Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca e in sol normal , nu prea ajuta mult pamantul de acidofile caci isi pierde repede propietatile , dar acele de pin sau alte elemente care acidifiaza solul vor avea o reusita mai mare cu ea

daca vrei sa aiba un start bun , pune o tot in ghiveci si tine-o un an asa

succes
 

stefanos22

New Member
Cautand pe net magnolie Yellow River (cea pe care am primit-o ieri) citeam ca rezista pana la -25gr , insa la mine - e drept , rar si pentru perioade scurte - temperatura poate ajunge pana la -30gr(iarna aceasta a coborat pana la -27). Oare ar rezista , sau mai bine sa o schimb?(neplantandu-o inca , as putea-o schimba cu un prieten aflat intr-o zona mai calda) Pana va ajunge pe la 2m o pot proteja iarna , dar dupa aceea...
P.S.In legatura cu protectia pe timp de iara cum ar fi mai bine sa-i protejez radacinile ; sa le musuroiesc , sau sa le acopar cu cetina(sunt inconjurat de paduri de brazi , nu ar fi prolema sa aduc cetina)
 

anette_b

Member
danero2004 a spus:
daca e in sol normal , nu prea ajuta mult pamantul de acidofile caci isi pierde repede propietatile , dar acele de pin sau alte elemente care acidifiaza solul vor avea o reusita mai mare cu ea

daca vrei sa aiba un start bun , pune o tot in ghiveci si tine-o un an asa

succes

multumesc !
am pastrat crengute de la bradul de craciun. cred ar fi destul pt ea.
zici ca direct in gradina nu ar merge ? nu am unde tine ghivecele peste iarna , mai ales copacei. :( .
 

taia

Active Member
danero2004 a spus:
daca e in sol normal , nu prea ajuta mult pamantul de acidofile caci isi pierde repede propietatile , dar acele de pin sau alte elemente care acidifiaza solul vor avea o reusita mai mare cu ea

daca vrei sa aiba un start bun , pune o tot in ghiveci si tine-o un an asa

succes
Si eu am luat una care are cam 50 cm.Daca zici ca merge mai bine plantata intr-un ghiveci,asa voi face.Dar spune-mi te rog ,peste iarna o pot tine in pod,unde am lumina buna si temperatura 7- 13 grade,in functie de cat e de frig afara.
 

taia

Active Member
Mai astept sa-mi vina o magnolie Grandiflora, are 50-60 cm.Cu ea ce sa fac ,s-o plantez in gradina sau tot in ghiveci ?
 

cristinaf

Well-Known Member
stefanos22 a spus:
Cautand pe net magnolie Yellow River (cea pe care am primit-o ieri) citeam ca rezista pana la -25gr , insa la mine - e drept , rar si pentru perioade scurte - temperatura poate ajunge pana la -30gr(iarna aceasta a coborat pana la -27). Oare ar rezista , sau mai bine sa o schimb?(neplantandu-o inca , as putea-o schimba cu un prieten aflat intr-o zona mai calda) Pana va ajunge pe la 2m o pot proteja iarna , dar dupa aceea...
P.S.In legatura cu protectia pe timp de iara cum ar fi mai bine sa-i protejez radacinile ; sa le musuroiesc , sau sa le acopar cu cetina(sunt inconjurat de paduri de brazi , nu ar fi prolema sa aduc cetina)
Eu am una plantata in gradina si a trecut deja de doua ierni cu bine. Prima iarna am protejat-o fiind abia plantata in toamna, dar iarna aceasta am lasat-o fara nimic si vad ca e bine, mugurii nu i-au cazut. Are si dintr-aceia mici de frunze si mai mari de flori, eu zic ca e bine. Si la noi a scazut temperatura in iarna sub -25, undeva pana pe la -27 chiar -28.
Singura problema e ca la mine solul este cam alcalin si se cam ingalbenesc vara frunzele. Vreau sa-i pun niste turba acida la radacina si sper sa-i mearga mai bine. Ace de pin n-am de unde sa iau, doar de molid dar alea nu stiu daca-s bune la ceva? :?
 

stefanos22

New Member
Ma gandesc ca nu conteaza de ce-s (pin,molid,brad...) cata vreme toate sunt conifere.Eu unul am gasit la Yurta http://www.yurta.ro/content/produse/pro ... lia-1-2-kg (dar trebuie sa fie si prin alte parti) ingrasamant special ptr magnolii(granule) si ingrasamant lichid ptr conifere.Le poti ajuta asfel mult mai mult decat doar cu cetina sau turba acida , mai ales ca , din cate am inteles , au radacina f. sensibila, nu prea-i bine sa umbli prea aproape de ele.
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc de raspuns si de link-ul pentru ingrasamant.
Nu ma gandeam sa umblu la radacini, ci doar sa incorporez turba in stratul de pamant de la suprafata fara sa le deranjez.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e recomandat chiar de cei care vand lastari asa subtiri ca prima iarna sa o petreaca in loc protejat si cum nu poti duce natura in alta parte poti lua planta la interior , undeva unde sa nu scada sub -10 .

dupa asta in primavara urmatoare startul va fi diferit iar mediul mai usor controlabil :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
anette_b a spus:
m-am procopsit si eu cu o magnolie mica. e alba , stelata si e in ghiveci.
cam 30 cm inaltime. e asa mica incat nu stiu unde sa o plantez , sa nu o calce careva in picioare !
trebuie sa ii adaug ceva pamant pt acidofile la plantare sau compost ?

in cati ani o inflori ? :roll:
Anette, eu am una cumparata in luna februarie, acum 2 ani din Obi, la vreo 40 cm inaltime, pe care am plantat-o imediat in gradina (in pamant obisnuit) si a si inflorit in acelasi an.
Am plantat-o in plin soare, vara o ud pe timp de seceta, iar iarna ii pun o mana de frunze la radacina, ca un mic musuroi. Nu am invelit-o niciodata, iarna asta au fost temperaturi de -25 grade si acum masoara 50-60 cm si am numarat deja 15 boboci florali pe crengi! Mie mi se pare una din cele mai nepretentioase magnolii, spre deosebire de surata ei soulageana, care are face anul asta 5 ani, are 1.30 m si de abia o sa binevoiasca sa faca si flori primavara asta :mrgreen:
 

stefanos22

New Member
As avea nevoie de un sfat , de m-ar putea ajuta cineva; am de pus in gradina doua magnolii Yellow River si Alexandrina , locurile in care le-as putea pune sunt , unul central si unul oarecum periferic , si nu ma pot hotara cum sa aleg. Nu ma intereseaza neaparat viteza de crestere (atunci cand plantezi asa ceva te gandesti cum va arata gradina in anii ce vin , nu doar in anul armator) , ma intereseaza in general portul fiecarui arbust in parte peste cativa ani.Multumesc!
 

taia

Active Member
Magnolia Yellow River - 3-5 m inaltime si 2-3 m intindere.Se planteaza la soare sau umbra partiala.
Magnolia Alexandrina - 4-6 m inaltime si 3-4 intindere.Se preteaza bine la a fi formata copac.Se planteaza la soare.
Amandoua rezista bine la temperaturi foarte joase.
Yelow River am si eu in gradina.A trecut cu bine doua ierni ,fara protectie si acum se pregateste de inflorit,pentru prima oara.
 

anette_b

Member
multumesc , daniela !
cred ca o plantez in gradina. in ghiveci nu are cine sa o ude mereu. creste greu , nu ?
 

nick1971

Active Member
anette_b a spus:
m-am procopsit si eu cu o magnolie mica. e alba , stelata si e in ghiveci.
cam 30 cm inaltime. e asa mica incat nu stiu unde sa o plantez , sa nu o calce careva in picioare !
trebuie sa ii adaug ceva pamant pt acidofile la plantare sau compost ?

in cati ani o inflori ? :roll:
eu am plantat una in 2007, in 2008 mi-a facut o floricica
in 2009
in 2010
in 2011 :( doar 2 flori
 

aleynad

Active Member
Moderator
anette_b a spus:
multumesc , daniela !
cred ca o plantez in gradina. in ghiveci nu are cine sa o ude mereu. creste greu , nu ?
cu placere! :D
Da, magnolia in general creste incet!

Nicoleta, probabil ca a afectat-o gerul iarna asta, desi a mea e mai frumoasa ca oricand! :?
Abia astept sa infloreasca ca sa v-o arat!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nick, anul asta nu s-a deschis inca?
Pe la vecinii mei am vazut ca magnoliile stelata sunt cele mai harnice , sunt primele care au inflorit. Desi am vazut zilele astea in Bucuresti niste minunatii de soulageana inflorite (una e un copac imens, in curtea ambasadei de pe Maria Rosseti, de langa Gradina Icoanei, poate o stiti).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus