eGradini.ro - Locul unde florile iti zambesc!

Va rugam ca la inscrierea in forum sa declarati adrese de e-mail corecte si sa va alegeti nick-uri vizibil romanesti (altfel riscati sa ramaneti cu conturile nevalidate). Pentru nelamuriri contactati: cornelia@egradini.ro
Acum este Vin Apr 25, 2014 8:24 am

Ora este UTC + 3 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 05, 2010 1:53 pm 
Neconectat
Arh. Peisagist

sonia_i scrie:
Alexa81 scrie:
In Ghidul gradinarului amator din 1975 vol.I, scris de Ing.N. Lupsa si Ing.St.Balanescu, am gasit trecut ca ingrasamant natural cenusa de lemne, paie,coceni, dar nu cea de carbuni. Se administreaza primavara cate 15-20 g. Si alta posibilitate pe care o stiam deja e gunoiul de pasari.Se prepara solutie (se lasa la macerat cateva zile 1gunoi: 2 apa)ce se da plantelor in perioada de vegetatie dupa ce s-a diluat (1 solutie :10 apa).
Sper sa va ajute, in special cine vrea agricultura bio :D

Acest ingrasamant il aplica si parintii mei tuberozelor si sunt foarte multumiti :D .

riana scrie:
am folosit si eu gainat si am fost f multumita

anasstasia scrie:
Doar asa, pus in apa e in regula?
In podul casei pe care am cumparat-o erau f multi porumbei. Am inchis intrarea in pod, iar prietenul meu a curatat partial ce era acolo. Au scos saci de gainat. El a vrut sa-i arunce, insa vecinul a zis ca e bun pentru pamint si l-au vinturat prin gradina. Noi inca nu avem nimic plantat. Nu se va omogeniza cu pamintul pina la primavara? Mentionez ca de cind au aruncat gainatul prin gradina au bagat si plugul, deci pamintul a fost rascolit.

sonia_i scrie:
am uitat sa mentionez ca folosim iarna balega, avem programare la un sat vecin, de la un crescator de bivoli.

riana scrie:
anasstasia scrie:
Doar asa, pus in apa e in regula?
In podul casei pe care am cumparat-o erau f multi porumbei. Am inchis intrarea in pod, iar prietenul meu a curatat partial ce era acolo. Au scos saci de gainat. El a vrut sa-i arunce, insa vecinul a zis ca e bun pentru pamint si l-au vinturat prin gradina. Noi inca nu avem nimic plantat. Nu se va omogeniza cu pamintul pina la primavara? Mentionez ca de cind au aruncat gainatul prin gradina au bagat si plugul, deci pamintul a fost rascolit.

cred ca nu are nimic eu am auzit oameni care il pun si asa nediluat cu apa

anasstasia scrie:
O asa vad eu daca-mi prospera buruienile :)

riana scrie:
precis o sa ai de munca la primavara :lol:

anasstasia scrie:
Ohoho si inca cit! Erau buruienile in vara cit omul in gradina. Ma astept la ce e mai rau.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 05, 2010 1:58 pm 
Neconectat
Arh. Peisagist

sicora fabian scrie:
Imprastiat si incorporat in sol este Ok! :D
anasstasia scrie:
Aaaaaa, perfect. Multumesc frumos. :D

Gabiuta scrie:
Am primit si eu cadou :lol: :lol: :lol: o galetoaie de vreo 20 de l cu gainat de pui.Banuiesc eu ca nu acum il pun ci la primavara.Ce zice expertul nostru? :D
Si inca doua cu mranita.Din aceea am imprastiat deja prin gradina pe unde am sapat..... :D

sicora fabian scrie:
Si gainatul il poti imprastia din toamna, inainte de sapat!

Fleur scrie:
Mama il imprstie peste zapada si pana primavara se dizolva, apoi sapa terenul primavara si nu mai pune niciun fel de ingrasaminte.

sicora fabian scrie:
De obicei, in toamna este mult de lucru, de aceea il scoate mai tarziu. Important este sa fie incorporat in sol, sa nu ramana la suprafata!

CARMEN-ANA scrie:
:o Am citit,pe forum,ca pot pune la baza trandafirilor,ingrasamant natural,gainat,sau acest ingrasamant este valabil doar cand se planteaza butasii de trandafir? Nu de alta,dar fiul meu este la pentatlon modern,practica calaria,iar saptamanal face curat celor doi cai din baza sportiva,asa ca as avea de unde sa iau balegar! Problema e,daca balega de cal este buna sa o pun in pamantul,din mica mea gradina.Nu vreau sa fac vreo greseala si sa omor tot ce am pus si abia astept primavara sa vad ce iese! Multumesc pentru sfaturile care le voi primi :?

sonia_i scrie:
Noi am pus in toamna balega de la vite in gradina, dupa ce am scos bulbii de tuberoze, asa facem in fiecare an :D si nu am patit nimic rau.

cornelia scrie:
Nu poti folosi balegar proaspat pentru ca este acid si arde radacinile plantelor. Trebuie sa ai rabdare sa ... fermenteze, sa se "maturizeze". Dupa aceea il administrezi in extrasezon.

sonia_i scrie:
Noi am folosit balegar proaspat, dar nu mai era nimic in pamant, e adevarat :D

CARMEN-ANA scrie:
sonia_i scrie:
Noi am pus in toamna balega de la vite in gradina, dupa ce am scos bulbii de tuberoze, asa facem in fiecare an :D si nu am patit nimic rau.
:? Multumesc,m-am linistit,la primavara am de munca! :?

pupu scrie:
probabil, daca nu ti-a luat-o inainte un alt gradinar, in baza sportiva se gaseste si balegar mai vechi de un an, care il poti folosi si care ste foarte bun de pus acum.

nu stiu cum e "organizata" zona cu balegar dar in general cel mai vechi (si cel mai bun) e la "fund", adica e cel mai de jos, trebuie doar sa-l rogi pe fiul tau sa intorca gramada de balegar.

CARMEN-ANA scrie:
Multumesc
pupu scrie:
probabil, daca nu ti-a luat-o inainte un alt gradinar, in baza sportiva se gaseste si balegar mai vechi de un an, care il poti folosi si care ste foarte bun de pus acum.

nu stiu cum e "organizata" zona cu balegar dar in general cel mai vechi (si cel mai bun) e la "fund", adica e cel mai de jos, trebuie doar sa-l rogi pe fiul tau sa intorca gramada de balegar.
:D Multumesc tuturor pentru sfaturi! Nici nu-mi inchipuiam,ca voi primi sfaturi asa de repede si la orice ora!!!!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 28, 2010 12:24 pm 
Neconectat
Membru

prin ingrasaminte naturale eu inteleg: gunoiul de grajd putrezit, gunoiul de la pasari si cenusa. corect?

stiu ca se poate folosi si: câteva bobiţe de drojdie de bere şi ocazional puţin zaţ de cafea la suprafata fiecarui ghiveci!.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 12, 2010 8:24 pm 
Postez traducere unui newsletter, primit din Australia, de la unul dintre cei mai fabulosi amelioratori de trandafiri (Swane's nurseries) .

Oul bun..
Cojile de ouă pot fi utilizate într-o varietate de moduri pt. a îmbogăţi gradina ta. Cojile de ouă asigură o sursă valoroasă de calciu pentru cresterea plantelor şi descurajarea, de asemenea, anumite dăunători fără a fi nevoie pentru produse chimice. Cojile de ouă sint formate din carbonat de calciu 93% şi alte oligoelemente care le fac un îngrăşământ practic. O coaja de ou mijlocii face aproximativ o lingurita de pulbere, care produce aproximativ 750 - 800 MGS de calciu.
Pentru scopuri de fertilizare asiguraţi-vă că zdrobiti cojile de ouă înainte de a le adăuga la grădină, ajutându-le descompun şi furnizarea de calciu la plante mai repede.
Nivelurile suficiente de calciu din plante ajuta la utilizarea eficientă a luminii solare, dioxid de carbon, apă, azot şi minerale. Calciul joaca, de asemenea, un rol major în construcţia de hormoni numeroase, precum şi sisteme de enzime care pot ajuta la protejarea plantelor de la atacul insectelor si bolilor.
Pentru a pregăti, coji de ouă ar trebui să fie spălate prima sau ar putea atrage dăunători în grădină. Pune cojilor de ouă într-un sac, şi se pisează, sau dacă sunteţi într-adevăr dornici, puteţi folosi un blender Se presara in jurul pomilor fructiferi, trandafiri si pateu de plante. Suplimentul de calciu este benefic în special la roşii, ca supliment de calciu poate ajuta la prevenirea sfârşitul putrezi floare.
Ca alternativă, puteţi scufunda cojile de ouă zdrobite în apă pentru câteva zile pentru a face un ceai de calciu pentru a alimenta cu plante.
Cojile de ouă poat fi, de asemenea, utilizate la plantat puieti mici, se pune direct în solul pentru plantare. A face o gaură de scurgere mica in partea de jos a coajă de ou un gol cu un ac de păr. Adauga solului şi pune-l intr-o cutie de ouă deschis. Semăna seminţe şi grija de ele ca pe orice alt material săditor. Învelişul va oferi un îngrăşământ natural eliberare lentă pentru seminţele de dumneavoastra, asa cum germinează. Când sunt gata să răsadurile de transplant în grădină, strângeţi shell uşor să-l crack şi apoi se aşează în teren. Rădăcini va impinge prin crăpături de coajă, care va descompune în mod natural.

Textul este tradus cu ajutorul lui "Google translate". Daca doriti si postarea in original ori link-ul, va rog ca sa-mi spuneti.
Textul reprezinta opinia autorului.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 16, 2010 4:11 pm 
Neconectat
Arh. Peisagist

Vă rog ca pe viitor să nu-l mai lăsaţi doar pe "google" ci să vă aduceţi şi dumneavoastră aportul pentru a posta un text cursiv fără erori "google-eşti" , deoarece cred că aveţi destule cunoştinţe de specialitate! Mulţumesc!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 16, 2010 4:31 pm 
Neconectat
Membru

mama4you scrie:
prin ingrasaminte naturale eu inteleg: gunoiul de grajd putrezit, gunoiul de la pasari si cenusa. corect?

stiu ca se poate folosi si: câteva bobiþe de drojdie de bere ºi ocazional puþin zaþ de cafea la suprafata fiecarui ghiveci!.

Pentru gunoiul de pasari...ai grija ca in cantitate mare arde radacinile. Acest ingrasamant favorizeaza inflorirea, nu masa frunzelor. Se lasa la "macerat" 3 saptamani apoi se dilueaza ca sa fie in proportie de maximum 10%. Se uda cam la 1 luna.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 16, 2010 9:35 pm 
Neconectat
Arh. Peisagist

Folosind o expresie culinara, pentru macerare se pune gunoiul intr-un vas si se toarna apa "cat cuprinde", astfel incat gainatul sa fie cu totul in apa.
Dar puteeeeeee! :mrgreen: Insa pe cat de tare pute, pe atat este de bun!
Cand Edel a spus maxim 10%, a stiut ce spune! Este de preferat mai diluat decat sa arda! :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 16, 2010 10:35 pm 
Neconectat
Membru

Fabian, ai dreptate :wink: Acu' vreo 15 ani am avut in mini-gradina si un fel de "solar" (arata mai rau ca si o toaleta ecologica :oops: :oops: :oops: ) cu suprafata "imensa" de 2m x 2m :lol: :lol: :lol: .

Dar am crescut acolo ceapa verde+ridichi, apoi recolta 2: castraveti si rosii :D . Si ca si ingrasamant primeam de la soacra mea gainat macerat (cu mirosul- exprimare eleganta- de rigoare). Candva ne-am plictisit sa schimbam folia (sau s-o reparam) si am renuntat, dar am retinut ideea: gainatul macerat si diluat este excelent ca si ingrasamant :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 09, 2010 8:50 pm 
Neconectat
Membru

eu strang zatul de cafea intr-o cutie pe care o tin in frigider (ca altfel mucegaieste) si cand se umple cutia (in cam 2 sapt) o duc la tara si o presar in gradina, apoi sap pt.a incorpora zatul in pamant. am folosit zatul si in fata blocului cu rezultate uimitoare (stratul de pamant din gradina din fata blocului e f.subtire, restul e pietris si cu toate astea am multe flori...in parte si datorita zatului de cafea). atentie insa: zatul sa fie fara zahar!

voiam sa va intreb insa ceva: nisipul acela special pt.pisici. scrie pe sac, ca este ingrasamant, ca sa se arunce in gradina. logica mea zice ca nu il arunca nimeni nefolosit...de catre pisoi...

(ma gandesc io ca totusi pipi si caca de pisoi nu e asa naspa, avand in vedere ca avem si un catel care isi face toate cele numai intr-un anumit loc...care loc nici nu prea are pamant, ci mai mult pietris si, desi e batatorit de catel la greu, au crescut acolo muuulte flori de piatra si niste sedum)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 09, 2010 9:38 pm 
Neconectat
Membru

Despre "chestiile" de catel nu stiu detalii, dar pipi de pisica e groaznic!
Eu am avut un motan, care, cat era mai mic, mai scapa prin ghivecele maica-mii, sa faca pipi in pamant, ca nisipul nu prea ii placea :)
Trei hibi a distrus asa si o monstera mare, pana s-a prins mama si l-a lecuit in stil propriu... :lol:
Deci, ce contine pipi de matza, e bun doar de aruncat la gunoi!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 09, 2010 10:06 pm 
Neconectat
Arh. Peisagist

FlorentinaS scrie:
Deci, ce contine pipi de matza, e bun doar de aruncat la gunoi!

Da, Florentina, la gunoi, iar gunoiul in gradina!
Orice ingrasamant "arde" cand este concentrat.

Sus

Subiectul mesajului: igrasaminte
MesajScris: Vin Dec 10, 2010 1:35 am 
Neconectat
Membru

Ca fost columbofil imi spun si eu parerea despre gainatul lor;era considerat cel mai coroziv( ardea tabla de pe casa) si multe plante din gradina au fost distruse de gainatul lor;nu de scurmat caci porumbeii nu faca asa ceva.Parerea mea ca aciditatea acestui tip de gainat nu dispare prin simpla trecere a timpului.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 10, 2010 10:09 am 
Neconectat
Arh. Peisagist

Macerat si diluat 1 la 20 cu apa este excelent ca fazial! Sau adunat si imprastiat toamna inainte de sapat. Eu asa fac, caci am porumbei. Nu imbunatateste structura solului precum mraniţa, dar este un ingrasamant complet!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 10, 2010 11:17 am 
Neconectat
Membru

pai si eu ma gandeam sa imprastii "nisipul" tot toamna-iarna, cred ca ideal inainte sa se aseze zapada.

("nisipul" este din bentonita, o roca bogata in minerale)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 10, 2010 1:11 pm 
Neconectat
Arh. Peisagist

Corect.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 11, 2010 12:32 pm 
Neconectat
Membru

multumesc de raspunsuri! :imbratisare:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 24, 2011 12:04 am 
Neconectat
Moderator

Am vazut astazi in Dedeman ingrasamant natural de gaina, de cal, de vaca, si, general, gunoi de grajd. Toate granule. Pot sa le folosesc acum, incorporate direct in sol? Care este cel mai bun, de la ce animal? :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 06, 2011 6:12 pm 
Neconectat
Membru

am citit parerile voastre si vreau sa adaug si eu cateva surse de ingrasamant minune =apa puceoasa am cateva cunostinte care sunt foarte multumiti de cum se prezinta plantele de cand le uda cu apa puceoasa.iar o alta cunostinta afirma sus si tare ca pamantul de flori=florasol-face minuni-sincer am ramas muta cand i-am vazut plantele nici florariile si nici pepinierele nu au asemenea plante.[url]http//remesiana.sunphoto.r[/url]o[/url]

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 06, 2011 6:31 pm 
Neconectat
Moderator

Ce-i aia "apa puceoasa" ? :o

http://community.webshots.com/user/dia3 ... =community
http://claude31.sunphoto.ro/

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 06, 2011 7:51 pm 
Neconectat
Membru

apa sulfuroasa aici mai avem cateva robinete cu aceasta apa.[url]http.remesiana.sunphoto.ro[/url]

Sus

Publicitate

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 3 [ DST ]