Serissa foetida...

bandi87

Member
Prima data cand l-am vazut nu stiam ce specie este(mai ales ca pe el scria ficus retusa :rofl: )....dar mi-a placut foarte mult forma lui. Porma m-am uitat pe net peste tot sa vad daca aflu ce soi ar putea sa fie...cel mai mult semana cu unele soiuri de ligustrum si cu unele de lonicera...in schimb trunchiul copacelului este tipic de lonicera...iar porma am vazut ca exista un soi cu frunzulite mici care se numeste nitida...

 

Aurelian

Member
Bandi,
Pentru mine e clar ca lumina zilei ca ceea ce ai tu acolo este o serissa foetida.
Ca sa te convingi incearca o cautare pe net cu aceasta cheie si compara ceea ce vei gasi cu ceea ce ai tu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hop si eu cu prospatura:



Pe interior are niste crengute uscate, cred ca ar fi bine sa le tai, nu?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Momentan n-am taiat, ca n-am avut timp de dragaleli. In schimb azi dimineata avea 4 flori deschise. :)
 

DracuMic

Member
Wow.....Cornelia....cei asa putin pamant acolo?
Daca e proaspat cumparat sar putea sa mai reziste asa verde o luna....
Pune pamant mama draga ca nu apuca sa se de cu sania.!
Sau un vas mai mare fara sa umblii la radacini.!
Asta trebuia sa stii :) .

Si da mai Bandi...ai serisa toata ziua.!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Drace cred ca acolo e o iluzie optica. Chiar pare sa fie ok planta. Cand o fi suparata o sa strig dupa ajutor si pregatesc un vas mai mare. Jur. :oops: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Serissa mea e la a doua tura de flori de cand si-a gasit loc in balcon:



Va place? :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dar sa-ti spun drept, am facut bine ca nu m-am intins prea tare cu coniferele. Nu merg deloc la mine in balcon. Dar vad ca Serissa suporta cu stoicism.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Au avut un soi de mucegai. Banuiesc ca de la aerisirea deficitara. Eh, asta este. Macar mi-au iesit din parere.
 

Sash

Active Member
pork a spus:
In primul rand salutare, sunt nou pe acest forum.
Detin un bonsai din specia Serissa phoetida. Am observat astazi la baza trunchiului pe lemn, o suprafata albicioasa, ca un praf depus pe trunchi.
Am citit in descrierea de pe acest forum a speciei, ca un pericol este fainarea.
Asadar, poate fi vorba de asa ceva? Daca da, imi puteti detalia putin? Eventual cum sa scap de aceasta problema?

Multumesc.

LE: Am gasit ceva pe forum despre fainare, dar e cam ambiguu.
Am uitat sa mentionez conditiile in care tin bonsaiul. Il am pe un pervaz, cu multa lumina si il protejez de bataia directa a razelor cu niste foi albe a4 aplicate pe geam. Il ud o data la 2, 3 zile si il pulverizez cu apa o data pe zi.
 

vali

Active Member
Moderator
Fainarea apare pe partile fragede ale plantei (muguri, frunze, lastari tineri, etc.) Ceea ce ai pe trunchiul serisei poate fi un simplu mucegai produs de caldura + lipsa ventilatiei + umiditate.
Redu din cele 3 si va fi ca "Savannah cu teflon" :) - "...nu lasam peretele sa faca aspargilius" :)
 
Sus