Colectie IULIA

IULIA

Active Member
dar mai sint si altele :
vreo 12 phale care nu au inflorit niciodata.
vreo 8 cymbi, la fel.
vreo 8 diferite, care nu au fost inflorite.
si 4 cattleye. deh. :evil: :evil: :evil:
eu le cumpar si daca nu au flori, daca sint deosebite din ceea ce spune apartinatorul....
 

IULIA

Active Member
eu stau la bloc. cine ma stie mai demult a mai citit asta.
am apartament cu 2 camere, dar e plin de flori. in casa nu prea, doar pervazul de la dormitor e plin, dar tot restul e pe balcon.
balconul meu are 8 m lungime si o latime ce variaza intre 2,6 si 1,6 m. aici e casa lor.
orientarea este estica, cu soare pina la 10,30.
 

lelia

Well-Known Member
Iulia ,pentru inceput : FELICITARIIIIII :!: apoi ai tot respectul si admiratia mea si la sfirsit as vrea sa stiu cati ani ti-au trebuit sa te imbogatesti asa :?:
 

IULIA

Active Member
de 4 ani, ma chinui :rofl: la orhidee. iar la restul lucrez demult...cred ca dintotdeauna :!: :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Sa mai astept inca 4 ani :cry macar zimi de unde le-ai achizitionat,din tara sau de la vecini: :?
 

IULIA

Active Member
din tara, dar si de afara, nu f multe de acolo.
dar din tara, din toata tara. si cu ajutorul prietenilor de aici, de acolo... :rofl: :rofl: :rofl:
imi pare rau ca nu exista cineva competent pe la mag astea care comercializeaza flori, si sa aduca la comanda. ca se poate dak vrei.
fata stie ! :evil: :evil:
 

lelia

Well-Known Member
Mersi ,Iulia, pt. idei ,oricm raiul e la tine in balcon ,iar eu tre sa m-ai traiesc 10 ani sa pot strange ce ai tu acolo :cry:
 
D

dyayzh

Guest
O colectie se face in functie de bani si ce noroc ai cand iesi prin florarii :D poate dura si doar 3 zile...
 

IULIA

Active Member
aaaa....Dya, cu tot respectul, colectie nu este egal cu repede, aruncat niste bani si sa stringem multeee plante la un loc sa le facem poze si sa.....
colectie inseamna cumparat, ingrijit, reinflorit daca a mers, daca nu se schimba atmosfera, ingrijirile, daca merge mai facem rost, incercare de inmultire, reusita....ehei....de ar fi fost asa simplu...
ca nu e vorba de bani, doamne fereste. e vorba de ce stii sa le faci. si asta poate sa spuna orice pasionat de ceva, nu conteaza ce. in nici un caz nu e vorba de hai sa adunam ceva. stai, ca m-am enervat. :evil: :x
 
D

dyayzh

Guest
Nu te enerva Iulia :D Sa-ti explic: am bani si plec cu masina prin florarii. Am si noroc cu carul si gasesc multe si frumoase, specii deosebite. Pot chiar tot in aceea zi sa fac si o comanda prin strainatate :wink:
E un inceput de colectie, nu? Ca sa o si tin in viata si inmultesc in timp..e alta poveste....trebuie daruire, munca si de ce nu?! Un strop de talent :D
 
Sus