Problema cu phalaenopsis II.

Orhi

Member
Am cumparat o noua orhidee pentru colectia mea, cu flori superbe galbene cu picaturi grena. Problema este ca in ghiveci sunt, de fapt, 2 plante. Inclin sa cred ca este vorba de planta mama si un keiki bazal. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Pot sa le las impreuna si sa sper ca vor inflori si pe viitor sau este obligatoriu sa le separ? Daca trebuie sa le separ, cum fac treaba asta si cand? :| Mentionez ca ambele plante arata foarte bine, ambele au cate o tija florala, multe frunze si radacini viguroase.
Multumesc pentru sfaturi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca nu e neaparat necesar sa le separi, atata timp cat incap in ghiveci. Daca preferi totusi separarea, fa-o dupa ce se trec florile, ca sa nu deranjezi inflorirea.
 

Orhi

Member
Sigur, nu as vrea sa ma bag la separare pentru ca nu stiu daca as reusi sa o fac foarte bine, astfel incat sa nu pierd niciuna dintre cele 2 plantute. Sper sa le mearga bine in acelasi ghiveci. Multumesc pentru ajutor!
 

lelia

Well-Known Member
Nu-i obligatoriu sa separi plantele ,cresc si infloresc impreuna fara probleme .Ale mele au inte 1-3 noi plantute crescute din planta mama ,infloresc toate ,iar una dintre ele are 4 keiki in varful tijelor .
 

alinaele

New Member
Buna,

Am adoptat o orhidee de la serviciu pe care nu a inghijit-o nimeni de ceva timp. Am gasit-o plina de apa si radacinile putrezite. Tijele erau uscate si le-am indepartat. Cam asa arata orhideea acum dupa ce am curatat-o, am taiat toate radacinile moi si uscate am pastrat ce era tare, verde sau galben si cam astea au ramas. Am pus-o in pamanant special pentru orhidee si am pus-o la lumina. Dupa cum observati si frunzele sunt saracele ar se varfuri si rupte. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti cum pot sa o ajut sa-si revina.

https://plus.google.com/photos/11756606 ... 6252673601
https://lh5.googleusercontent.com/-JkqL ... IMG552.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-zD4E ... IMG553.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-0r5N ... IMG554.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-ATZq ... IMG555.jpg
 

alinaele

New Member
Buna Lelia,

Multumesc pentru sfaturi. Per total i-am facut toate conditiile pe care mi le-ai enumerat tu: temperatura, umiditate, ca lumina, am pus-o la 50 cm de geam, stau pe nord, iar cu apa am foarte mare grija, mai ales ca saraca a fost innecata, au tinut-o numai in apa.
 

just_me70

New Member
Buna,
De exact 2 sapt sunt fericita mamica a 3 phale dar de vreo 2-3 zile frunzele a 2 dintre ele nu mai sunt asa tari,au devenit mai moi si cam lasate ...nu sunt ingalbenite doar cam moi...dar boboceii care ii au continua sa se desfaca...ajutati-ma ca nu vreau sa li se intample ceva...am descoperit si niste paduchi fff mici prin scoarta azi urmeaza sa le stopesc cu mospilan
 

angela draganoiu

Active Member
mie mi se pare ca frunza de la baza a suferit la transport si e indoita pana la rupere, asta o fi una din cauze. eu nu am vazut paduchii de care vorbeai. acum trebuie sa stii ca si orhideele pierd frunze ca toate celelalte plante. daca sint de la baza nu e o problema se ingalbenesc si cad, dar din mijloc vor iesi altele noi.
ai grija cu apa ca pare ca are cam multa.
 

just_me70

New Member
paduchii aceia sunt fff mici si sunt in scorta ...ieri au fost udate si azi doar le-am stropit impotriva paduchilor ca imi era frica sa nu le cauzeze si sa le pierd...le ud la saptamana....atunci cand radacinile devin albicioase si prin scufundare timp de maxim 20 min ...e nevoie de ingrasamant ca nu le-am dat pana acum?
 

abracadabrant

New Member
bine v-am gasit:)
sper sa ma ajutati si pe mine
tocmai am cumparat 3 orhidee, cu florile trecute, deci pe un pret simbolic
totul ar fi ok, dar au si probleme, era foarte vizibil de la bun inceput
- una a parut in regula ( s-a confirmat cand am scos-o din substart, radacinile, in mare parte erau OK)
- a doua radacinile ok, dar cu probleme in centrul de crestere; nu-mi dau seama daca e putred sau mai e vreo sansa; gasiti poze in albumul de mai jos, rog parerile voastre
- a treia, bai mare; radacini sanatoase mai nimic; nu cred ca scapa (macar nu a fost o surpriza, am vazut inainte de a o cumpara); o iau ca un experiment, om vedea daca va fi reusit sau nu

operatiunea "innotatoarele" a costat in:
- scos planta din substrat ( era si burete acolo, e ok?, pacat ca nu am facut poze)
- taiat tije, ca planta sa se concentreze pe refacere
- curatat/indepartat radacini putrede si o frunza uscata 80%
- replantare in substrat nou

le spun innotatoarele pentru ca totul mustea de apa, doar atat ca nu erau pesti in zona....

nu stiu daca am procedat corect; pareri?
acum nu stiu ce sa fac: le ud sau nu? macar pulverizate pe frunze/radacini aeriene?
am o solutie cu NPK 4-3-3, pot sa o folosesc? in ce proportie?

nu va mirati ca am luat si florile in stare mai proasta; iau asta ca pe un experiment, sa invat; prefer sa fac asta cu cele 3 luate azi, decat cu celelalte pe care le am

am pus mai jos linkul cu poze facute pe parcursul operatiunii, si una sau 2 poze la finalul actiunii, cu florile in noul substrat
http://abracadabrant.sunphoto.ro/campioane_la_inot

rog pareri, sfaturi, prinde bine orice:) , mai ales ca nu am facut asa ceva pana acum, e prima replantare

multumesc
 
Iti voi da un exemplu concret. Colega mea a cumparat o Phale cu frunzele moarte, 4-5 bete de radacini, ca in poza ta a 3-a si florile uscate. Am udat-o regulat si acum ii creste o frunza si ii dau 2 radacini.
Si la tine va fi la fel.
Chiar daca ale tale au fost udate in exces, nu mai are importanta de vreme ce tu le-ai schimbat substratul. Va trebui sa le uzi atunci cand este nevoie. Vei constata ca, cu cat planta are mai putine radacini, cu atat va fi udata mai des, in comparatie cu celelalte. Iti vor solicita acest lucru chiar radacinile cand se vor albi. Este si normal, cateva radacini scurte nu au cum sa hraneasca 4-5 frunze sanatoase, decat daca au cantitatea de apa necesara.
Poti sa folosesti si ingrasamant. Citeste eticheta, calculeaza cum este indicat si imparte la 4.
Sa-ti dau exemplu: eu folosesc Compo unde este indicat 6 ml/l apa, dar aplic 1 ml/l apa la doua saptamani.
Cu rabdare si atentie, vei obtine rezultate pozitive.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu isi mai revine dar ar putea rezista asa bine mersi o lunga perioada de timp.Eventual ar putea face keiki asa ca las-o in pace si vezi cum se descurca in continuare.
 
Sus