Inmultire crizantema

CocoT

Member
ana popa
Trimis: Mar Oct 24, 2006 11:31 am
Cum se inmultesc crizantemele, din cele taiate toamna?
 

CocoT

Member
angela draganoiu
Trimis: Mar Oct 24, 2006 11:34 am
Ana mama mea a inmultit tufanicile din flori taiate punindu-le direct in pamint, banuiesc ca si crizantemele pot fi inmultite tot asa fiind inrudite
 

blueheart_d

Member
ar vrea sa pun la inmultit niste crizanteme si eu. nu stiu ce sa zic despre varianta cu pusul florii taiate in pamant pt ca am incercat si nu a iesit nimic. voi ce stiti? in ce periada si cum si cum se face inmultirea?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am incercat anul trecut dar din pacate nu a iesit nimic.
In definitiv o incercare merita.Poate tu sa ai mai mult noroc.
Angela Draganoiu a confirmat ca aceasta metoda poate da si roade.
 

elmo

Member
eu pun betele in pamant sau despart radacina...metoda cu betele merge dar trebuie udat bine pamantul si daca sunt puse in manunchi e mai bine.
 

giulia

Member
eu am crizantema la ghiveci . am observat ca dupa trecerea florilor cam la decembrie , incepe sa lastareasca de la radacina .eu las noile plante astfel aparute pana au cam 8 cm mai mult pentru ca radacina lor sa fie mai ramificata .cand le separ de planta mama intru cu degetele destul de adanc la radacina pentru a le scoate cu radacina cat mai bogata , apoi le pun in ghivece deoarece cu cat li se dezvolta radacina mai bine , cu atat devin plantele noi , mai puternice.
 

giulia

Member
anul trecut am avut niste crizanteme in gradina blocului .de fiecare data cand a fost tunsa iarba au fost taiate la rand , asta de vre-o 3 ori , pana m-am suparat si le-am luat in casa .totusi au inflorit o splendoare .
anul acesta am pus altele afara , dar nu mai avem iarba si nu le-a mai taiat nimeni . acum 3 zile am rupt mai cu mila varfurile la 2 care crescusera mai mult si le-am pus intr-un ghiveci in casa . vad ca sunt neasteptat de bine .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
giulia! arata foarte bine! probabail anul asta nu va mai face flori dar la anul sigur ! :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu in primavara trei fire de crisanteme intr-un ghiveci.Crisantemele erau din cele ce se gasesc in florarii,un fir cu multe alte fire cu floricele in capat,albe.
Acum ,dupa udari dese si multe, sunt sigura ca s-au prins,au frunze noi si vesele.Nu stiu daca vor inflori anul asta si sunt curioasa daca florile vor fi cum erau cele cumparate.
 
A

Anonymous

Guest
io le-am taiat in iunie si tot ce am taiat am ingropat la radacina unor gutui si pana in toamna aveam ditamai tufa
se mai pot taia la inceputul lui august o data(rata de prindere e mai mica,dar merge)
in nici un caz nu se pune pet in cap ca mucegaiesc(nu stiu motivul dar am patit-o cand le-am tratat ca pe trandafiri
sau prin marcotaj daca sunt de ale mai mititele si nu se pot taia
cu ceva ani in urma am prins dintr-o crengutza de la tufanele si niste crengute de la crinzamentene de alea tepoase in apa unele si altele direct intr-un pahar de plastic cu pamant nisipos
 

adrianam

Well-Known Member
Deci daca gasim crizanteme frumoase la florarii, sa cumparam, iar dupa ce se trec florile sa punem tulpinile in pamant?

Pai voi fi cu ochii pe florarii sa vad ce frumuseti apar- imi plac cele galbene cu floarea mare! sau cele cu petale tepoase dar parca nu am mai vazut demult. :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Toamna e anotimpul lor si atunci se gasesc atat de multe feluri,ar fi binevenita o astfel de experienta.Mie cel mai mult imi plac cele zgribulite,ciufulite,foarte delicate ,din acelea vreau sa incerc.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am inceput iar experimentul de inmultire a crisantemelor prin butasire.Am cumparat un fir de crisantema olandeza(asa mi-s spus florareasa ca-i zice)Are mijlocul verde,petalele caramizii cu marginile crem.Mi-as dori asa de mult sa se inradacineze,e foarte speciala.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Multumesc.
In toamna asta asa o sa fac,cum vad una deosebita si din care nu am cum o impamantez.Trebuie sa iau substante de inradacinare,nu am mai folosit pana acum.Dar incerc.E vremea lor de acum.Pe la Targoviste era un festival al lor,dar cred ca de muzica.
 
Sus