Inmultire crizantema

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu le mai tine in vaza,planteaza-le in ghivece.EU cu cea verde am gresit,pt ca am tinut-o si in vaza cateva zile.
 

presco

Active Member
diana999 a spus:
felicitari presco.cum ai reusit?daca doresti sa ne spui.....mie mi-au murit :(
Pai am scris mai sus. Pur si simplu am infipt butasi prin ghivecele de prin casa. Am un hibiscus cu vrei 20 de butasi de crizantema pe langa el. De la crizantemele mari am luat crengutele crescute pe tulpina cu tot cu calcai, daca aveau boboc l-am rupt si de fiecare data cand vroiau sa imboboceasca ciupeam bobocul. Nici mie nu-mi vine sa cred ca inca nu au murit. Mai am o serie infipte prin laditele din balcon, cu alea nu stiu ce o sa fie am sa vad la primavara desi dupa asa geruri ma cam indoiesc. Totusi si in balcon am doua care si-au pastrat frunzele si par verzi. Anul asta m-a apucat isteria cu crizantemele cand am vazut ce multe si frumoase sunt prin piata. Si la tara in gradina am pus o groaza si cumparate cu radacina si butasi infipti in pamant.
 

diana999

Active Member
ma gandeam ca poate le-ai pus pet de tzi s-au prins asa multzi.ma bucur pt tine.multzumesc pt lamurire.sa tzi se prinda totzi butasii!!!
 

popescu gp

Well-Known Member
crizanteme

Eu am pus in jardiniere crizanteme ,cred olandeze ,din comert si de cativa ani le am inflorite mereu in aceasta perioada.In toamna am procurat de la Sieberz tot crizanteme deosebite si mari si de gradina dar nu toate au fost asa cum au fost descrise in album-culori diferite-ci la unele -ex. galben si alb,se repetau.Le-am pus in ghivece mari iar acum le am in beci la iernat pana in primavara cand cred ca unele le voi pune in gradina;se dezvolta mult mai bine decat in ghivece.Sper la anul sa va pot arata rezultatul
 

presco

Active Member
diana999 a spus:
ma gandeam ca poate le-ai pus pet de tzi s-au prins asa multzi.ma bucur pt tine.multzumesc pt lamurire.sa tzi se prinda totzi butasii!!!
Cu pet in cap am pus in alti ani dar cu rezultate foarte slabe. Mucegaiesc repede! Sper si eu sa va arat rezultate la toamna.
 

presco

Active Member
Popescu ce fel de crizanteme ai luat de la Sieberz? din acelea mari sau din celelalte mai batute? Sunt curioasa daca ai luat vreo una rosie si daca e rosul ala din catalog......
 

Dea

Active Member
am acum trei crizanteme care s-au prins din butasi, unul in septembrie, altul in noiembrie si ultimul in decembrie

ultima crizantema pusa in decembrie este si unica care s-a prins din cele trei cumparate de la o florarie din Chisinau si aduse vreo 1000 km cu masina pana acasa
Mi-as fi dorit sa se fi prins toate, in mod special asta , dar n-a fost sa fie :( .
Macar asta alba ce s-a prins sa ma bucure cu flori in toamna
Sper :visator:
 

Dea

Active Member
:D multumesc presco!
Desi nu pot sa zic ca " abia astept" sa vina toamna, pentru ca abia am dat si noi de ceva mai multa vreme frumoasa si calduta afara :),
dar, sper, ca atunci ca va trebui sa vina si toamna, sa ma bucure cu flori si micuta crizantema!
 

presco

Active Member
Sigur va inflori! :D Ai dreptate sa ne bucuram intai de primavara si de vara. Mie, perioada cand infloresc cizantemele si asterul in gradina, mi se pare cea mai frumoasa din an. Atunci mai sunt si trandafirii inca infloriti si multe alte flori de vara...Pacat ca dupa asta vine vremea rea si iarna care pare nesfarsita.
 

mmarina

New Member
Eu am inmultit crizantemele in 2 etape:
1) in toamna tarziu - am rupt varfurile tuturor lastarilor de pe plantele mama, care nu au inflorit, le-am taiat imediat sub nod, am indepartat frunzele de la baza, le-am tratat cu Radi-stim si le-am infipt langa planta mama direct in gradina. S-au prins cam 70%, daca nu-i rodeau limacsi poate ca ar fi fost procentul mai mare.
2)In primavara - la primul ciupit al varfurilor, toate varfurile le-am rupt cam de 6-8 cm, le-am taiat imediat sub nod, am indepartat frunzele de la baza, frunzele ramase daca au fost mai mari le-am taiat la jumatate pentru a micsora suprafata de evaporare, am pudrat cu Radi-stim si i-am plantat in cutii, intr-un amestec in parti egale de turba cu perlit.Trebuie pulverizat zilnic dimineata si seara. Pana in prezent vad ca 70-80% sunt bine. Au mai cazut din ei ca am lipsit cateva zile de acasa si nu a avut cine-i pulveriza.
 
Sus