ferigi de gradina

nino

New Member
cine are idee unde gasesc ferigi de gradina..................stiu la munte.............intrebarea e: de vanzare unde gasesc?
 

Alinuca

Member
Ferigile de gradina cum ziceti voi sunt aceleasi cu cele luate de pe munte?Intreb asta fiindca mi-a adus mamaia o feriga de pe un munte din apropierea statiunii la care a fost si fiindca as dori sa stiu ce pamant sa-i pun.
 

mihai_c

Member
Eu am adus de la munte cateva acum mai multi ani iar anul trecut am mai adus vreo 3-4. Le-am pus sub un visin, intr-un loc mai umbrit. Acum in primavara am constatat ca am 4 si s-ar putea sa mai apara surprize. Am sapat de jur imprejurul lor si am inlocuit pamantul cu mranitza si urmeaza sa aduc pamant de frunze (orizontul organic) de la padure si sa-l presar in jurul lor ca sa mentina umezeala.
Ca si ingrijire au nevoie de muuuulta apa, in lipsa ei se usca si intra in repaus. In momentul in care primesc din nou apa "renasc".
 

mi_bios

New Member
Le-ati plantat spre nord? umbra deasa? Nu de alta dar tocmai am adus si eu 3 de la padure, maine urmeaza sa le plantez.
 

zamfira

Member
Ale mele sunt destul de aproape de casa , si au umbra aproape toata ziua , doar dimineata un pic de soare
 

attila

Member
Eu zic ca depinde de unde era adus
Ca asa se va comporta si ea .
Eu am in umbra total si am si la soare total si le place la amandoi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stie cineva daca feriga de ghiveci se poate planta in gradina si sa ramina peste iarna acolo?Ma bate un gind..........
 

raduizol

Member
Eu am avut mai multe ghivece cu ferigi, dar nu stiu nici pana azi de ce in casa nu le mergea bine si mureau. Cand am vrut sa le arunc la gunoi, mi-a trecut o idee prin cap si le-am sadit in gradina. De atunci le merge f bine, s-au inmultit si acum am o gramada. Ma duc sa le fac poze si revin.
 

gabi74

Member
as putea sa va trimit doritorilor ferigi... nu stiu daca acum se prind dar la mine s-au inmultit in asa masura ca nu stiu ce sa mai fac cu ele... mi-e mila sa le arunc la gunoi. am dat copiilor sa duca la scoala sa planteze si as mai avea multe in plus...astept mesaj pe privat si va trimit fara nimic in schimb.
 

ghia_don

Active Member
v.cristina a spus:
ieri mi-am plantat in gradina o feriga si sunt tare curioasa daca o sa se prinda
am plantat-o intr-un loc umbros si i-am pus la radacina pamant din padure si am udat-o din belsug
mai multe nu stiu ce ar trebui sa fac
vreo idee despre cum se ingrijeste feriga??? :idea:
iudit a spus:
Dupa ce se prinde,greu mai scapi de ea.Umbra si apa multa,asta ii place.
sorina a spus:
Feriga mea de gradina , adusa de anul trecut din padure . Practic si-a dublat gabaritul , printre ele am si niste trandfiri , pe care v-a trebuii sa-i mut la toamna .
sorina a spus:
Mersi, TRAIASCA PADUREA ( ma refer la feriga ) . Lonicera este de la o vecina
 
Sus