Ganganie cu multe picioare

vivi23ro

Member
am gasit in pamintul unei flori la schimbare un fel de animalut de vreo 2 cm subtire , cu multe picioare ce sa misca repede si avea la unul din capete o pereche de coarne ca la radasca dar evident ca nu de dimensiunile alea, ce e? si daca e nociva.MERSI
 
A

Anonymous

Guest
Spre norocul tau si al plantelor tale miriapozii nu sunt daunatori ... daca vrei totusi sa scapi de ei uda planta cu o solutie de insecticid.
 

Andra

New Member
Am avut si inca mai am pe balcon aceste creaturi, dar mi s-a spus ca sunt viermii sarma si ca mananca radacinile plantelor. Am incercat sa scap de ei utilizand diferite insecticide dar nu am obtinut nici un rezultat. Mi s-a spus ca trebuie sa arunc toate ghivecele impreuna cu tot cu flori, dar nu am putut face acest lucru. Am aruncat o parte iar pe restul l-am lasat pe balcon, dar mi-am facut o etajera in camera unde imi aduc acum florile pe care le cumpar si sunt foarte atenta ca sa nu aduc de pe balcon ceva.
Din cate am vazut au tendinta sa manance radacinile cactusilor si ale violetelor. Parerea mea este ca ar trebui sa arunci ghiveciul cu tot cu planta pana nu e prea tarziu si nu mai poti scapa de ei. Si eu cand le-am vazut pe primul am crezut ca este inofensiv, dar m-am inselat si pe deasupra te pot ciupi si din cate stiu, miriapodele sunt veninoase.
 
A

Anonymous

Guest
Viermii sarma sunt destul de mari .. si ca sa fiu sincer nu i-am vazut niciodata in ghivece ... asta nu inseamna ca trebuie exclusa posibilitatea. Ce e de stiut despre ei este ca in nici un caz nu au multe picioare .. si arata asa

 

simonag

Member
Viermii sarma sunt periculosi? Am gasit si eu unul pe care l-am omorat dar este posibil sa mai apara si altii in ghiveciul respectiv.
 
A

Anonymous

Guest
Sunt periculosi ... 1 vierme de asta poate ucide planta din ghiveciul cu pricina.

Baga insecticid in apa de udare
 

liliana.f

Member
si eu am probleme cu niste viermi in ghiveciul unei orhidee .sunt mici albi ci stau mai mult incolaciti.am tratat cu insecticid spray perfect plant ,pentru moment au murit si acum au aparut iar.cu ce sa le mai dau??
 
A

Anonymous

Guest
Reciteste subiectul ... si imagineaza-ti ca nu vei putea sa dai cu spray in interiorul ghiveciului
 
A

Anonymous

Guest
Am si eu niste viermisori (in ghiveci :tavalit: )
Ce concentratie de mospilan trebuie sa folosesc? Trebuie sa fie ud pamantul inainte, nu? Repet tratamentul dupa un nr de zile?

Multumesc :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Folosesti concentratia normala .. indicata pe plic ... se poate si un pic mai concentrat .. si tratamentul il repeti doar daca vezi ca reapar ganganiile
 

Andra

New Member
Din cate vad din poza, nu cred ca am viermi sarma dar asa mi s-a spus cand m-am dus la farmacia fito-sanitara de la Rossetti si am aratat un vierme care era cam storcit deoarece am avut grija sa-l storcesc bine inainte de a-l pune intr-o punga ca sa-l pot lua, sa-l arat ca sa-si dea seama ce am. Mi-a dat o solutie dar degeaba , tot nu am scapat de ei.
Ma poate ajuta cineva in diagnosticare corecta a acestor vietati?;si de unde as putea sa fac rost de o otrava mai puternica cum ar fi DDT, lindanul sau acetoarsenitul de Cu ca sa scap sigur de ei?
 
A

Anonymous

Guest
Din pacate pe cuvantul celor de la Rosetti nu te mai poti baza.
 
A

Anonymous

Guest
:rofl: Lindan ?? DDT ? ... vrei sa te intoxici tu inaintea ganganiilor ?

Nu stiu ce sunt ganganiile tale .. niste larve probabil .. si nici daca le vad cu cred ca le recunosc. Dar unda planta cu solutie de insecticid .. si tre sa scapi de ele pana la urma.
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca 'dusmanul' despre care vorbiti il am si eu in 'colectie'.
Master, vorbesc despre o chestie maro-roscat, subtire de 2mm si lung cam de 10-15mm, cu multe picioruse si o viteza de invidiat. Eu il intalnesc de multe ori cand schimb pamantul din ghivece. Nu cred ca ataca florile pentru ca mie nu mi-au murit plantele in ale caror ghivece am gasit daunatorul.
 

Andra

New Member
Chestile pe care le am sunt exact cum le-a descris si Myosotis dar mie mi-au distrus cactusii.I-am vazut cu ochii mei cum intrau pe o parte in cactus si ieseau pe cealalta parte, asta cand sunt adulti, iar cand sunt viermi rod radacinile plantelor. Pe de alta parte daca sunt miriapode mai sunt si veninoase si nu vreau sa intru in contact cu vreouna, mai ales ca nu suport insectele.
Din cate am vazut si am incercat sunt foarte rezistente deoarece am prins cateva si pe una am pus-o intr-un vas cu clor si nu a murit, pe alta am dat-o cu spray de gandaci si nici asta nu a murit pe alta am pus-o
intr-o cutie si i-am dat foc si deabia a murit asa ca nu stiu cu ce le-as putea omora. Din aceasta cauza ma gandeam la DDT sau lindan deoarece cred ca sunt destul de puternice ca sa le omoare, dar sunt deschisa si la alte solutii daca are cineva.
 
Sus