Clematis John Paul II

anasstasia

Active Member
Mai ce ochi buni ai. Eu nu ma prea pricep, mie mi se pare ca seamana bine insa intradevar nelly are 8 petale.
 

Rose

Active Member
Am cumparat aceasta clematita de la Yurta, neavand experienta dar dorind sa ma bucur de floricele frumoase si la pret accesibil. A crescut ca nebuna, lungindu-se si incolacindu-se pe gard si intr-un final pacalindu-ma cu o floare in varful lianei :rofl: Ai mei, obisnuiti cu trandafiri foarte harnici si vazand "iarba" cum impanzise locul s-au gandit sa o scurteze, fara sa ma anunte, bineinteles, si au rupt si au tot rupt de a mai ramas de vreo 10 cm. Intrebarea mea este: ce soarta va avea anul viitor? Va mai inflori, se va mai dezvolta suficient incat sa fie incarcata cu flori, asa cum visez eu? De mentionat faptul ca avea parte de soare din belsug!
http://nicoletadaniela.sunphoto.ro/Jan_Pawel_II
 

adrianam

Well-Known Member
Ar trebui sa-i dea muguri de la ultimul nod sau de la radacina. Poate este mai bine ca au scurtat-o ca ar trebui sa se indeseasca daca a rezistat.
Jan Pavel II infloreste si pe coarde de anul trecut, dar acum va inflori doar pe cele de anul acesta, prin iunie probabil.
 

LadyBug

Well-Known Member
Cum, deja are asa de multe flori? Bravo tie!
Dar e ceva mai decolorata, a stat in soare puternic?
 

monika 82

Well-Known Member
Poza este facuta anul trecut, nu este de anul acesta, acum au doar muguri :D
Spre surprinderea mea a facut foarte multe flori, fiind achizitionata in primavara trecuta de sotul meu din Baumax(provenienta Yurta)!Da, are parte de soare de la orele 11, prinde soarele puternic de la orele amiezii, dar imi place ca este harnicuta!
 
Sus