Inmultire crizantema

diana999

Active Member
o sa incerc si eu sa inmultesc o crizantema sa vad daca reusesc.am 4 buc in ghiveci dar sunt micutze.are ceva daca are flori? :D
Mnina sa ne spui ce substantze de inradacinare ai cumparat si daca sunt bune.
 

cafeluta

Member
pana la ce data se pot planta crizantemele ?
stiu ca sunt tarzii si nu cred ca le afecteaza o vreme mai rece
 

macaleandra

Member
Am gasit in piata niste fire de crizanteme mari cam trecute si ieftine, am luat una caramizie si una alba ( cea alba cu floarea ceva mai mica), am rupt floarea, batul in 2, le-am pus in pamant de vreo 4 zile. Una din ele cred ca moare cealalta pare vie, pacat ca nu mai stiu care ce culoare e. Asa arata azi:

 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am mentionat prima reusita cu inradacinatul din butasi.
Acum incerc sa prind si din cele mari,cu cate o singura floare mare-mare pe tija.
Urati-mi succes!
 

kerkyra

Well-Known Member
Cred ca o sa incerc si eu sa prind tufanele (asa parca le spune, din acelea cu floarea mai mica si mai multe pe tulpina), incurajata de reusitele voastre. Din cate am inteles, sa las intai sa treaca floarea si eventual sa rup un varf?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Azi am luat din piata un fir de tufanica olandeza cu floare verde si mica.Am taiat tulpina pe jumatate si le-am pus in pamant cu apa multa,le tin in casa,Substante de inradacinare nu am.

Din cele puse la inceput de noiembrie doar la o singura tija au dat frunzulite noi.
 

ghia_don

Active Member
Am pus si eu citiva butasi pe la inceputul lui noiembrie, citiva au murit, dar cei ramasi inca au frunzele verzi...dar nu vad sa aiba nici o crestere, nici un mugure...
 

ghia_don

Active Member
Cu siguranta nu e perioada care trebuie...dar acum am facut si eu rost de butasi...ca altfel ii puneam in primavara :wink: ..
 

sicora fabian

Active Member
Deoarece crizantema este planta de zi scurta, in aceasta perioada are tendinta sa dea boboci in detrimentul cresterilor vegetative, de aceea si procentul mic sau nul de inradacinare!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mai incerc atunci si-n primavara sa butasesc fire de crisanteme cumparate din florarii.In special cele din Olanda.
 

sicora fabian

Active Member
Sansele de inradacinare a butasilor sunt cu atat mai mari cu cat plantele de la care sunt recoltati sunt mai proaspete. Cele importate din Olanda sunt pastrate acolo si cateva saptamani pana se formeaza lotul de export, sansele de inradacinare fiind minime!
Insa, speranta moare ultima. Bafta, totusi!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Multumesc,imi plac tare mult cele din Olanda pt ca sunt feluri noi ce pe aici inca nu avem,asa ca voi incerca.Multumesc pt incurajari.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cunoscatorilor,ati avut dreptate,crisantema verde-olandeza nu vrea sa incolteasca.S-a prapadit.
 

presco

Active Member
In primul rand vreau sa va multumesc pentru ca datorita voua am reusit sa inmultesc crizanteme. Am infipt prin toate ghivecile de prin casa bete de crizanteme, cam pe la sf de octombrie si azi din vreo 30 de bucati, cred ca au murit doar vreo doua si alea pentru ca nu le-am pus proaspete, au mai stat prin vaza. Azi am avut placuta surpriza sa vad ca majoritatea au inceput sa lastareasca de jos. Crizantemele sunt de toate tipurile de la tufanele la crizanteme mari si la crizanteme olandeze pentru buchete. Sunt foarte entuziasmata, la anul am sa pun mai multe si mai diverse. Am mai reusit si in alti ani dar din vreo 15 mi-au trait doar doua celelalte mi-au mucegait pentru ca le-am pus cu punga in cap, dar dupa ce am mai citit pe aici am renuntat la punguta! :wink:
 
Sus