Miltonia si Miltoniopsis

cornelia

Fondator
Membru staff
Cunoscuta si ca "orhideea-panseluta", datorita asemanarii cu panseluta de gradina, Miltonia este o planta atragatoare si in continua crestere de popularitate. Orhideele din acest gen sunt de doua felurii: unele care cresc pe inaltimile Anzilor, in Columbia, Ecuador si Panama (numite Miltoniopsis) si altele care sunt originare din zona braziliana Minas Gerais (Miltoniile propriu zise). Florile stralucitor colorate ale acestora din urma se aseamana mult cu cele de Oncidium.

Miltoniile au nevoie de spatii umbrite pentru ca soarele direct le produce arsuri pe frunze chiar si cand e vorba de perioade scurte. Varietatile din zona calda braziliana prefera mai multa lumina decat celelalte dar nu trebuie sa se exagereze. Temperatura este critica pentru Miltoniopsis: daca ea nu se mentine intre limitele de toleranta (minim 10-11 grade C, maxim 27 grade C) planta nu va inflori. Temperaturile de peste 32 grade C sunt favorabile Miltoniilor de zona calda cu conditia ca umiditatea sa fie de 70-75%. Temperatura minima pentru ele este de 16 grade C.

Acest gen de orhidee trebuie udat din belsug, pentru ca in habitatul lor ploua torential aproape zilnic. Dar atunci cand planta creste in ghiveci trebuie sa aveti mare grija la cantitatea si calitatea apei folosite. Daca o puteti filtra este foarte bine pentru ca planta nu suporta sarurile. Daca umiditatea relativa va fi mai mica de 70% frunzele se vor plia si planta va fi predispusa la boli. Miltoniile de zona calda se ingrijesc ca si Cattleya: intre doua udari se lasa putin pamantul sa se usuce. Atentie insa, ca prea multa umiditate poate fi mai riscanta decat prea putina. Fertilizarea se face in perioda de crestere si inflorire, de doua ori pe luna, cu solutii echilibrate. Exista si solutii speciale pentru fortarea infloririi. Iarna sau in perioada de odihna a plantei nu se administreaza ingrasaminte.

Transplantarea se face anual dupa inflorire, atunci cand planta creste din nou, pentru ca nu tolereaza pamantul secatuit si partial tasat. Miltoniopsisii sunt plantati in ghivece mici, in vreme ce Miltoniile propriu zise prefera ghivece spatioase fara sa fie adanci si au nevoie de un cadru de sustinere din cauza portului tarator. Radacinile sunt fine, asa ca solul trebuie sa fie format dintr-un amestec care sa se dreneze bine: pamant de padure (din ferigi), scoarta de copac si perlit. In cazul acestor orhidee, ghivecele putin adanci dau rezultate mai bune decat celelalte.
 

IULIA

Active Member
inflorite 3 acum. tricolora, alba si roz.
fac cam de 2-3 ori pe an flori, sint la nr.2 cu ele.
da, sint frumoase, nu sint pretentioase si citeodata sint preferatele mele.
ma bucur ca va plac, dar nu vreau cu lesinuri. nu de alta dar nu ajung asa repede din lipsa de elicopter. :rofl: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu tocmai am mai luat una: 3 tije. Una are boboci colorati, celelalte in formare. O pozez cand se deschid florile.
 

IULIA

Active Member
dupa aspect este tricolora sau cyclam inchis. arata superb, planta bine crescuta, frunzis fff des. si compact. si multi bulbi. merge impartita dupa inflorire. nu le trebe 3 bulbi pt.
mai Cornelia, da unde au bagatara marfa mai?
ca m-ai terminat, parca vaz ca miine bag un bucuresti. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mi se pare mie sau cele doua chiar sunt diferite? Daca da, au crescut in acelasi ghiveci. :gandit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sper sa fie asa. Pe langa aceasta mica supriza, miltoniile au si cresteri noi. Pozele sunt cam proaste dar se vede ceva acolo.



Cea galbena are un pseudobulb atat de dolofan incat plesnesc frunzele care il acopera.
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia in ce substrat le tii ? dupa cum stii am una rosie si mi-e teama ca in substratul de la florarie nu ii va merge bine. deocamdata e bine si chiar face frunze noi. de teama sa nu moara ca cealalta alba n-am mai udat-o de mai mult timp.
cea alba care a murit avea in ghiveci niste cubulete din ceva spongios albastru-verde iar intre radacini avea un ghem de rumegus si deasupra scoarta maruntita. nestiind ce are in ghiveci, mare greseala din partea mea, am udat-o iar substratul ala a retinut mult prea multa apa care nu s-a evaporat iar planta a murit spre durerea mea.
da-mi un sfat. sa scot miltonia din ghiveci si sa inlocuiesc cu scoarta maruntita ? sau cum sa procedez pt ca nu vreau s-o pierd si pe asta.
 
D

dyayzh

Guest
Cornelia...sunt o frumusete Miltoniile tale...in numar de doua :D Credeam ca numai la hibi se poarta 2 in 1 :oops: Esti o norocoasa.
Angela, experienta mea cu Miltonia e tragica. Mi-au murit amandoua, desigur de la apa. Asa ca daca e multumita, dupa parerea mea, nu o deranja. Numai sa ai mereu griga cu udarea..are radacini tare sensibile.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Dya am vazut ce radacini subtirele are. insa pe mine substratul in care e pusa ma nelinisteste. nu stiu cum s-o ud. s-o ud la distante mari de timp ? s-o ud mai des ? nu-mi dau seama cu e "pamintul" ei. miltoniile sint epifite deci ar trebui sa aibe umiditate in atmosfera si apa putina (ca phalenopsis cu care e ruda). dar sint miltonii de altitudine care au apa putina si temperaturi scazute, asta o fi una dintre ele ? nu stiu zau si tare n-as vrea sa moara si asta.
 
D

dyayzh

Guest
Eu as uda-o rar...cam la 6 zile..serios. Stii ce poti face? Sa o pui intr-un ghiveci transparent...incercand sa o deranjezi cat mai putin posibil. Asa poti urmari stadiul de umiditate a scoartei (sau ce o fi pe acolo).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Angela eu le ud din belsug. Diferenta e ca toata apa suplimentara se scurge in ... balcon. :wink: Nu balteste.
 

angela draganoiu

Active Member
nici la a mea nu balteste (si nici la cea care a murit n-a baltit). problema e cu substratul in care e pusa ca retine foarte multa apa (mult prea multa) pt nevoile ei iar apa nu se evapora din ghiveci decit foarte greu. cred ca pot sa ud planta azi si peste inca 3 saptamini ea are umiditate la radacini.
 

marean

Active Member
Ceea ce descrii tu e un substrat foarte prost !
Chestiile alea spongioase sunt puse acolo ca sa retina apa pe timpul transportului,din tarile de unde se importa,iar bulgarele acela de "rumegus" e,probabil,sphagnum maruntit sau cocopeat,adica substratul in care a fost prima oara inradacinata planta.
Eu,chiar cu riscul pierderii ei,i-as schimba substratul cu un amestec din comert (de la agro)+scoarta +niste perlit .
Cred ca se merita riscul,decat sa stai cu grija ca o uzi prea mult/prea putin,eu am gasit un bulgare de sphag descompus care imi putrezea radacinile la oorhidee,incet dar sigur,am fost nevoit sa tai multe dintre ele,unele s-au rupt,pt ca a trebuit sa le despletesc ca sa pot scoate tot e era pe acolo,insa intr-un final am izbandit !
Tu decizi,nu exista sanse de supravietuire garantata nici daca o lasi asa,nici daca ii schimbi substratul....
Mult noroc!
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Marean. "ghemul" ala era parca de rumegus pt ca era alb si semana foarte bine cu rumegusul (nu stiu cum arata sphagnum). n-am udat-o de foarte multa vreme si ii place. o sa iau un amestec pt orhidee si mai pun putina scoarta maruntita si sper sa ii meraga bine. pina acum, in amestecul cu care a venit, ii merge bine, chiar face frunze noi, deci pot s-o mai las o vreme.
 

marean

Active Member
Se poate albii cu timpul,sphagnumul,cocopeatul nu l-am vazut nici eu cum arata.
Daca ii merge bine,poate ai putea sa culegi tu "rumegusul" si bureteii aia,fara sa-i daranjezi radacinile prea tare,si doar sa completezi cu substrat.
E recomandabil asa,din moment ce zici ca a inceput sa creasca,pt a nu fi foarte invaziva si ai incetinii mult cresterea .
Mult noroc!
 

IULIA

Active Member
e f simplu. daca sta la soare, trebe apa. daca nu, mai rar. la 6 zile ar fi bine, daca sta fara soare.
la mine vorba Corneliei, se scurge in balcon. sau se evapora.
recunosc ca le pun apa si zilnic uneori, cind e caldura f mare.
aa, nu am transplantat niciuna.
incercati si sa puneti apa in farfurie, lasati 10-15 min si apoi scurgeti.
am avut si eu una care baltea cind am cumparat-o si asa am procedat.
e de bine.
 
Sus