Bletilla

cornelia

Fondator
Membru staff
Va spuneam intr-un topic alaturat ca sunt tentata sa revin la nebunia cu orhideele. Zis si facut, numai ca mi-am impus un ritm mai lent. :rofl:

Pana acum n-am mai avut Bletilla si nu prea stiu cum sa procedez ca sa am si rezultate din prima. Asa ca daca a experimentat cineva o/il rog sa detalieze aici concluziile la care a ajuns. Merci.
 

simonac

Member
si dupa ce pui poza, poti sa ne spui si de unde ai luat-o si cu cat :rofl: (sau intrebi pt ca intentionezi o astfel de achizitie?)
experienta cu ea nu stiu daca gasesti pe aici, eu de cand m-am apucat de orhi, n-am vazut specia asta prin magazine :roll: , dar putem sa googalim dupa informatii :mrgreen:
 

lili

Member
Eu am o mica planta de bletilla. Am cumparat , anul trecut un rizom. Nu a facut mai mult de un smoc compus din 3-4 frunze . Ce stiu eu , ca inflorirea nu se produce decat in momentul in care pseudobulbul este dezvoltat suficient. Mai stiu ca este iubitoare de spatii umbroase si temperaturi moderate . Eu am plantat-o intr-un substrat format din 3 tipuri de sol: turba+pamant de frunze+ nisip (parti egale). Acum are 2 muguri...anul trecut avea. doar unu :D Poate anul acesta ....voi vedea si floricica :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
They have a great reputation of being the absolute easiest orchid for a beginner to grow. Unlike most tropical epiphytic orchids, this plant comes from somewhat temperate zones and grows in soil rather than on trees and require no extraordinary care to grow successfully. They prefer well drained evenly moist soils that are high in organic material and that never dry out nor remain sodden. They are sympodial growers and will form handsome clumps in only a few years. Other species and hybrids are occasionally available, the most common being B. striata var. alba, a white variation of the rose-mauve B. striata. Bletilla ochracea, a somewhat rare species from Japan has unusual flowers with yellow sepals and petals with a red-marked white lip and is becoming more available to collectors. Bletilla Penway Dragon (formosana X szetschuaunica) is one of the exciting new hybrids that promises to become popular with collectors as it becomes more available.
 

IULIA

Active Member
pentru doritori :
fara reclama, dar are la Eutopia Gradens, pretul fiind de aprox 170.000 de mii/buc rizom. 3 culori.
Atentie la cum trebuie plantata aceasta floare si modalitatea de crestere. Eu nu ma bag, dupa ce am citit despre.
 

IULIA

Active Member
este la bulbi, ca asa considera ei, rizomul egal bulb, la litera b. imi pare rau, nu mai stiu nr paginei.
si mai este si pleione, tot orhidee, ceva mai ieftina chiar.
 

IULIA

Active Member
modalitatea de plantare superficiala si conditiile de inflorire. nu mi se par ok la noi. ceva gen vietnam, sau asa imi imaginez eu. atmosfera plina de umezeala.
 

marean

Active Member
danero2004 a spus:
are cineva


bletilla striata

cica rezista pina la -20 C maxim prim mulcire ?
In poza ta nu e o Bletilla striata ,ci o ochracea .
Eu am avut 2 ,striata si straita forma 'Alba' , insa prima a fost killerita in absenta mea cu prea multa apa .Este primul an in care incerc cu bletilla si ,desi se spune ca e cel mai usor de crescut,deocamdata vad ca nu se adapteaza excelent de usor .
'Alba' a avut un inceput groaznic de incet,abia acum se dezvolta , are 1 cm.
Pot spune ca sunt sensibile la mutari , mugurii se usuca imediat in astfe4l de cazuri .
Nici substratul prea umed nu ii convine,rizomul putrezeste relativ recent .
La noi nu am auzit de cultivare in exterior , stiu ca rezista la temperaturi foarte scazute,insa printre crescatori se prefera ghivecele mari tinute in exterior pana la primul inghet .
Pe viitor o sa imi achizitionez ,din nou,si varianta mov,ochracea e o minunatie de asemenea , insa trebuie mai intai sa gasesc disponibila la Kertimag,de unde a fost extrem de ieftina,cam 7 lei .
Forma 'Alba' este din Olanda , asa ca nu stiu unde se mai gaseste prin tara .
 

doina2009

Member
Ei, m-am pricopsit cu niste seminte de Bletilla striata, va rog ma ajuta cineva cu un sfat!
Cum le plantez!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Doina tu ai seminte sau bulbi?
Ca eu stiam ca acestea au bulbi de seminte nu am auzit....
Dar sa vedem ce gasim ...
 

doina2009

Member
sarselia a spus:
Doina tu ai seminte sau bulbi?
Ca eu stiam ca acestea au bulbi de seminte nu am auzit....
Dar sa vedem ce gasim ...
Ei, sa vezi ce praf in punga mi-au trimis cei de la Secret Seeds, ca ma apuca plansul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Praf in punga??
Eu credeam ca vei primi rozomi sau bulbi ca eu asa stiam ca se vand.Dar de seminte nu am mai auzit.
Pai hai ca ma uit si eu pe internet ca sa vedem ce gasim.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Vaaaleuuu!
Faina treaba!
Dar cand le-ai cumparat nu scriau ca vand bulbi?
Totusi ma gandesc ca germinarea la ele e muult mai usoara decat la orhidee in general ca altfel nu cred ca s-ar fi pus sa vanda asa ceva.Pana acum cred ca de vreo 2 ori daca am vazut ceva seminte de orhidee pe ebay.
Si acum ce faci cu ele?
 
Sus