselia

Active Member
Moderator

edgji

Member
La noi la Baumax au obiceiul de a le insemna pt a sti ce culoare sunt dupa ce nu mai au flori si intra la reducere....oare al tau sa fie roz sau rosu ??... ca vad un R scris cu carioca
PS eu urmaresc unul galben, ca m-a '' imbolnavit'' cel al lui Puffy80 (Bianca)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Edi, dendro galben poti gasi doar daca facem comenzi din afara. Eu n-am vazut in RO culoarea asta
 

edgji

Member
Eu l-am admirat si ieri, dar la pretul de 40 lei mai astept sa se treaca floarea :)
Daca dam comanda de ''afara'' cat ajune unul ?
 

edgji

Member
gradinar1 a spus:
Edi, dendro galben poti gasi doar daca facem comenzi din afara. Eu n-am vazut in RO culoarea asta
Pana la urma, stimulat de ce ai zis, am ''calcat in gura lacomiei'' am dat o fuga la Baumax si l-am cumparat. Reducere de la 69,90 la 44 lei....mai are trei flori, am facut poze si le pun diseara ca nu am cablul la mine
AAAAA era sa uit , bonus mi-am mai luat unul la 17 lei, culoare mov-grena, dar florile sunt duse.
PS Are phala inflorite, reduse la 12.5 lei
 

daisy111

Active Member
edgji a spus:
La noi la Baumax au obiceiul de a le insemna pt a sti ce culoare sunt dupa ce nu mai au flori si intra la reducere....oare al tau sa fie roz sau rosu ??... ca vad un R scris cu carioca
R -ul acela a fost facut pe toate ghivecele pt a vedea care sunt lare ducere,nu pt culoare.Si eu sunt curioasa ce culoare o sa fie,astept sa o vad inflorita.Mi-as dorii enorm una galbena :visator: m-am indragostit de cea a lui Puffy80.. :indragostit:
Totusi as putea primii un sfat pt a mea? :oops:
 

edgji

Member
Sfaturi eu nu dau, las pe altii, ca sunt mult mai priceputi....dar, pot sa-ti zic ce le-am facut eu.
La dendrobium nu am avut probleme cu radacinile, dar la phale am avut cateva cu bureti bagati si radacini moarte.
Radacinile moarte le-am taiat,le-am ''pudrat'' cu praf de scortisoara si le-am introdus in scoarta noua...rezultatul l-ai vazut mai sus
 

daisy111

Active Member
Superbe!!!
Am umblat la ghiveci,am gasit niste radacini foarte frumoase,nu le-am mai deranjat sa umblu in mijlocul balotului de pamant,dar parea numai pamant, singurul lucru ce nu stiu daca sa ii schimb ghiveciul sau nu,eu am pus-o la loc in ghiveci,dar stau radacinile foarte inghesuite,deabia am scos planta din ghiveci ca aproape iesite radacina prin scurgere.
 

nicoleta

Member
Vai, ce frumos e cel galben...Edi, tu esti prieten cu tipa de la flori, precis! Unde gasesti tu frumusetile-astea? Si la reducere! Ala galben m-a omorat! :indragostit:
 

puffy80

Member
Edi, Dendro cel galben este de fapt Cattleya :). Cat despre Dendro de la mine, imi pare tare rau, dar se pare ca frigul la care a fost expus cand ti l-am adus i-a afectat putin bobocii. Nu s-au deschis la adevarata frumusete.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
si eu ma tot uitam dupa dendro cel galben insa asa cum a zis Pufy te-ai facut cu o minunatie de cattleya!
eu una zic ca e de mii de ori mai frumoasa o cattleya fata de un dendro insa e o chestiune de gusturi.
 

edgji

Member
Cattelya zici ... astia nu au habar ce vand, ca scrie Dendrobium nobile pe etichete, iar eu habar nu am ce cumpar....buna si asta ...mie imi place cum arata. Nu-mi pare rau ca am cumparat-o.
Cel de la tine Bianca o sa faca data viitoare flori mai ..mai....eu sunt multumit pt moment ca stiu ce culoare este.....Daca tot m-am pricopsit cu o Cattelya, nu-mi ''promiti'' si mie un pui de la Dendro galben al tau ?...ca m-a inbolnavit :mrgreen:
 
Sus