Pamantul din musuroi de cartita

cornelia

Fondator
Membru staff
Revenim la un subiect mai vechi cu speranta ca poate au mai aparut si alte informatii legate de el: pamantul din musuroi de cartita. Unii cred ca ar fi foarte bun pentru flori, altii cred ca nu este altceva decat pamant mai afanat dar ca este mai putin fertil (adus fiind de la adancime) decat cel din straturile de suprafata. Unii convietuiesc cu ele pentru ca ii scapa de coropisnite si carabusi, altii le gonesc cu aparate cu ultrasunete.

Ce mai e nou?
 

Roxana

Active Member
Pamantul de musuroi

Eu stiu ca pamantul de musuroi este bun pentru plante deoarece este afanat si fertil.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Afanat poate, dar fertil? De vreme ce e adus din straturile de adancime, nu este chiar asa fertil pe cat am vrea noi.
 

dorinas

Member
Sincera sa fiu eu il folosesc in amestecuri pentru hoya, muscate, bulboase in general si cactusi. Am observat ca le place amestecul iar parerea mea este ca nu este chiar de la adancime mare cel care ajunge in musuroi, deci nu cred ca este lipsit de substante nutritive. Apoi imi place ca este afanat si am observat ca nu are daunatori (eu l-am folosit fara sa-l dezinfectez). Acuma n-am facut un studiu stiintific despre el asa ca poate nu este general valabila observatia mea.
 
Eu. incepator fiind, am folosit pamant de musuroi la pt rasaduri de petunii si mimulus intr-o sticla de 5 L taiatavertical. Nu e fertil si nu a dat rezultate bune. Se si intareste.
 

danya

Active Member
A mai folosit cineva pamant din musuroaie? Eu as vrea sa pun cactusilor. Imi place cum arata,e f afanat si "curat" asa.. Insa nu stiu ce sa fac. :?
 

gty

Member
si eu am folosit chiar de anul trecut
din lipsa de bani :oops: cind mergeam pe la munte luam
am pus si la cactusi si la alte plante suculente
nu le dauneaza si mi se pare bun
 

gty

Member
pai ..
ft putin cu pamant din magazin
acum eu stiu .. in proportie mare se intareste
dar amestec e ok - zic eu
incercati si ve-ti vedea
 

Fleur

Active Member
Eu cred ca e potrivit numai daca si compozitia solului in zona se potriveste cu necesitatile plantelor respective.
De exemplu un sol calcaros va fi potrivit pt leandrii dar nu si pt azalee asa ca unora le va merge excelent dar altora nu.
 

melimeli

Active Member
eu il folosesc de cand ma ocup cu flori :D tata strange cand gaseste in gradina intr-o galeata iar eu il amestec cu pamant de flori (turba)o punga pamant flori si aprox. tot asa si musuroi la care adaug o galetuta de nisip :) ( galetuta de 1 l)
 

Maranta

Member
Buna ziua ,

am folosit pamant de musuroi la unele specii de suculente si cactusi nu mai mult de 20 % din compozitie in amestec cu nisip granulatie1-2 mm , pamant de frunze si roci sfaramate . Nu pot sa spun ca rezultatele au fost remarcabile dar compozitia rezultata se comporta bine la uscaciune sau hidratare excesiva(o parte din plante sunt afara neprotejate).
 
Sus