Furnizori romani de orhidee

Tina

Active Member
Azi la Tria´s Dorobanti erau:
- Dendrobium compactum- alb cu mov si mov la preturi de 22 si 29 Ron, in functie de marime.
- Vanda- 59 Ron
 

Hariclea

Member
Eu acum 2 saptamani aveam retineri in ceea ce priveste Hornbach, dar am vazut ca si-au revenit si fac frunze noi orhideele de-acolo, una chiar are un inceput de tija. :rofl:
Eu am mai fost prin Hornbach zilele trecute si inca mai aveau Phale cu 1 si 2 tije la 30 RON, dar culori pe care eu le am deja. Ar fi bine de stiut cand aduc marfa noua, ca atunci cred ca sunt mai multe varietati!
 

Hariclea

Member
Phale alba, roz deschis, inchis, in dungi, cu punctulete, ... in fine multe culori am vazut azi in Auchan, plante sanatoase si frumoase, 42Ron bucata.
 

Tina

Active Member
Ludisia discolor- 8.5 ron in Auchan.. planta nu era mare (10-15 cm), dar era inflorita... :wink:
 

Tina

Active Member
Romstal Garden
- phale cu tije care vor fi flori- 27 Ron
- miltonia- 27 Ron
- cambria bourageara (rosie) - 33 Ron
 

camic

Member
Ce preturi puteti da aici....pai la noi nici nu indraznesc sa ma uit la o orhidee.....o phale e 59 RON....si au fost si peste 60.... :x
 

angela draganoiu

Active Member
RomstalGarden este importator direct, nu intermediar asa se explica preturile. daca te duci la o florarie obisnuita preturile sint mult mai mari.
raportul cerere-oferta influenteaza foarte mult pretul si cum la Bucuresti oferta este foarte mare ............ iti dai seama ca preturile se duc in jos ca sa poata sa vinda.
 

Tina

Active Member
Simona, la Tria's (Dorobanti si Iancului) au Dendrobium compactum cu 35 Ron- roz, alb, grena inchis si grena cu alb... :evil: :evil:
 

Tina

Active Member
Simona- super oferta ! :rofl:
Dendrobium compactum roz si grena-siclam la Tria's Dorobani- 29 Ron
 

angela draganoiu

Active Member
Tina tu ma inbolnavesti pe mine :cry: cu dendro ale tale pai cit crezi ca pot sa rezist ?
la mine in piata, la Floresca, am vazut de dimineata o Miltonia galbena cu grena la 40 ron si nu mai am liniste.
 

simonac

Member
:) azi mi-am mai luat din hornbach la reducere un adaglossum si o cattleya (fara flori, desigur) :mrgreen:
 

Tina

Active Member
La floraria Iris (p-ta Galati) am vazut un superb si minunat Paphiopedillum galben- 60 ron si mini-orhidee alb cu siclam.. norocul meu, ca nu stiu ce pret aveau.. :eek: :wink:
 
D

dyayzh

Guest
La Metro au aparut mini orhidee: 42 ron. Alb si diverse nuante de mov
 

marean

Active Member
anaelis a spus:
ma intereseaza si pe mine un furnizor de orhidee, dar nu pt flori mature ci seminte sau bulbi.
chrystalwaters a spus:
Buna ziua,
sincer nu iti recomand sa incerci de la stadiul de samanta. Semintele de orhidee nu au endosperm (tesut de depozitare cu amidon care hraneste embrionul) ci sunt alcatuite doar din tegumentul ext (pericarp) si embrion. Ca sa rasara semintele (care sunt de marimea granulelor de faina) trebuie sa intalneasca o specie de fungi (specifica fiecarui gen - Rhizoctonia sau altele) cu care sa realizeze o asocierea naturala -simbioza- pentru a supravietui. Dupa realizarea acestei simbioze embrionul formeaza un corpus verde -protocorm - din care dupa cca 6 luni incep sa apara radacinile, frunzele etc. Dupa cum vezi este destul de complicat - deh orhideele sunt cele mai complexe (evoluate) plante. Marea majoritate a orhideelor din comert si chiar cele de la colectionari sunt produse prin clonare - de obicei in vitro - asa ca cel mai bine (si mai sigur) este sa cauti sursa de plante tinere (young plants) care daca sunt astfel produse au avantajul ca sunt autentice (soiuri sau specii pure) si libere de virusi. Daca totusi te ambitionezi sa produci orhidee din samanta tb sa te inarmezi cu foarte multa rabdare, resurse si tenacitate - semintele odata recoltate tb sa fie rapid semanate (isi pierd facultatea germinativa in cateva saptamani). ...eventual doar de curiozitate sau daca ai sansa sa mergi la ele acasa sa culegi nuscaiva pastai...ceea ce desigur este interzis... :wink:
anaelis a spus:
suna destul de complicat :roll: m-ai convins....imi iau una gata inflorita 8) (acum imi dau seama ca desi imi place f mult nu am niciuna...primavara asta au fost chiar f scumpe: 70, 80 ron :eek: )

chrystalwaters a spus:
...nu sunt chiar asa de scumpe...depinde foarte mult de calitate....

ex: daca vrei Phalaenopsis cu 2-3 tulpini si supercalitate, DA! ajunge la 70-80 RON: apar insa cele mai "tinere" cu 1 tulpina florala gasesti si la 19-25 ROn sau cele mini la 29-39... Tot la 39-45 gasesti Oncidium, Cambria, Odontoglossum -- ca orhidee mix...

mai scumpe sunt doar Cymbidium care...sunt scumpe ele... :?

Nu te descuraja, cu rabdare si initiative bune poti face o colectie de orchidee de toata frumusetea (chestia ca ar fi greu de intretinut este doar "folclor" -- sunt doar "altfel" de plante :wink: )

IRINA2714 a spus:
la noi inflorite si foarte sanatoase poti gasi intre 28 si 30 ron phalenopsis.avem si cattleya si cambria,oncidium,miltonia dar sunt alte preturi.roblema ar fi transportul..

albela a spus:
Ieri am vazut la Praktiker, phalenopsis cu o singura tija inflorita la 28 lei.
Gabiuta a spus:
Irina la care florarie din Deva ai vazut???Am ceva cunostinte acolo care mi-ar putea cumpara si trimite.Poti fi un pic mai specifica te rog frumos?Sper ca nu te deranjeaza prea mult intrebarea mea :D

IRINA2714 a spus:
La cea de langa cal la floraria Symbol.de fapt la depozitul lor de la iesirea din oras spre Arad.
 

Tina

Active Member
La Hornbach aveau phale si oncidium (fara flori) la reducere.. preturile erau intre 29 Ron si 45 Ron, iar reducerea era de 70%.. :wink: :wink:
 

Tina

Active Member
Tria's Dorobanti
- phale Arlequin mari, cu 2 tije ramificate- 39 Ron (e poza la mine in album)
- dendrobium cu o tija cu floare (dar cam amariti)- 19 Ron
- cymbidium roz, grena, galben- 39 Ron
 

IULIA

Active Member
a mai dat cineva vreo raita prin hornbach?
si obi?
sa luam si noi pulsul pietei. :D
 

Sash

Active Member
Am fost eu azi in Hornbach. Nici picior de orhidee in schimb azalee pe alese albe, roz, rosii, mini, medii, maxi, pomisor :D
 
Sus