Cambria, partea a doua

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ca tot vorbiti de mine, ori mai exact de orhideea mea, am vesti noi. Minunatia a inflorit deja. Are o tija incarcata cu floricele.
 

pesi

Member
Buna fetele, un prieten de al meu, are o problema :
O cambrie care i-a inflorit avea 2 bulbi, amandoi au inflorit, la unu s-au uscat florile(cel care era inflorit tot deja cand l-a cumparat) al doilea a inflorit cam de o luna, inca are flori, ieri i-a despartit in ghivece separate doarece amandoi au cate un pui si i se pareau mult prea inghesuiti.A taiat ce nu i se parea ok
Unul din bulbii de cambrie pe care i-a mutat a inceput sa se stafideasca, sa ii apara cute. ce sa faca???? celalalt este ok
De ce s-a stafidit pseudobulbul cambriei dupa transplantare?

Este oare epuizat dupa inflorire sau..?
 

Camik

Active Member
Atunci cand o planta are flori ,e mai bine sa nu o deranjezi.Cred ca la separare au fost rupte si ceva radacini ....
Eu zic ca nu era prea inghesuita.Ca sa se dezvolte bine , eu stiu ca trebuie sa aiva cate 3 bulbi.
 

Adam

New Member
Pai si in cazul de fata, daca s-au stafidit ce trebuie sa faca ? ...banuiesc ca nu ajuta cu nimic daca le muta pe amandoua impreuna.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cambriile infloresc o singura data pe un bulbil. Dupa aceea, el traieste doar pentru a ajuta aduce aport de substante nutritive noilor bulbili si a-i ajuta sa se dezvolte si sa infloreasca la randul lor. Intr-un fel este normal ca la un moment dat sa se stafideasca si sa ramana fara frunze , asta in cazul in care planta are deja noi bulbili tineri.

Totusi este posibil si ca planta sa sufere si acesta sa fie un motiv pentru care bulbilii se ofilesc. In primul rand la cambrii este necesear a le fi verificat substratul cu care vin de la producator. Pentru ca au nevoie de multa umiditate, pentru a rezista pana ajung la cumparator in casa, adesea producatorii le amesteca in substrat buretei sau bile de muschi spagnum care retin umezeala. Curata-i substratul si replanteaz-o eventual intr-unul proaspat. Verifica-i cu aceasta oacazie si radacinile. Radacinile cambriilor trebuie sa fie albe si pline. Daca cumva sunt albe si uscate (par goale pe dinauntru), planta sufera din cauza lipsei de apa. Daca radacinile sunt maronii, planta a fost udata prea mult.
Nu uita ca are nevoie de o atmosfera umeda, de aceea e indicat ca din cand in cand sa o pulverizezi cu apa. Spre deosebire de phalaenopsis, cambria nu putrezeste daca raman picaturi de apa pe ea. In perioada aceasta (Cand nu mai e chiar atat de cald, nu o uda mai des de o data pe saptamana).
 

Roxana

Active Member
Plantuta are bulbili tineri, iar acestia arata ok, nu sunt stafiditi sau galbeni, ba chiar au niste radacinite aeriene albe care par a fi sanatoase. Cu toate astea mi se pare ca stagneaza in dezvoltare, adica de cand am luat-o nu a facut nici un progres. Eu o ud cam o data la 5 zile, lasand-o timp de aproximativ 20 de minute in vasul cu apa. Cand am cumparat-o era inflorita, intre timp florile s-au dus, iar ea stagneaza. O sa incerc totusi sa-i schimb solul, poate asta este problema.
Multumesc pentru sfaturi!
 

yo_man

Active Member
Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi cu privire la ingrijirea unei burrageara nelly isler? La ce interval de timp s-o fertilizez? Are toti bulbii stafiditi, i-am scos muschiul si i-am schimbat scoarta. I-am taiat cateva radacini ce mi se pareau moarte, dar este un pic cam greu sa-mi dau seama ce este bun si ce nu...are ceva dc mai raman radacini moarte printre cele bune? La suprafata ii cresc radacini noi (sunt albe cu varful verde). Am udat-o prin pulverizare ca parea insetata rau, a doua zi dupa ce am scos-o din ghiveci. Sper ca n-am gresit, dar nu stiu dc rezista o saptamana fara apa..
 

yo_man

Active Member
Cat de repede creste tija? Ca la phale aproximativ 3 luni??
Voi cat de des le fertilizați, ca mi-e frica sa nu le omor. Am înțeles ca sunt mult mai sensibile decât phale. A început sa aibă creșteri noi si cred ca o sa faca si tije. :)
 
Sus