eGradini.ro - Locul unde florile iti zambesc!

Va rugam ca la inscrierea in forum sa declarati adrese de e-mail corecte si sa va alegeti nick-uri vizibil romanesti (altfel riscati sa ramaneti cu conturile nevalidate). Pentru nelamuriri contactati: cornelia@egradini.ro
Acum este Vin Apr 18, 2014 5:02 am

Ora este UTC + 3 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 976 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 01, 2011 1:43 pm 
Neconectat
Membru

Leacuri babesti pentru dereglarile hormonale Amenoreea (lipsa prelungita a ciclului menstrual)

- se inlatura cu un amestec de pulberi din plante preparat din 50g seminte de marar, 50 g radacina de lemn dulce, 50 g seminte de chimen. Se amesteca pulberile si se tin intr-un borcan ermetic. Se iau cate 2 lingurite, de 3 ori pe zi, tinand pulberea sublingual, 15 minute, apoi inghitindu-se cu apa.

Dismonoreea (durerile menstruale)

- dispare cu
ajutorul tincturii din pulbere de marar, cretisoara si traista ciobanului. Se iau cate 5 lingurite de pulbere de marar si traista ciobanului si 10 de cretisoara, se toarna peste ele, cat sa le acopere, alcool alimentar si se lasa la macerat 10 zile. Apoi se strecoara si se pune in sticlute inchise la culoare. Se ia cate o lingura, diluata intr-o cana cu apa, de 3 ori pe zi, inainte de masa, cel putin doua luni.

Nivelul scazut de progesteron

- se poate regla cu tinctura de coada soricelului, luand cate 30 de picaturi, de 3 ori pe zi, timp de doua saptamani pe luna.

Reglarea activitatii hormonales

- se poate face si cu ajutorul pulberii de radacina de lemn dulce. Se tine sub limba cate o lingurita de pulbere, de 3 ori pe zi, timp de 10 minute, apoi se inghite cu apa.
Insuficienta ovariana e combatuta de ceaiul preparat dintr-un amestec din 100 g radacina de lemn dulce, 100 g sunatoare, 50 g sofran. Peste 2 lingurite de amestec de plante se toarna 150 ml apa clocotita si se lasa la infuzat,intr-un recipient acoperit, 10 minute. Se strecoara apoi si se beau 2 cani pe zi, 6 saptamani la rand.

Cam asta de pe nenea Google.
De la mine....sa va fie de bine si de leac pt. ca asa ceva stiu ca lua si bunica mea, iar cand am avut probleme am consumat ceai de c.soricelului :D

numai cine nu vrea nu poate,iar cind poti...ti se da sa te chinui sa o faci

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 04, 2011 3:26 am 
Neconectat
Membru

Cu scuzele de rigoare ca este atat de tarziu si nu am chef sa fac corecturile si sa tai ceea ce era necesar, am sa transcriu ceea ce am trebuit sa raspund unei doamne.
Fac asta pt ca sa ajut pe cei care au probleme ale picioarelor.

Stimata doamna.

Este f.tarziu si-m cer scuza ca nu am putut sa va trimit nimic de lecturat pana acum dar ca sa ma revansez ca ati asteptat va scriu pt. a cunoaste tratamente ajutatoare(pana la sosirea coletului de la mine) si sa va apucati sa vi le faceti.
O sa incep sa va spun ca trebuie sa renuntati la carne sau cel putin sa faceti doar supe din carne de pasare cu mult bulion.Rosiile ca toate plantele inchise la culoare contine substante care ajuta la cir. sangelui,usurarea lui,dezintoxicare si anticancerigen.
Faceti sucuri numai din plante si legume.Sa le combinati sa va placa si din nici unele sa nu lipseasca lamaia.Consumati struguri inchisi la culoare mai des decat cei albi, stati cu picioarele mai ridicate decat inima ,nu stati mult in picioare ci fareti miscari si apoi intindeti-va 15-20 min . la pat.
Sa va cumparati de la cei care lucreaza in lemn un ,,aparat de masaj,, pe care-l veti apasa cu podul picioarului(adancitura talpii) pt.a revigora picioarele si venele prin stimularea nervilor..
Acolo este zona care ne intereseaza pt a incepe sa tratam boala.

Ceai depurativ luat o luna de zile, in reprize de 3 cani/zi , baut in
inghitituri mici.Dimineata , inainte de mese se pun 25-30 pic. de bitter,iar
seara inainte de culcare tot 25-30 pic.bitter.
Asa cum am spus am sa vi-l trimit si pe acesta.
Se vor face zilnic, seara ,inainte de culcare,in timp ce se bea ceaiul de seara,
bai de picioare din: 20 castane salbatice pisate si fierte in 5 l apa.Tot in
aceasta apa,dar spre safarsit(trebuie sa fiarba 5 minute acestea) se pun
plantele:
- coada calului. o mana
-salvie
- frunze mesteacan,osul iepurelui
- flori de fan

Baia se face in ceai caldut si se sta 30 min dupa care se va da cu un jet de apa rece,va sterge usor, si se va proceda astfel astfel:

- Dupa baie se tamponeaza ranile cu solutie din plantele:rostopasca,albastrele,scoarta alun,anin negru,arnica,brusture,busuioc,laptisor matca ,propolis si bitter.Se foloseste intens si kombucha atat intern cat si extern ea avand un rol deosebit in vindecari spectaculoase
- Se va da cu o crema care vi-o trimit.
- se imbraca picioarele cu ciorapi de bumbac si se va sta in pat cu acestea mai
sus decat pozitia inimii si a capului,bine acoperitica sa se produca
transpiratii, lucru care ajuta la eliminarea toxinelor, drenare,subtierea si
curatirea sangelui.Baia se face de 2 ori pe saptamana iar tamponarile si
celelalte tratamente, zilnic.
Se va evita ingrasarea si alimentatia chimica.
O cana mare de ceai kombucha,dupa mese.

Masajul

se face din mijlocul tălpii până la scobitura ei, aproape de călcâie, timp de
10 min. pe rând ambele picioare.

Mierea şi usturoiul, eficiente în cazul afecţiunilor vasculare ale picioarelor,
varice, artrita, în cazul cardiopatiei ischemice,
- 250 g. miere se amestecă cu 250 g. usturoi pisat, se macerează 7 zile, se ia 1 lingură cu 4o min. înainte de masă, de 3 ori/zi, timp de 2 luni.
Am sa va fac o alifie din extract de mărul lupului,tataneasa,galbenele,salvie,hedera si castan salbatic cu unt plante ca sa se ungeti zonele bolnave.

Nu stiu cat de mari sunt ranile dar mai este ceva f. bun pt. circulatie si pt. reuma de ,asemenea:
Circulatie periferica; pentru îmbunatătirea ei se foloseste hrean dat pe
răzătoare 1 pahar de 100 g. ca masura, se amesteca cu 2 pahare de 100 g. de
faina de porumb, se freaca între palme ca sa se umezească, se pune într-o folie
de plastic, se pune piciorul, se leaga, se pune o soseta caci acest ameste se pune pana la incheietura labei piciorului. Daca nu aveti rani in acea zona o puteti preara si folosi.Cantitatea indicată este pentru un picior. Aplicarea de face seara, la culcare, se lasa pana diminea, apoi cataplasma se scoate şi se păstreaza în frigider.Se poate
folosi 7 zile la rând. Dacă amestecul pisca si se produc iritatii sau alergii,
spălati-va cu apa calda si renuntati. Pentru circulatie defectuoasa procedeul
se practica doar 3 nopti, iar pentru varice, ulcer varicos, flebite, se face 21
de nopti, cu pauza de 3 nopti.

Compresele cu brusture se recomandă în entorse, luxaţii, picioare rănite de
prea mult umblat, arsuri, leziuni ulceroase, plăgi usturătoare. Frunzele
proaspete se spală, se zdrobesc, se aplică sub formă de cataplasmă, de mai
multe ori pe zi pînă dispare cauza. Compresele cu creţişoară vindecă rănile,
înţepăturile, tăieturile. Se spală o cantitate corespunzătoare de plante
proaspete, se zdrobesc pe un fund de lemn cu un sucitor de tăiţei şi se aplică
pe zona afectată. Muşeţelul este cel mai indicat pentru comprese calde în caz
de dureri de ochi, conjunctivite, inflamaţii ale ochilor, erupţii cutanate care
provoacă mîncărimi sau supuraţii, precum şi la spălarea rănilor. Compresa se
prepară astfel: se toarnă 1 l lapte clocotit deasupra a 2 linguri de muşeţel,
se lasă să stea 2-3 minute, se strecoară şi se pune cald pe piele. Cu patlagină
îngustă putem face comprese utile în răni, crăpături la picioare, tăieturi,
înţepături de insecte, muşcături de cîine turbat, animale veninoase. Frunzele
proaspete se spală, se zdrobesc pînă se formează o pastă (terci), care se
aplică pe zona interesată. Frunzele frecate în mîini cu sare şi aplicate la
gît, vindecă guşa, iar la picioare vindecă băşicile sau rosăturile de la
încălţăminte. Compresa este recomandată şi în cazul bolilor canceroase ale
glandelor.

Mi-ati spus ca ati facut tratament si cu argilasi nu ati sesizat nimic.
Asa cum v-am spus aceste tratamente naturiste sun eficiente dar dureaza pana se vad rezultatele.Ele nu sun chimice si alopate ca sa faca ceva instantaneu sau aproape instantaneu, ci naturale si neavand chimicale nu pot face ceea ce fac medicamentele.Ele trateaza totul...in timp mai indelungat.

Varicele se tratează cu comprese cu argilă, alternate cu comprese cu decoct de
flori de fîn rece (2 maini/11 apă), de 2 ori/săptămînă, comprese cu varză, cu
urzică-moartă opărită (3 linguriţe la 1/2 1 apă). Pentru varice, flebite, se
aplică timp de 21 de zile cataplasme cu mălai şi hrean ras. Dacă apare o
iritaţie, se renunţă la tratament. Tot pentru varice, sa mai pun comprese reci
cu apă şi oţet, cu argilă în apă şi oţet (argila se ia şi intern) sau cu brînză
de vaci. În ulcere cu margini sclerozate sau crăpate, se pun frunze de varză
macerate timp de 40 minute într-o baie de ulei de măsline. Tromboflebita se
tratează cu comprese cu bitter sudez. Mai e bună şi infuzia de frunze de alun.
Compresele folosite în caz de artroză se prepară din 3 linguri de troscot, 2
linguri de frunze de mesteacăn şi 2 linguri de fructe de măceş. Se pune
amestecul într-un termos şi se toarnă deasupra un pahar de apă fiartă. Se lasă
peste noapte, iar a doua zi se adaugă în infuzie şi 2 linguriţe de sare. O altă
compresă: se iau paie de ovăz, se toarnă apă şi se fierbe timp de 30 de minute
pe foc mic. Se pune caldă. Se toarnă ulei de măsline peste frunze tinere de nuc
şi se lasă timp de 3-4 ore, după care se aplică frunzele în 3-4 straturi pe
locul bolnav. Peste o lingură de frunze de plop se toarnă un pahar de apă
clocotită şi se lasă o oră. Se vor aplica comprese, dar este recomandat să se
folosească şi intern, cîte 1-2 linguri, de 5-6 ori pe zi. Se vor aplica de
asemenea comprese calde din decoct de rădăcini şi seminţe de brînduşă de
toamnă.

Iata o alta reteta de comprese:

Caise, aloe şi ghimbir

Pasta obţinută din caise uscate şi fierte e bună sub formă de comprese peste
tăieturi şi arsuri. Este un mijloc excelent de a dezinfecta rănile şi de a
grăbi vindecarea lor. Compresele cu ceai de isop sînt considerate foarte bune
în tratamentul antireumatic, au rol antiseptic şi alină durerile. Frunzele
proaspete de isop aplicate direct pe zona afectată vor ajuta la vindecarea
rănilor şi loviturilor. Ceaiul de lavandă folosit în comprese calmează durerile
de cap. Ghimbirul îmbunătăţeşte circulaţia sangvină şi e folosit de multe
veacuri pentru durerile articulare. Pentru a face o compresă de ghimbir,
folosiţi 2 litri de apă şi 150 grame de ghimbir ras. Încălziţi apa astfel încît
să fie foarte fierbinte, dar să nu fiarbă. Opăriţi ghimbirul pentru 15 minute,
strecuraţi şi aplicaţi compresa pe zona dureroasă. Frunzele de aloe vindecă
rănile infectate, arsurile, ulcerele, durerile de dinţi, inflamaţiile gingiilor
dacă se stoarce suc de aloe pe compresă. Compresele cu suc de gutuie se
folosesc în cazul afecţiunilor rectului şi al crăpăturilor anusului.

Am sa va dau un ultim remediu

Tratamentul consta in aplicatii cu foi de varza. Dupa o luna, tegumentele
revin la culoarea normala, iar varicele se retrag aproape complet. Acest
tratament e foarte simplu si nu costa mai nimic. Cumparati de la piata o varza
ceva mai mare, cu frunzele mai verzi. Desprindeti 3-4 foi, taiati nervurile
groase, iar foile striviti-le cu ajutorul unui sucitor de lemn sau cu ajutorul
unei sticle, ca sa iasa din ele sucul. Aplicati-le cu partea umeda de suc pe
zona bolnava, unele peste altele, acoperiti-le cu o bucata de panza de bumbac
si fixati-le cu o legatura care sa nu stranga piciorul. Mentineti-le toata
noaptea, iar in cazul in care apar iritatii, indepartati-le, spalati zona cu o
infuzie de galbenele si coada-calului in parti egale, apoi ungeti zona cu
alifia care vi-o trimit in strat mai grosgros procedand la fel ca
si cu foile de varza: aplicati deasupra stratului de alifie o bucata de panza
si fixati-o bine, fara a strange legatura. Peste noapte aplicati alte foi de
varza in acelasi fel, daca iritatia tegumentara s-a redus. Dupa acest interval,
aruncati frunzele intrebuintate, iar noptile urmatoare aplicati altele. In
timpul zilei ar fi bine sa beti din ceaiul pe care vi-l trimit ,(inainte de mese ) si ceai kombucha(dupa mese.)Sa nu uit sa va spun ca pe frunzele pisate sau chiar pe panza cutata se poate pune ceai fermentat (spre acru) de la Kombucha si invelite picioarele dupa care dam cu crema.De asemenea, beti zilnic 1-2 pahare de zeama de varza proaspata. Acest tratament trebuie urmat timp de o luna, iar la nevoie, dupa o scurta pauza, poate fi repetat.

Un efect spectaculos obtinut in tratamentul varicelor si in mod deosebit in
eliminarea rapida a edemelor (inflamatiilor) si a durerilor mari provocate de
tromboflebite il are aplicarea locala cu tinctura de spanz.Asta al am eu preparat cu alte plante si se tamponeaza locurile cu problema apoi se va da cu crema care vi-o trimit.

Cataplasme cu iedera si varza

Tocati un pumn de frunze de iedera cataratoare. Luati o frunza de varza,
zdrobiti-o bine de tot cu o sticla, astfel incat sa se inmoaie si sa zemuiasca
si umpleti-o cu tocatura de iedera. Pliati varza in doua si asezati-o peste
varice, direct pe piele. Fixati-o cu un bandaj si lasati sa actioneze o ora.
Reteta se recomanda in caz de varice umflate. Daca sub piele apar niste
formatiuni marunte, precum boabele de nisip, nu va temeti, e semn bun.

Dupa fiecare compresa ,spalaturi sau inainte de culcare se va folosi unguentul preparat pt. a ajuta picioarele si a nu lasa sa se deterioreze tegumentul,la elasticitate si circulatie a sngelui prin eliminarea trombilor.Se intinde usor in josul piciorului si se maseaza mai energic spre susul piciorului.

Cam asta stimata doamna.
Daca va tineti macar de a pace o parte , la alegere,din ceea ce vi-am scris, garantez o remediere si vindecare care va va bucura enorm.

Este tarziu, sunt obosita si trebuie sa inchei.
Imi cer iertare daca am scris fara litere,litere in plus sau aiurea, dar nu am nici timp si nici chef sa fac corecturile de rigoare.
Va doresc o zi minunata.
Cu stima,MNM

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 05, 2011 1:19 pm 
Neconectat
Membru

Rescriu ce am scris la bazar la rubrica unde vand creme si asta ca sa poate toate lumea sa faca ceva pt. sanatatea lor.

Acneea

Este de mai multe feluri:juvenila,profesionala,rozacee,toxica,etc.
Cum spuneam si mai demult, sau cum atentionez de fiecare data exista o cauza ca sa fie un efect.Totul se trateaza din interior si se mentine sau se infrijeste ,din exterior \.
Pt. vindecare este necesara instituirea unu regim alimentar curat excluzand afumaturile, mezelurile sau cel putin mult reduse,prajelile si grasimile mai ales animale,multe dulciuri ,condimentele nesanatoase.Mancare mai mult vegetala si multe sucuri din legume si fructe, combinatii cat mai atractive papilelor gustative.
O curatare buna este cu ceaiuri, tarate de grau, argila, kombucha,kefir,apa de izvor sau apa purifiicata cu argila,argint si busuioc,toate luate inainte de mese si in cantitati de 2 litri pe zi.
Sa se evite preparatele cosmetice chimice sau medicamentoase.Ele ,,vindeca''pt. putin timp, local,cauza dar nu si toxicitatea din organism.
Nu luati ca neserios ceea ce va spu pt. ca trebuie sa va ganditi ca asa este.Un exemplu: daca mananci ceva alterat ce probleme apar care sa demonstreze ca este ceva toxic!? prurit, afte sau cosuri inestetiuce, pete pe corp, diaree si temperatura.Organismul atentioneaza eliminand in afara asa ceva ca o alarma.Ce face!? Pai daca nu stim cum sa ne descurcam...luam pastuile si repede trece dar ramane ceva care in timp apare sub diferite forme...negei, tumori, ,,bube dulci''nevindecabile, acnee care apare si apare si iar apare.
Cel mai sigur ceai dezintoxicant este cel scris de mine deoarece contine tot ce trebuie
puteti sa vi-l preparati singuri deoarece se gasesc plante la plafar.Nu stiu cat de proaspete dar daca nu aveti posibilitate sa stiti pe cineva sau sa vi le culegeti singuri, asta este singura posibilitate.In el sa puneti mai multa urzica vie.

Acum sa luam tratamentul extern.

- Se va spala fata cu apa calda si numai cu sapun de casa
- Dupa spalare se va da cu un tonic din propolis ,lamaie ,hrean ,potroaca(c..le popii)si bitter din plante care vindeca asa ceva.Se gaseste in farmaciile naturiste preparate ,zic eu specifice dar nu stiu ce sa va spun cat de puternice si nu in formula care am descris-o,sau va pot prepara eu 1/2 litri cu 25 lei.Dupa ce ce usuca se va da cu crema naturista care potezeaja printr-o pelicula ,atat de praf si fungii din mediu cat si lasa sa fie hranita, vitaminizata sihidratata epiderma,lucru ce l-ati simtit toate care ati luat cremele mele.
- Rosia contine ingrediente care ajuta exceptional tenul si-l pregateste pt .cremele naturale.Se piseaza, proaspata si se intinde pe fata.
- Tamponari cu tifon a zonelor cu probleme sau spalari cu ceai de kombucha
- Masca de iaurt din kefir.

Cam asta din ce-mi aduc aminte ca este bine de facut.
Nu -mi fac reclama la preparate ci doar spun ce pot face.
Nimeni nu este obligat sa ia asa ceva si poate sa apeleze la magazinele naturiste.
Recunosc, nu bag nici u n fel de chimicale in cremele mele le fac ca pt. mine si de aceia am rugamintea ca sa le pastrati la rece pt. ca sa le aveti mereu,,fres'' Fericit

Si ca sa pun punc la toate....mi s-a crapat in doua mojarul si nu stiu ce sa ma fac ca numai in el pot prepare cremele.
:( :cry:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 06, 2011 3:30 am 
Neconectat
Membru

Tratamente pt:
- negi
- veruci
- papiloame
- nervi subcutanati(puncte umflate)

In primul rand trebuie sa stii cu exactitate daca sunt alunite sau negi. Alunitele sunt de culoare inchisa si demarimea unui varf de creion, pe cana negii, care sunt de foarte multe feluri, sunt mai mult sau mai putin proeminenti, de diferite culori, de la culoarea pielii pana la maro inchis.
In cartea Mariei Treben se mentioneaza ca alunitele se pot trata prin aplicarea de mai multe ori pe zi a sucului de urechelnita. Se desface planta si se aplica sucul ei.
Pe negi se poate aplica sucul de rostopasca, de mai multe ori pe zi. Este eficient cu siguranta.L-am testat pe cineva asa cum a testat si urechelnita pusa pe bataturi
Daca negii nu au culoarea pielii, este de preferat sa fie protejati prin creme care contin ingrediente adecvate acestor probleme.
Eu prepar crema ecranatoare si cu plante specifice, dar aceasta nu are puterea de a ,,omora aceste fotmatiuni neplacute ale epidermei.

Va povestesc o metoda ,,vrajiotoreasca'' si zau ca da roade doar sa fiti convinsi.
Eu nu am avut-o cum testa dar ami aduc aminte de la strabunica mea cum le spunea la cei care mai veneau pe la noi cum sa faca si dupa cvateva zile batea omul in poarta fericit ca nu mai este nimic.
Nu stiu care este treaba dar eu am vazut acest,,leac ''ca si-afacut efectul:

Dintr-un ghem de sfoară de cânepă se ia un fir pe care se fac atâtea noduri, câţi negi aveţi, spuneţi în gând 1 neg şi faceţi un nod apoi 2 şi faceţi alt nod şi în continuare până faceţi atâtea noduri câţi negi aveţi.
Luati un cuţit, faceti o groapă adâncă de 4-5cm în pământ se pune sfoara şi se acoperă cu pământ. Ce se întâmplă nu se şti dar negii vor dispare după câteva zile.

Acum sa scriu ce vi-am promios:

- Suc proaspat de rostopasca sau tinctura din aceasta planta(sucul este mai eficient) aplicat si masate regiunile cu probleme, in mod repetat pina la dispparitia acestora.
- Amestec de ceapa cu sare si argila, in parti egale,solutie cu care se freaca negii dimineata si seara
- ceapa rosie cu care se freaca negii
- tinctura de arnica cu care se tamponeaza zonele afectate de 2 or/zi
- petale de crin macerate in otet de mere sau kombucha timp de 5 zile.Se aplica in mod repetat pina la disparitia negilor
- ulei de ricin cu care se gfreaca in mod repetat negii pigmentari,verucii si cheratoza.

Pt .alunite se vor folosi urmatoarele:

- In cazul celor unice coaja de la nuca verde care se pune peste aceasta si se va prinde cu un plasture.Se tine 15-30 min/zi
- sucul proaspat de la rostopasca si se la urechelnita(aceasta este f. buna si pt bataturi peste care se pune si se leaga cu un leucoplast).Aceste sucuri fac ca alunitele sa devina negre,sa se usuce si sa cada
-decoct de iedera si se tine sub un pansament in functie de cat tolerati aceasta metoda
- propolis brut pus sub pansament,fixat cu leucoplast.De cele mai multe ori distruge alunitele.

Si acum sa spunem si ceva vesel.

Stiati ca daca ai alunita pe:

- mijlocul fruntii indica o persoana mereu certareata si mereu nemultumita!
- tampla dreapta - persoana tenace ,capabila si intreprinzatoare
- tampla stanga - risipitori si incapatinati
- spranceana - noroc in familie
- urechi - bogatie
- obrazul drept - bogatie si succes
- radacina nasului- fiinta senzuala cu placerea drumetiilor si a distractiilor
- varful nasului - persoana prietenoasa
- nari - mare iubitor de calatorii
- buze - avaritie
- barbie -simt estetic,artistic si constinciozitate

Luate dintr-o carte veche, un fel de almanah din 1968

Sa va fie de leac si de bine :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 19, 2011 12:58 am 
Neconectat
Membru

Dragii mei iata ce am primit si am sa va dau si voua aceasta informatie :D

SPONDILOZA LOMBARA SI CERVICALA

Discopatia cervicala se vindeca total cu frunza de brusture

In randurile care urmeaza va prezint un tratament naturist cu ajutorul caruia m-am vindecat, dupa lungi suferinte, de discopatie cervicala. Se ia o frunza de brusture (captalan, lipan) lat. Petasites officinalis, care creste din primavara si pana toamna pe toate santurile, pe maluri de rauri si de paraie, pe sub umbra umeda, de paduri. Frunza proaspat culeasa se pune seara inainte de culcare sa stea 10-15 minute in spirt medicinal (albastru), pana cand se impregneaza bine. Se pune pe ceafa o panza subtire, peste care se aplica frunza bine scursa, peste ea se adauga o alta panza si se fixeaza bine pe ceafa. Se poate fixa si cu un batic legat la spate pentru ca frunza sa nu alunece. Se tine pana dimineata. Tratamentul nu trebuie sa depaseasca 4-6 zile la rand. Eu am facut acest tratament toamna, iar dupa prima noapte am putut sa-mi misc capul fara sa mai ametesc, iar frunza era subtire ca o foita de tigara. Noaptea am simtit cum efectiv ceva imi tragea boala din ceafa. Dupa sase zile eram ca nou-nascuta, nu mai aveam nici un fel de problema, nici ameteli, nici dureri. Au trecut de atunci zece ani si n-am mai avut nevoie sa merg nici macar la control medical. Acest tratament este bun si pentru spondiloza lombara si pentru reumatism. Am marea rugaminte sa publicati aceasta reteta deoarece este la indemana oricui. Nici nu va puteti inchipui cata lume sufera de spondiloza si cat de cumplite sunt efectele ei asupra starii sufletesti a bolnavului.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 23, 2011 11:29 am 
Neconectat
Membru

Dragii mei.
Dumneseu da palme sau cu parul sau cumva lasa sa se intample asta si nu stii de multe ori DE CE!?

Pt. ca acum 1 zi am aflat ca nepotul meu de 10 ani, fiul fiicei celei mari este suspect de leucemie, am hotarat sa va dau retete de tratare a acestui flagel.
Ce-mi pare rau...ca desi dau sfaturi si sunt un exemplu eu, nu se fac incercari si cu babestile,paralel cu tratamentele chimice caci in disperare omul nu incerca tot ce se poate sa faca si el nu numai sa astepte sa fie facute de altii si sa se astepte ...o minune.
Increderea si perseverenta face mai mult ca orice.Cine nu are acest,,dar'' degeaba asteapta minuni.

De la mine ,,un sfat'':

Coada soricelului este o planta minunata.Luata intern ajuta la formarea si sustinerea vitaminelor in organism mai ales pt. ostatura si mai ales in celulele sangvine.El pe linga faptul ca regleaza ciclul menstrual,bun in menopauze,etc.sustine si ajuta la formarea nucleelor globulelor rosii sau mai pe romaneste, la refacerea sangelui.Bine...el singur face mult dar in combinatii cu alte plante sau ceaiuri este un redutabil ,,medicament,,.Iata si ce spune google-lul nostru despre unele tratamente naturiste si ceea ce am scris sau am cautat sa selectionez de pe net este faptul ca doresc sa demonstrez puterea plantelor si increderea puterea lor si in Dumnezeu.

LEUCEMIA

- Afectiune maligna a sangelui. Se manifesta prin sintetizarea unui numar mare, incontrolabil de globule albe de catre maduva sau organele limfatice.

Are loc o proliferare autonoma, tumorala a celulelor hematoformatoare din maduva osoasa, ficat, splina, ganglioni si tesutul reticulo-endotelial. Uneori, leucocitele (globulele albe adulte) produse in exces in aceste organe nu patrund in sange sau patrund putin. Leucocitele sunt de mai multe tipuri. Cele provenite din maduva sunt polinucleare; mono-citele sunt din sistemul reticulo-endotelial iar limfocitele din sistemul limfatic ganglionar. Rolul limfocitelor este de a apara organismul de toxiinfectii. Ranile se vindeca greu.
Cauzele leucemiei pot fi: radiatiile, de natura virotica sau toxica (benzen). Leucemiile sunt mai frecvente la tineri. Apar: transpiratie, slabire, astenie, dureri osoase, marirea ganglionilor limfatici, a splinei, a ficatului, complicatii infectioase si hemoragice. Aceasta este forma cronica, de lunga durata. In forma acuta, care duce la moarte in cateva saptamani, apare febra mare, astenie, hemoragii, ulceratii in gura, faringe, alte mucoase. in sange sunt numai leucocite tinere. Globulele albe se inmultesc mult (de la 4000-8000 - adulti, 10000 -copii - la 500000/1 mm3 sange), iar cele rosii se suprima (anemie). f5c972fe31xns
• Se spune ca ceaiul din planta coada-soricelului este singurul ceai care regenereaza globulele rosii din maduva spinarii.
• Se vor bea sucuri de:
- suc de mere;
- morcov, sfecla, papadie, gulie, laptuca, spanac.
• Dr. Bircher Benner recomanda urmatoarea reteta in regim de cruditati: 100 g varza + 470 g sfecla + 5 g usturoi + 330 g ardei + 25 g ceapa + 50 g miere. Cantitatile sunt date in grame doza de suc. Aceasta reteta este valabila pentru tumorile maligne in general.
• Suc de sfecla + morcov + mere - 500 ml suc/zi.
• 1 l/zi - ceai de napraznic + 1 l/zi - ceai de pulbere de coada-calului + troscot + urzica + sunatoare (se prepara la fel ca ceaiul de napraznic).
Un medic chinez din Shanghai, dr. Wang Zheng, a administrat un derivat al vitaminei A, prezent mai ales in morcovi - acidul retinoic - care are capacitatea de a constrange celulele leucemice sa-si regaseasca functiile normale. Din 1986, 90% din pacienti s-au vindecat. O echipa de medici franco-chinezi perfectioneaza metoda, incercand s-o extinda si la alte tipuri de cancer.
• Pastura (polen + laptisor de matca - este hrana puietului din stup). Se ia 1 lingurita dimineata, pe nemancate.
• Masarea zonelor reflexe ale punctelor limfatice, amigdale, splina. Se schimba regimul alimentar pentru restabilirea echilibrului metabolic. • Se beau 2 1 ceai din: 20 g ventrilica, 25 g dragaica, 25 g coada-soricelului, 20 g pelin, 30 g mladite de soc, 30 g galbenele, 30 g rostopasca, 30 g urzica, 15 g sunatoare, 15 g radacini de papadie, 25 g barba-popii (1 lingurita/1 cana).
• Intrucat cauza bolii poate fi splina, mai trebuie baute 6 inghitituri de ceai de obligeana (macerata la rece), inainte si dupa masa cate o inghititura.
• 3 lingurite bitter suedez in ceai, inainte si dupa masa cu cate 1/2 h.
• Comprese cu ierburi suedeze 4 h pe regiunea ficatului si a splinei; comprese cu aburi de coada-calului. Se tine regim alimentar.
• Se bea suc din radacini de nalba de padure (Malva silvestris).
• Se bea decoct din boabe de grau, porumb, ovaz, secara si mei. Obligatoriu cerealele nu trebuie sa fie tratate chimic. Se ia cate o lingura din fiecare soi de graunte si se pune la fiert in 21 apa. Pe parcurs, daca este necesar, se mai adauga apa fierbinte, astfel ca, in final, cand cerealele au fiert, sa ramana 11 de lichid. Se strecoara si se beau cate 2-3 pahare/zi, dimineata, la pranz si seara.
• Este recomandata folosirea produsului „Multifruct total forte", „Proteinveg nr. 1", 2 pahare/zi cu suc de patrunjel+sfecla rosie+morcovi si regim alimentar. In 4 luni se produce vindecarea.
• Consumarea de orz sau arpacas pisat si inmuiat cu zer de lapte + 1 galbenus crud si seminte de dovleac. Se inmoaie in apa de mare sau apa de izvor pentru a fi mai hranitoare.
Reteta nr. 2 pentru leucemie de la „Cancer".

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 13, 2011 8:20 am 
Neconectat
Membru

De la VreausaStiu

Atenþie mãmici de pici !
1. Rãcealã: În perioada rece cu guturaiuri, roºu-în-gât ºi rãceli tip "cãmin-gitã", ca sã evitaþi "drogarea" odraslelor cu antibiotice (care oricum, nu-si au rostul) ºi/sau înnebunirea lor cu injectii de tot felul, dati-le zilnic o canã din urmãtorul ceai (aromat ºi plãcut la gust) ºi vã asigur cã NU veti mai avea probleme:
- Într-o oliþã înaltã, puneþi la fiert 5 cãni de apã cu 2 coceni de porumb (fãrã boabe, doar ºtiuletele) ºi cu cojile de la 5-6 nuci bine spãlate (doar cojile si chestiile alea lemnoase dintre sâmburi). Se fierb cca 10 minute, pânã apa se coloreazã ºi se simte mirosul de porumb fiert.
în acest ceai se infuzeazã o rãmuricã de busuioc (sau o linguriþã de busuioc mãcinat, din comerþ), adicã se adaugã in fiertura luatã de pe foc, se acoperã cu un capac ºi se lasã aºa cca 15 minute.
Rezultã cam 4 cãni de ceai, care musai, se strecoarã într-un recipient cu capac (pentru ca altfel va fermenta si va avea gust neplãcut !!!).
- Se bea cald (nu fierbinte) sau la temperatura camerei, îndulcit sau nu, cu miere (preferabil) sau îndulcitor, sau puteþi adãuga câteva picãturi de orice citrice ºi sã-l "oferiþi" pe post de suc.
- Consumat preventiv, (o canã pe zi) vã scuteºte de vizitele la medic.
- În cazul bolii deja declanºate, se bea 1 kg/zi, în mai multe reprize, la dejun sau cinã în loc de ceai, iar peste zi, în loc de suc sau apã.
- Este benefic si pentru linistirea somnului, calmarea tusei asmatiforme, pentru protejarea inimii, reglarea tensiunii oscilante, duce la scãderea colesterolului ºi multe altele
Notã: Pãstraþi în dormitor un ghiveci cu busuioc, sau un mãnunchi de busuioc uscat. (alungã þânþarii).
Un tifon umezit cu ceai de busuioc ºi pus peste leagãn, cãrucior sau pãtuþ, vã va proteja odorul de înþepãturi.
2. Arsuri: Pruncii neastâmpãraþi (ba chiar ºi pãrintii lor), se mai ard, se mai opãresc cu apã fierbinte. Un prim ajutor excelent în atari situaþii, este albusul de ou, bãtut doar atãt cât sã se desfacã si aplicat pe locul afectat; va împiedica bãºicarea, va crea un "ecran" protector împotriva microbilor ºi va ajuta la regenerarea pielii, reducând cicatricile.
3. Merge burtica !: Cu 1-2 lingurite de afine pãstrate în congelator într-o pungã sau borcan acoperit, rezolvaþi urgent problema.
- în cazuri mai grave, dati în plus copilului, de 3-5 ori/zi, mere rase, suc de mere ºi orez fiert numai în apã cu sare, pânã devine mucilagiu.
4. Constipaþie : Pisaþi câte o linguritã de seminte de floarea soarelui, susan, in si migdale (din toate sau numai din unele). amestecati-le cu miere (o linguriþã miere/linguriþã seminte pisate). Luaþi timp de o sãptãmânã, în fiecare dimineaþã pe stomacul gol, o linguriþã din acest amestec, apoi beþi un pahar de apã, lapte sau iaurt rece.
5. Varice, arteritã , circulaþie perifericã slabã, sau doar picioare obosite:
- Se recolteazã ºi mãsoarã greutatea câtorva frunze de ficus de la baza unei plante mai mari de 2 ani.
- Se toacã, ca varza pentru cãlit ºi se pun într-un borcan cu capac, inclusiv cu sucul rezultat în timpul tãierii.
- Se amestecã cu aceeasi cantitate de sare grunjoasã (ne-iodatã), cu de douã ori pe-atâta spirt medicinal ºi se lasã la întuneric în cãmarã câteva zile. Spirtul va extrage latexul din frunzele de ficus ºi se va forma un lichid gelatinos, nu prea aspectuos.
- Cu acest lichid, se unge o pânzã (cam cum ungi felia de pâine cu unt), se înfãºoarã gamba piciorului ºi se trage deasupra un ciorap, care sã þina faºa peste noapte. E de preferat sã dormiþi cu piciorele sprijinite pe o pãturã rulatã sau o pernã, care sã le þinã ceva mai ridicate decât restul corpului.
- Dimineaþa, când veþi inlãtura bandajul, veþi avea senzaþia cã "desfaceti" odatã cu acesta, si durerea de pe picior.
6. Gastritã de orice fel si ulcer gastric : - reþetã preluatã dintr-un vechi numãr al revistei AS, cu ajutorul cãreia, mi-am vindecat tatãl de ulcer cu niºã, în numai câteva luni !
Se freacã bine (ca pentru ness) 3 gãlbenuºe proaspete (nu neapãrat de casã), cu 5 linguri de miere curatã si se pãstreazã la frigider, minim 3 zile. Din acest amestec, se ia cate o linguriþã dimineata pe stomacul gol, cu cca jumãtate de orã îninte de mancare. Amestecul ajunge aproximativ 2 sãptãmâni si poate fi pãstrat la rece timp nelimitat, mierea fiind un excelent conservant.
Sã va fie de folos, dragilor !

http://gradinariscusit.blogspot.com/
http://ionascus.sunphoto.ro

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 5:21 pm 
Neconectat
Membru

Un material interesant primit intr-un email,privind virtutile nucului....

[b]In materialul urmator puteti gasi cateva retete naturiste din fructe, frunze, coji de nuc, ce pot fi folosite ca remedii a unor afectiuni mai mult sau mai putin grave dar si ca retete cosmetice.

1.Diabet

Nucile, mai exact miezul, au actiune hipoglicemianta ceea ce contribuie la ameliorarea acestei afectiuni. Totodata, ele sunt sarace in zaharuri, ceea ce le face a fi un aliment de baza in diabet, unde sunt recomandate in mod special cruditatile si reducerea sau chiar renuntarea la produsele ce contin carne.

Bolnavii de diabet pot manca atat fructele (miezul de nuca) in forma naturala, cat si preparate: in salate, prajituri dar special preparate, alaturi de branzeturi etc.

2.Sirop de Nuci

Pentru a evita sau a trata diverse afectiuni stomacale precum, gastrite, colite, iritatii ale florei stomacale etc. se recomanda administrarea a 3 lingurite de sirop de nuc pe zi, dupa mesele principale.

Modul de preparare al siropului de nuc: se iau 2-3 pumni de coji verzi de nuca proaspat adunate, se taie in bucatele mici si se pun la fiert intr-un litru de apa si 3 cuisoare aromate. Se lasa la fiert cca. 10 minute, dupa care se strecoara compozitia si peste aceasta se adauga 1 kg. de zahar. Siropul obtinut se introduce in sticle si se mai fierbe 10 minute la bain-marie, apoi se pun dopuri de pluta si se pastreaza la loc racoros si intunecat.

3. Boli de piele

Miezul de nuca ajuta in refacerea tegumentului, opreste procesele degenerative si grabeste vindecarea bolilor de piele (psoriazis, eczema alergice, infectiile cu ciuperci la nivelul pielii), reface pielea dupa arsuri. Tratarea acestor afectiuni este foarte simpla si la indemana, consumand zilnic 20-30 de nuci (miez).

4. Infectii respiratorii in faza latenta

Se fac inhalatii de aburi a infuziei preparata dintr-un pumn de coji de nuci la un litru de apa fiarta.

5. Decoctul de Frunze de nuc

Pentru varice, hemoroizi, guta, transpiratia picioarelor, matreata se efectueaza bai repetate cu decoct de frunze de nuc.

Aproximativ 300 gr frunze de nuc se fierb in cca. 5 l de apa. Se strecoara si se toarna in apa de baie. Se mai recomanda in: Oboseli, Palpitati, Dureri de cap, Neliniste, Ameteli.

6. Constipatii

Pentru tratarea afectiunii se recomanda a se consuma miezul de la patru nuci, usor prajite la o distanta de 10 minute dupa ce s-a consumat 1-2 pahare de compot de prune sau doua linguri de miere lichida cu apa. Administrarea se face pe stomacul gol si previne aparitia hemoroizilor.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 9:48 pm 
Neconectat
Membru

Buna seara!
Mi-am facut niste analize si mi-a iesit acidul uric seric marit, adica guta. Am citit pe google despre boala, e urata rau, dar poate stiti voi mai multe despre ea. (alimentatie, tratament). Sunt un pic speriata. Multumesc.

http://elmo.sunphoto.ro

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 20, 2011 2:48 pm 
Neconectat
Membru

Nu te speria...
Mai multe detalii aici
http://www.terapii-naturiste.com/remedi ... e/guta.htm

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 21, 2011 9:27 pm 
Neconectat
Membru

multumesc :rose: :rose: :rose: Am repetat analizele azi dupa ce am tinut un pic de regim , sa vedem ce iasa. Sper sa fie bine.

http://elmo.sunphoto.ro

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 21, 2011 9:34 pm 
Neconectat
Membru

Are sa fie bine.....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 22, 2011 2:43 pm 
Neconectat
Membru

Dragii si dragele mele.
Am primit ceea ce am copiat ,de la cineva, de pe net.
Ce trebuie sa ne mai mire!?Natura face totul asa cum a facut inainte, cum face si acuma.Doar noi suntem cei neincrezatori si nerabdatori.
Acest tratament este din vechime.Si bunicul a facut sa-si trateze ulcerul duodenal, asa cum va povesteam anii trecuti.
Asa am procedat si eu cu pastura cu aceste ingrediente si ceva in plus.
Vi-o redau si sper sa va fie de folos si...de leac.

Subject: Orice tip de cancer se vindeca !!! NATURAL !!!
-----------------------------------------------------------------------
Remediu natural contra CANCERULUI !

Dragi prieteni : ceea ce veti citi in continuare , a fost publicat in ziarul " Listin diario " , in Santo Domingo , cu o luna in urma . Citind acest articol , nu credeam in ceea ce scria acolo. Acest remediu este a unui calugar franciscan , din Belén ( Brazilia ) , pe nume Fray ( calugarul ) Romano, de origine braziliana . Actualmente , este profesor la Seminariul din Belén. El zicea : " Eu tratez Cancerul si fiecare persoana poate sa o faca , fara sa faca miracole , doar aplicand produsele pe care le produce Natura . Inainte de a va da reteta , vreau sa va spun despre experienta mea personala asupra Binecuvantatei Retete . Stiu diverse persoane care s-au vindecat , dupa ce au baut remediul ( persoane carora li s-a dat doar 1 luna de trait , avand diverse tipuri de cancere terminale ) .
Dupa cunoasterea virtutilor acestui remediu total natural , mi-am propus sa fac sa circule , prin Internet, ptr. ca fiecare persoana care are un prieten , parinte, ruda cu aceasta teribila boala , sa-si poata prepara singur remediul si apoi sa il bea . O sa vedeti rezultatul chiar in saptamana in care ati inceput sa il luati , este ceva ce lucreaza rapid .

Reteta pentru curarea CANCERULUI :

1. 1/2 sau 1 kg .de miere de albine .
2. 2 frunze mari sau 3 frunze mai mici de Aloe Sábila ( Vera )
3. 3 linguri de Cognac , Whisky sau Tuica ( ca dilatator ) .

Se sterge praful de pe frunze si spinii se indeparteaza . Apoi , planta se taie in bucati mici. Astfel taiata planta, se introduc toate elementele intr-un mixer si se mixeaza, pana se face o pasta vascoasa. Astfel se poate deja intrebuinta.
Se poate pune in frigider sau lasa afara, dupa dorinta fiecaruia.
NU TREBUIE SA SE SCOATA PARTEA EXTERIOARA A FRUNZEI SI NICI SA NU SE TREACA PRIN SITA ACEST REMEDIU !!!

Calugarul Romano ne da sfatul ca trebuie luata 1 lingura mare de 3 ori pe zi , cu 15 minute inainte de fiecare masa. Aceasta cura trebuie sa dureze cel putin 10 zile si numai daca analizele arata ca nu ati avut rezultatul scontat, se mai poate repeta inca de 4 ori, pana la remiterea totala. Pot apare abcese ale pielii, dar acest fapt este un simptom bun si nu trebuie sa ne ingrijoram.
Daca dupa prima parte a tratamentului (10 zile) nu se vad rezultatele dorite, sa repetam tratamentul, dupa ce s-au facut examenele respective ca sa vedem daca tumoarea nu a cedat, sa mai facem inca pana la 4 tratamente (a cate 10 zile), pana la vindecarea totala.

De 6 ani, calugarul a folosit acest remediu, gratuit, cu rezultate optime. A tratat zeci de persoane in Belén si imprejurimi. El zice ca nu doar trateaza Cancerul, ci si il previne.
Trateaza cancerul de piele, de creier, de plamani, de prostata, leucemia.
De asemenea, povesteste ca a tratat o calugarita tanara, de numai 29 ani bolnava de scleroza. Cel ce doreste o marturie a unei persoane care s-a vindecat de cancer pulmonar, il poate contacta pe dl. Fausto Pimentel, in Santo Domingo , la telefonul : ( 809 ) 247-2316 . Acest domn a publicat ceea ce a scris mai sus, ca o multumire pentru viata, desi i se dadusera doar cateva zile de trait .
As vrea sa mentionez (nu eu , ci cel ce scrie articolul) , ca nu se trateaza doar cancerul, ci este si un restaurator al celulelor naturale si intareste sistemul nostru imunitar .

TE ROG DA MAI DEPARTE LA TOTI CUNOSCUTII.
AJUTA SI PE CELE CE SUFERA DE CANCER DE SAN.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 8:38 am 
Neconectat
Membru

Tata face tratamentul asta, anual, de vreo 15 ani.
E drept ca nu pentru cancer (Slava Domnului) ci pentru un ulcer dobandit in tinerete. Stiu ca la el are rezultate foarte bune.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 1:54 pm 
Neconectat
Membru

FlorentinaS, daca tatal tau are ulcer, ar fi bine sa se duca la un medic enterolog, sa ii dea tratament pentru eliminarea bacteriei care il produce. S-a descoperit de citiva ani ca ulcerul e produs de o bacterie, si acum bolnavii de ulcer nu mai trebuie sa tina regim ca pe vremuri, pentru toata viata, ci pur si simplu sa faca tratament sa elimine bacteria cu pricina (bacteria se numeste Helycobacter pilori).[/b]

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 24, 2011 10:44 pm 
Neconectat
Membru

Na...uite ca se mai da de tratat si ceve care era o problema.
Bunicul meu a avut ulcer duodenal.In fiecare dimineata lua o lingura dintr-un amestec de palinca ,miere si aloe iar ceai ...doar de sunatoare si coada soricelului.
S-a vindecat :D dar a durat ceva pt. ca natura face totul la ,,relanti'', dar lucreaza bine :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 25, 2011 1:22 pm 
Neconectat
Membru

Claudia,sunt ulcerosi care au rezultat negativ la dozarea anticorpilor de Helicobacter.
In plus trebuie stiut ca bacteria reapare dupa o perioada de tratament....iar tratamentul este greu de suportat de unii pacienti care il refuza sau il intrerup.
Mirela,si eu fac tratamentul asta si ma simt foarte bine...
Multumim

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 11, 2011 12:07 pm 
Neconectat
Membru

:D Multumesc Codrinule.
Tooot babestile-s la putere...asta daca si crezi in ele :D

Si acum ceva interesant despre

Farmacia toamnei: SFECLA ROSIE

Imprieteniti-va cu ea! Este o garantie de sanatate pe termen lung

Putina istorie

Leguma banala in zilele noastre, sfecla rosie are un trecut glorios. Descoperita in urma cu aproape patru milenii, cultivata in Iran, Babilon si Assiria pentru gustul placut al frunzelor ei, la scurta vreme a fost randul radacinilor sa faca furori, mai ales in tarile arabe, unde a devenit si marfa pentru export. Caravanele negustorilor plecau la drum lung spre Grecia antica si Roma, cu desagii incarcati cu marfuri, dar si cu sfecla. O parte se consuma pe drum, iar cantitatea ramasa se vindea cu succes. In Grecia, sfecla simboliza starea de conflict. Cand se certau sotii, deasupra usilor de la intrare se agata
o cununa impletita din frunze de sfecla. In Roma, atitudinea fata de sfecla era mai degraba respectuoasa, ea fiind considerata o leguma de lux care nu trebuia sa lipseasca de pe masa. De aceea, imperatorul Tiberius le-a si impus germanilor cuceriti de romani sa plateasca tributul in sfecla. In Romania, sfecla a ajuns in secolul IX, initial in zona Marii Negre, odata cu ridicarea cetatilor grecesti, luand apoi drumul Rusiei. In secolul X, calugarii rusi o cultivau cu succes aproape de Marea Baltica, preparand din ea ciorbe si un bors delicios, in vreme ce pentru iernile lungi, sfecla se punea la murat, de regula impreuna cu varza si fructe de padure.
Deseori, se spune cu o doza de invidie, ca stramosii erau mult mai sanatosi decat noi, datorita alimentatiei simple si cat se poate de naturale. Este adevarat! Batranii nu aveau nevoie de cure complicate de dezintoxicare. Strictetea alimentara din zilele de post ii scutea de problemele legate de indigestii sau depuneri de colesterol. La tara se tinea post negru obligatoriu, miercuri si vineri. In seara zilei de marti, se bea ceai din plante si apa in care s-a fiert sfecla. Toata ziua de miercuri, de la rasaritul si pana la apusul soarelui, nu se manca nimic. Seara, iar se bea ceai din mai multe plante (patlagina, sunatoare, musetel, roinita sau urzica) si se mancau cateva sfecle coapte in cuptor, asezonate cu leustean si usturoi! Un asemenea regim alimentar le permitea satenilor sa ramana activi si cu mintea limpede, pana dupa 90 de ani. Poate vom descoperi si noi secretele sanatatii perfecte si ale longevitatii, daca vom acorda respect si atentie nemarginitei experiente si intelepciuni populare.

Fisa biografica

Frunzele sfeclei la fel de delicioase ca radacina

Sfecla este un depozit nemuritor de vitamine si microelemente care, spre deosebire de restul legumelor, nu se distrug si nu se dezactiveaza in procesul de prelucrare termica. Folosirea ei in alimentatie are, pe langa virtuti culinare, si virtuti medicale de prevenire a bolilor de sange, deoarece intrece toate legumele (in afara de usturoi) prin continutul de fier. Asimilarea fierului este favorizata de vitamina C, prezenta in toate partile plantei. In structura radacinii de sfecla este prezent si cuprul. Lipsa de cupru in alimentatie provoaca incaruntirea precoce a parului, ingreuneaza procesul de consolidare a fracturilor, provoaca dereglari in activitatea pancreasului. Alt element important este zincul, prezent in cantitati foarte mari. Datorita prezentei lui in alimentatie, functioneaza bine organele de reproducere, se previne aparitia cosurilor, a furunculozei, caderea parului. Lipsa de zinc afecteaza vederea, poate provoca infarctul miocardic. Sfecla contine si o cantitate mare de mangan, care apara ficatul de distrofie adipoasa (lipidoza), scade nivelul de zahar in sange, ajuta in lupta cu scleroza si elimina surplusul de apa din organism. Sfecla contine si iod, care favorizeaza metabolismul, fiindu-le extrem de prielnica persoanelor cu obezitate si care sufera de inhibarea functiilor tiroidei. De nepretuit este rolul iodului si in blocarea cancerului si incetinirea imbatranirii. Celuloza din sfecla scoate din organism toxinele, imbunatateste functionarea tractului intestinal, fiind un remediu redutabil in tratarea obezitatii si constipatiei. Medicina populara foloseste toate componentele sfeclei: atat tuberculii cat si frunzele.

TRATAMENTE INTERNE

* Alcoolism. Complexul de metode folosite in vindecarea alcoolismului prevede si imbogatirea organismului cu saruri de potasiu, vitamine si alte substante care ajuta la reducerea tendintei irezistibile de a consuma alcool. Cu 30 de minute inainte de masa, se beau 100 ml de suc de sfecla, iar in timpul meselor principale, de 2-3 ori pe zi, se consuma salata de sfecla rasa, fiarta sau coapta in cuptor.
* Amigdalita. In medicina populara, se folosesc mai multe preparate din sfecla, pentru tratarea amigdalitei. Pentru gargara, se foloseste apa calduta in care s-au fiert frunzele sau radacina de sfecla. O alta metoda: se da pe razatoare sfecla cruda, se umple un borcanel de 700 ml, se adauga 2-3 linguri de otet si se lasa la macerat 3 ore, amestecand periodic. Se stoarce sucul si se adauga putina miere de albine. Se face gargara la fiecare 2 ore. Pentru accelerarea vindecarii, in pauze, intre gargare, se mesteca incet cate o felie de sfecla cruda.
* Anemie. Continutul bogat in fier favorizeaza ridicarea nivelului de hemoglobina in sange. Se recomanda consumul zilnic al sfeclei in stare cruda, fiarta sau murata. De 2-3 ori pe zi, se mananca 150 g de salata din sfecla, morcovi si ridiche neagra crude, date prin razatoare, amestecate cu suc de lamaie sau smantana.

Substantele vitale din sfecla nu se distrug prin fierbere

* Bronsita cronica. Se stoarce sucul dintr-un kilogram de sfecla, se amesteca cu 1 kg miere de albine, 500 ml vin rosu de casa, un pahar de suc de morcov si 1 kg de piersici curatate de samburi si taiate felii. Se pune totul intr-un borcan de sticla, care se introduce intr-un vas cu apa calduta. Se fierbe 10-12 minute pe baie de aburi dupa primul clocot. Pe parcurs, se amesteca cu o lingura de lemn sterilizata. Se pastreaza in frigider. Se beau cate 75 g dimineata, pe nemancate, dupa care se mananca o bucatica de unt. Doza obtinuta este pentru o singura persoana. Ajuta si la vindecarea diferitelor afectiuni ale aparatului respirator, provocate de raceala, dar si pentru profilaxia lor.
* Constipatie, ocluzii intestinale, hemoroizi, hipertensiune, varice, aritmie (fibrilatie auriculara).
Se pun la fiert 5 l de apa de izvor, si cand da in clocot se adauga 500-700 g de sfecla tocata si se ia de pe foc. Se infuzeaza 3 ore, apoi se strecoara. Se amesteca cu 150 g de zahar si o lingurita de drojdie uscata si se pune intr-un loc cald, pentru 24-36 de ore. (Tratamentul va avea efect pozitiv numai in caz de renuntare categorica la bauturile alcoolice, inclusiv berea. Dupa 2-3 pahare de vin sau bere, bolile ocupa din nou pozitiile castigate si tratamentul trebuie inceput de la zero.) Impreuna cu sfecla, in apa puteti sa adaugati si plante medicinale pentru afectiunile de care suferiti, de exemplu: matase de porumb, paducel, flori de castan etc. Dupa stoarcerea lichidului, din sfecla ramasa se modeleaza bilute de marimea corcoduselor si se pastreaza in frigider sau in congelator (daca sunt multe). Dimineata, pe nemancate, se beau 300 ml de suc fermentat de sfecla. Daca dupa 30-45 de minute apare senzatia de foame, se mesteca incet si se inghite cate o biluta de sfecla. Procedeul se repeta ori de cate ori apare senzatia de foame. Daca ea nu dispare dupa consumul a 7-10 bilute de sfecla, se pot consuma si alte alimente.
* Curatarea organismului de metale grele si radioactive, dizolvarea placilor aterosclerotice din vasele sanguine. Se prepara un amestec din cantitati egale de sucuri din sfecla, morcov si ridiche neagra. Amestecul se toarna in sticle de culoare inchisa si se tine 3 ore in cuptorul incalzit slab. Se bea de trei ori pe zi cate o lingura, intre mese.
* Curatirea sangelui, intarirea imunitatii. 500 g de sfecla si 500 g de morcov se taie marunt. Peste legume se toarna apa clocotita cat sa le acopere (cu 2 degete) si se fierb pe foc mic timp de 30 de minute. Cand legumele sunt fierte, se adauga cate o cana de stafide si caise uscate si se lasa sa mai fiarba 5 minute. Dupa racire, preparatul se amesteca cu 2 linguri de miere de albine si se lasa pentru 12 ore la racoare. Se consuma de trei ori pe zi, cate 100-150 g, timp de o luna. Preparatul ajuta si la restabilirea fortelor organismului slabit dupa o boala grea.
* Depuneri de colesterol, constipatie. Trei litri de apa rece se toarna peste 1 kg de sfecla taiata marunt. Se adauga 6-8 crengute de urzica sau 2-3 frunze tinere de hrean. Urzica se schimba zilnic. Componentele se pun in camara, intr-un borcan. Se bea cate un pahar, de trei ori pe zi.
* Dezintoxicare - un pahar de frunze de sfecla tocate se amesteca cu un pahar de zahar si 3 litri de zer. Amestecul se pune la fermentat in loc cald, ferit de lumina, acoperit cu 3 straturi de tifon. Dupa doua saptamani se strecoara. Se beau cate unul, apoi cate doua pahare pe zi.
* Disbacterioza. Flora intestinala se restabileste cel mai rapid daca se consuma sfecla marinata. Modul de preparare: sfecla spalata bine se fierbe, se raceste, se curata de coaja si se taie felii subtiri. Inainte de a pune feliile in borcan, sfecla se cantareste. Pentru un kilogram de sfecla este nevoie de 1 litru de apa, 2 pahare de otet de mere, cate o lingurita de sare si zahar, 10 boabe de piper negru, 6 cuisoare si 2 foi de dafin. Marinata se aduce pana la punctul de fierbere si se tine pe foc slab, 3-5 minute. Otetul se adauga dupa racire. Marinata se toarna in borcan peste feliile de sfecla. Se pastreaza la rece.
* Gripa, raceala. Se amesteca 300 g suc de sfecla cu 200 g suc de rosii, cu sucul dintr-o lamaie, 5 linguri suc de ceapa, 4 crengute de menta, sare, zahar si piper negru macinat (dupa gust). Dupa 2 ore, se scoate menta si se beau cate 50 ml suc cu inghitituri mici, intre mesele principale.
* Hipertensiune. In medicina populara gasim foarte multe retete pentru reglarea tensiunii, in care ingredientul principal este sfecla. Se amesteca in parti egale suc de sfecla cu miere de albine si se beau cate 2 linguri de trei ori pe zi. In loc de miere, puteti sa-l amestecati cu suc de paducel.

* Hipertensiune cu dureri de cap si edem al picioarelor. Se storc 300 ml suc de sfecla, se amesteca cu sucul dintr-o lamaie, 1,5 l de apa si 300 g de zahar sau miere de albine. Se tin ingredientele intr-un borcan de 3 l, acoperit cu tifon, intr-un loc cald, pentru fermentatie. Lichidul (gen sampanie) nu se pastreaza la frigider. Se beau, de 3-4 ori pe zi, cate 100-150 ml. Regleaza tensiunea arteriala, dispar durerile de cap si vajaiturile.
* Litiaza renala. Se taie in felii subtiri 3-4 sfecle de marime medie, curatate de coaja. Se pun intr-un borcan de trei litri. Se toarna deasupra apa rece de izvor, in asa fel ca sa ramana un loc gol de 2-3 degete. Pe gura borcanului se pune un strat de tifon. Timp de 7-8 zile, borcanul se lasa la temperatura camerei, amestecand continutul zilnic, cu o lingura de lemn, apoi lichidul se strecoara in alt vas si se pastreaza in frigider. Preparatul se bea fara restrictii. Intre timp, se prepara o alta portie de bautura. In 5-6 luni, in afara de curatarea rinichilor de nisip, este posibila si imbunatatirea digestiei si reglarea tensiunii arteriale.
* Menopauza. Deseori, in perioada climacterica apar diferite dereglari, mai ales menstruatii abundente, cand se pierd cantitati mari de fier. Se bea suc de sfecla in portii mici (75-100 ml) de 2-3 ori pe zi.
* Pietre in colecist. Ca sa eliminati pietrele din colecist, concomitent cu alte metode, se foloseste si siropul de sfecla. Un kg de sfecla taiata felii subtiri se fierbe in 2 litri de apa, pana se obtine un sirop concentrat. Se beau cate 150 ml, de patru ori pe zi, cu 40 de minute inainte de masa.

TRATAMENTE EXTERNE

* Guturai. Se pun in nas picaturi de suc de sfecla. Pentru cei mai mici, sucul se amesteca cu apa fiarta si racita, ca sa nu-i usture tare.
* Lichen, eczeme, arsuri. Se aplica terciul din sfecla timp de 4-7 zile. Cataplasma se schimba de 5 ori pe zi. Pe arsuri, se pot aplica si frunzele de sfecla strivite in palme.
* Limfostaza (elefantiazis). Edemul limfatic al picioarelor necesita un complex intreg de tratamente, printre care si comprese cu celuloza din sfecla ramasa dupa stoarcerea sucului. In acelasi timp, se bea si infuzie din frunze de patlagina. O lingura de frunze se infuzeaza in 250 ml apa fierbinte, pana la racire. Se imparte in 2 doze si se bea dimineata si seara, cu 30 de minute inainte de masa.
* Mastopatie. Terciul din sfecla tocata, pus intr-un tifon, se aplica pe locul bolnav, zilnic, 40-50 de minute. In acelasi timp se beau cate 50 ml de suc, de doua ori pe zi, cu 30 de minute inainte de masa, timp de 25 de zile.
* Paradontoza. Se rade sfecla pe razatoarea mica. Terciul obtinut se aplica pe gingiile bolnave si se tine 25-30 de minute. Imbunatatirea se observa peste 5-7 zile, dar tratamentul trebuie repetat cateva saptamani (in functie de vechimea afectiunilor).

Test de sanatate cu suc de sfecla

Medicina populara foloseste toate componentele sfeclei

Sfecla contine multe substante benefice (betanina, saruri de potasiu) care au efecte pozitive asupra tensiunii arteriale, asupra nivelului de colesterol, a metabolismului lipidic in celulele ficatului si a intaririi peretilor vasculari. De regula, se stie ca sucurile de legume se beau imediat dupa ce au fost stoarse. Nu e si cazul sucului de sfecla, care nu se bea imediat, ci trebuie lasat 2-3 ore ca sa se evapore unele ingrediente ce produc efecte negative (dureri de cap, stari de greata etc.). Cu ajutorul sucului de sfecla ne putem testa starea de sanatate, facand un exercitiu simplu. Se beau 100 ml suc de sfecla si se mananca o salata de sfecla cruda, data prin razatoarea fina. Se urmaresc schimbarile de culoare a urinei. Daca nu sunt prezente afectiuni serioase de sanatate, culoarea nu se schimba. Daca sunt probleme de sanatate, urina capata culoarea sucului de sfecla.

Vin tonic din sfecla

In medicina populara, se foloseste din batrani o reteta cu actiune tonica generala, care se numeste "7 pahare". Se amesteca in cantitati egale cate 250 ml sucuri de: sfecla, morcov, ridiche neagra, usturoi, lamaie, miere de albine si vin rosu dulce (cabernet). Amestecul se pastreaza in vase de sticla, in frigider. Se beau cate 50 ml, de trei ori pe zi. Cantitatea - 1750 ml - reprezinta o cura care se repeta de cinci ori pe an, cu pauze de 3-4 saptamani.
Preparatul se recomanda pentru revitalizarea organismului dupa interventii chirurgicale, chimioterapie si in timpul tratamentelor de lunga durata.

SFECLA si CANCERUL

Folosirea sucului de sfecla in vindecarea bolnavilor de cancer se practica in medicina populara de mii de ani. Pigmentul din planta este actorul principal in lupta cu cancerul. Doza zilnica minima de pigment se afla intr-un kilogram de sfecla, echivalentul a 250-300 ml de suc, care trebuie consumat fara pauze, tot restul vietii. Pigmentul nu este toxic, nu se descompune in procesul de prelucrare termica si nici in procesul de digestie. Calitatile lui terapeutice se pastreaza si dupa fierbere la 100 grade Celsius, timp de 2 ore.
Consumul regulat de sfecla sub orice forma normalizeaza VSH-ul bolnavilor, restabileste apetitul, scade efectele negative ale tratamentelor cu radiatii. Se recomanda feluri de mancare unde sfecla este amestecata cu fulgi de ovaz, hrean, banana sau lapte prins.
In Centrul oncologic de la Moscova, li se prescrie bolnavilor sa consume zilnic cate 250 g de sfecla cruda, data pe razatoare fina, in 3-4 reprize. Daca sfecla cruda nu este acceptata de organismul bolnavului, ea se inlocuieste cu 300 ml de suc. Dupa trei saptamani de administrare, bolnavilor li se imbunatatesc analizele de sange si starea generala de sanatate.
Persoanelor cu cancer mamar si de piele li se aplica, de 4-5 ori pe zi, pansamente cu suc de sfecla, pentru micsorarea locului afectat.

* Elena Josan

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 21, 2011 6:38 pm 
Neconectat
Membru

Eh, atunci daca n-are helicobacter, am auzit cindva de un bolnav de ulcer care a stat in vacanta la niste rude de prin Transilvania... acolo cum se ducea in vizita, era servit cu palinca si slana.... s-a vindecat de ulcer si medicii n-au putut da alta explicatie decit ca'probabil palinca a dezinfectat rana si slana a functionat ca pansament gastric" :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 22, 2011 7:25 am 
Neconectat
Membru

:wink:

Sus

Publicitate

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 976 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49  Următorul

Ora este UTC + 3 [ DST ]