Miltonia si Miltoniopsis

LadyBug

Well-Known Member
E frumoasa si floarea ciudata... Uneori poti avea flori ciudate din cauza virusilor, dar nu cred ca e cazul..
 

MASCHA

Active Member
Camik are niste orhidee,si nu numai,superbe,de multe ori intru pe albumul ei sa ma delectez cu frumusetile pe care le are :clap:
 

lili11

New Member
Buna ziua
am si eu o miltonie luata de la Auchan acum 2-3 luni. Din pacate s-a ingalbenit toata si rand pe rand i-au cazut frunzele. Acum a mai ramas un bulb cu o singura frunzulita.... Dupa inflorire am mutat-o in substrat de orhidee, cu scoarta, in ghiveci transparent, si din cauza ca am observat ingalbenirea si caderea frunzelor si ingalbenirea unui bulb. O tin in birou, pe o masuta si o ud la vreo 6-7 zile... In aceste conditii, care ar putea fi cauza? Isi va mai reveni? Astept opinii si sfaturi, va rog. Multumesc.
 

Camik

Active Member
Ai o imagine cu planta?
Cand ai mutat-o ,cum aratau radacinile?Erau albe si tari sau maro?
 

Camik

Active Member
Planta arata rau.Poza nu-i clara.Nu-mi dau seama daca bulbul mai este verde (ma refer la cel cu frunza).
Daca este ,se poate sa faca pui si astfel planta se salveaza.E greu de resuscitat o miltonie...
 

lili11

New Member
Mda... nici bulbul cu frunzulita nu este tocmai verde, e mai mult un verde care incepe sa se ingalbeneasca ... :(
O sa incerc sa o ud mai rar (pana acum o udam o sata pe saptamana) si sa ii gasesc un loc mai racoros decat cel actual, poate totusi se salveaza.
Multumesc mult pentru raspuns.
O zi placuta. :)
 

Teodora

Member
Buna ziua!

Nu stiu daca mai activeaza cineva pe aici, dar am si eu o intrebare sau mai multe legate de o orhidee Miltonia pe care am primit-o azi. Eu abia am capatat experienta cu Phalaenopsis si mi-e foarte teama sa nu omor floarea dat fiind ca nu stiu mai nimic despre ea. Am citit pe aici atatea pareri contradictorii, incat mi-e greau sa iau o decizie daca sa scot planta abia primita din ghiveci, sa vad cum se prezinta, ca mai apoi s-o introduc in substrat nou special de orhidee format din scoarta. Mentionez ca planta e plina de flori. Deocamdata i-am pulverizat doar substratul pt ca mi s-a zis ca azi era ziua de udare. Dupa ce ii schimb substratul, daca ma hotarasc s-o fac, o ud sau nu, chiar daca sa zicem nu as taia nimic din radacini. Cum se uda de fapt aceasta Miltonie, tot prin scufundare sau doar pulverizare sau adaugare de putina apa pe deasupra? Si la ce interval?
Sper sa ma poata ajuta cineva, mi-ar parea extrem de rau s-o pierd.
Am aflat intre timp ca este o
Burrageara (Oncidopsis) Nelly Isler .
 
Ultima editare:

Camik

Active Member
Eu zic sa te bucuri de florile ei parfumate.Nu o muta.O uzi putin pe deasupra.Ii infigi un betisor de lemn in ghiveci si verifici cand este aproape uscat.Atunci uzi.
Nu-i place in soare.
Eu am lasat Burrageara in substratul ei(cel in care am cumparat-o )In timp,mi-a facut alge pe peretii vasului si am scos-o din vas doar pentru a curata ghiveciul.O am in ghiveci transparent.
Sa ai parte de ea!Este o orhidee deosebita.
 

Teodora

Member
Da, asa am facut, am lasat-o in vasul ei. Mi-a fost teama dat fiind ca are atatea flori minunate. Am scufundat-o putin totusi deoarece avea bulbii ridati si nici dupa ce am udat-o nu si-au revenit, semn ca e ceva cu radacinile ei. Si ce e mai ingrijorator, are ghiveci din plastic mat. Ce-am mai facut eu pentru binele ei, am mai dat gauri suplimentare in ghiveci pe toate lateralele. Sper sa fie bine, ii voi urmari evolutia in timp.
Multumesc Camik pentru raspuns si am sa revin si cu poze cat mai curand. O zi excelenta!
 

CristianG

Well-Known Member
Nelly Isler a mea isi desface boboci rand pe rand. Ma bucur ca ii place la mine.
Hy! Nu vreau să te dezamăgesc....Din păcate această orhidee este pretențioasă....Se poate lua de mână cu Miltonia. Bucură-te de parfumul și florile ei...Mai încolo cine știe....:)
 

Teodora

Member
Hey! Nu sunt dezamagita, dimpotriva. Mai are inca doi boboci in curs de inflorire si apoi probabil se vor trece rand pe rand. Chiar daca timpul ei de inflorire este mai scurt, merita toata asteptarea. Este frumoasa si miroase demential. O zi minunata tuturor!
 
Sus