Vase Made in Transilvania.

DracuMic

Member
Mai lume,maine intentionez sa merg la mesterii olari din Praid.
Vreau sa dau comanda de niste vase pentru bonsai rotunde,glazurate si neglazurate.
cei care sunteti interesati ar fi bine sa spuneti diametrul care v-ar interesa. important e sa dau comanda cat mai mare sa ma pot tocmi si la pret.
Am sa iau ca model urmatorul model: http://www.tokoname.or.jp/bonsai/gallery/60f39.htm

nu cred ca o sa fie scumpe....poate pe undeva pe la 10-15 roni de bucata,sau cine stie si mai ieftine.
important e sa-mi lasati si un nr de tel pe PV ca sa va pot informa maine de conditii si pret.
 

lorisl

Member
mie mi-ar trebui un vas de 20cm diametru si unul de 24cm.E ok asa?Culorile si daca sa fie sau nu glazurate se aleg sau toate o sa fie la fel?
Apropo la diamtreu asta cat trebuie sa fi adancimea?
iti las mesaj cu numaru me pe prv
 

DracuMic

Member
pai o sa fie de 4-5 centimetri adancime.....
daca vreti mai adanci sau mai putin adanci ar fi bine sa spuneti.
Lorand te-am notat.!
 

vali

Active Member
Moderator
Ove, poti sa ma treci si pe mine cu 2 bucati, ca primul Tokoname (26 cm). Glazuri diferite, ce are omul, nu conteaza...
Stau bine cu vasele, dar sunt curios cum se vor comporta astea in timp, la umezeala. Depinde cum le arde. Numarul meu il ai.

Multumesc frumos.
 

lorisl

Member
ii ok adancimea. apropo vorbim despre diametrul de la baza vasului sau cel de la suprafata?
 

DracuMic

Member
:rofl: :rofl: :rofl:
ce intrebare pui si tu ma......
normal ca nu te intereseaza baza.....oricum sa nu te astepti sa fie foarte inclinate marginile.!

Ok ma baieti eu am sa incerc sa fac de 20 25 28.
important e sa iasa bine coapte si glazurate frumos.

va sun maine.!
 

DracuMic

Member
Mai baieti am rezolvat treaba.Nu am mai sunat pe nimeni ca dupa 10 locatii in care am intrat si nam avut succes (Deh nu stiu engleza de Harghita) pana la urma am luat legatura cu un mester care mia promis ca la inceputul lui aprilie am 30 de bucati.
Problema e ca mai mari de 25 in diametru nu vrea sa faca.Mi-a si aratat care este problem,crapa in cuptor.Este exact mesteru care a facut cele 2 mostre pe care le am acasa.!
Asa ca daca va multumiti cu cele doua masuri,adica 20 cm si 25 cm de 1 Aprilie va servesc :) .
Si inca ceva, nu vor fi glazurate,asta a fost singura optiune pe acre am avut-o....se pare ca toti au foarte mult de lucru pentru export.
Pret pe bucata : 10 roni.....eu zic ca-i ieftin.
 

lorisl

Member
mie mi ok, vreau doua bucati de 20 de cm ca mi-am dat seama ca pe ala de 25 nu il pot pune pe pervaz, si pe timp de iarna numai acolo am lumina ok.deci raman 2 de 20.mersi, daca trebuia dati banii in avans sa imi zici
 

vali

Active Member
Moderator
Din partea mea, ramane cum am spus: 2 din cele mari. Si nu conteaza ca nu sunt glazurate... o rog pe nevasta-mea sa le faca o glazura de ciocolata
 

Richy

New Member
Eu ma inscriu la minim 3 de marimi diferite, vedem cate vor fi disponibile dupa impartire.
Richy
 

DracuMic

Member
vor fi mai Richy stai linistit, numai ca 3:2=1.5
asta inseamna ca am sa-ti tin 2 intregi si unu numai jumate sa fie trei diferite :rofl: :rofl: :rofl:
20cm,25 cm si sunt convins ca se va gasi un 23,75 printre ele.Ala promit cu mana pe inima ca ti-l tin.! :)
 

Aurelian

Member
Salutare,
Dupa o lunga perioada de inactivitate totala ( in care nici macar nu am mai citit ce s-a mai scris pe forum), astazi, in incercarea de a ma pune la curent cu ce s-a mai scris am dat peste acest topic si trebuie sa recunosc ca ideea merita apreciata.
Cu vreo doi ani in urma am avut si eu sa intentia de a intreprinde ceva similar , dar cu mesterii de la Horezu ( pentru ca e mai aproape de Bucuresti), insa am tot amanat deplasarea de la o saptamana la alta pana cand ideea s-a pierdut.
Acum ca s-a ivit aceasta oportunitate si daca mai este inca loc, as fi si eu interesat de 2-3 astfel de vaseindiferent de glazura.
Numai bine,
 

DracuMic

Member
ba io am comandat 30.....da` cred ca tre sa mai adaug vre-o 10.
mie imi pare bine ca va inscrieti la numaratoare.!
se rezolva pt toata lumea
.!
 

vali

Active Member
Moderator
Daca e sa fie probleme (prin absurd), eu le pot ceda pe-ale mele. Asa cum spuneam, nu am neaparata nevoie, ci doar vroiam sa vad cum se comporta in timp. :D
 
Sus