Mosmon - Mespilus germanica, Scorus

Timy

Member
Buna :)
Are cineva mosmon? (Mespilus germanica).
As dori cateva informatii cum se ingrijesc.
Si daca cineva stie un site pe care se da comanda, sau magazin in apropriere de tg mures. Nu gasesc nicaieri, si tare as dori un pom de mosmon.
 

Timy

Member
Mersi frumos. Este site-ul de incredere, ati mai comandat de la ei?
Eventual aveti si alte site-uri utile?
 

riana

Active Member
sunt foarte bune mie imi plac. sunt moi miezul este ca o pasta si e maro si au cateva seminte mici. la gust parca seamana cu perele.
 

melimeli

Active Member
am crezut ca gasesc un topic cu ingijirea mosmonului(naspoia)pe ungareste :rofl: )
am cumparat in toamna 2008 un mosmon avea vreo 30-40 cm in 2009 s-a dezvoltat binisor are peste 1 metru(aprox) :) anul asta astept cu nerabdare sa aduca macar o floricica care sa devina fruct :) :wink:
si la riana i-am adus din ungaria dar nu a avut noroc de el :( nu ia placut cainelui :x

fructele sunt destul de scumpe in toamna erau intre 8 si 10 lei :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
melimeli a spus:
am crezut ca gasesc un topic cu ingijirea mosmonului(naspoia)pe ungareste :rofl: )
am cumparat in toamna 2008 un mosmon avea vreo 30-40 cm in 2009 s-a dezvoltat binisor are peste 1 metru(aprox) :) anul asta astept cu nerabdare sa aduca macar o floricica care sa devina fruct :) :wink:
si la riana i-am adus din ungaria dar nu a avut noroc de el :( nu ia placut cainelui :x

fructele sunt destul de scumpe in toamna erau intre 8 si 10 lei :D
Melimeli, de unde l-ai cumparat? Ca eu vreau sa comand la sieberz in primavara asta si nu stiu ei la ce dimensiune il livreaza... Da' oare la noi pe unde creste spontan? Ca eu imi amintesc pe vremuri, la scoala, aparea prin literatura obligatorie :) , prin Moldova parca? :?
 

melimeli

Active Member
eu l-am adus din ungaria de la szeged :D direct de la producator"bata andras" a fost 5 euro
creste peste tot ,numa nu prea isi pune lumea.....multora nu le place :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Fructele sunt delicioase ,dar trebuie culese foarte tarziu ,puse la pastrat ,si abia cand incep sa se inmoaie sunt bune de mancat ,altfel sunt acre .
Am avut in gradina unul foarte batran ,vre-o 40 ani ,am renuntat la el si am pastrat doi puiuti .Cresc destul de repede si nu sunt pretentiosi .Daca as fi stiut,ca va doriti ,as fi avut grija de puiuti din preajma celui batran :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
Fructele sunt delicioase ,dar trebuie culese foarte tarziu ,puse la pastrat ,si abia cand incep sa se inmoaie sunt bune de mancat ,altfel sunt acre .
Am avut in gradina unul foarte batran ,vre-o 40 ani ,am renuntat la el si am pastrat doi puiuti .Cresc destul de repede si nu sunt pretentiosi .Daca as fi stiut,ca va doriti ,as fi avut grija de puiuti din preajma celui batran :(
Eu de curand am aflat despre el, se pare ca nu e prea cunoscut, nu stiu din ce motiv, si o sa cumpar in primavra ca sunt curioasa si vreau sa-mi imbogatesc gradina si cu alte fructe decat am acum.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cand mai mergi in Ungaria sa ne spui si noua ca suntem amataori mari,te rog frumos Melinda.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mnina a spus:
Cand mai mergi in Ungaria sa ne spui si noua ca suntem amataori mari,te rog frumos Melinda.
Mnina, vezi ca au la sieberz mosmon...in caz ca ai de comandat la ei...sau comanda cineva din zona ta
 
Sus