Va rog identificati

carmenushka

Active Member
Eu cred ca prima e Nelly Moser, a doua Hagley Hybrid, a treia e posibil sa fie Snow Queen daca florile devin albe la maturitate, si a patra e Pii Lu
Miha, dar cate clematite ai????
 

miha

Member
carmenushka a spus:
Eu cred ca prima e Nelly Moser, a doua Hagley Hybrid, a treia e posibil sa fie Snow Queen daca florile devin albe la maturitate, si a patra e Pii Lu
Miha, dar cate clematite ai????
Astea-s toate...
Vreo 10 cred ca sunt...nu le-am numarat niciodata.... :) :rofl:

Va multumesc pentru ajutor, le botez si eu de-acum...
 

taia

Active Member
carmenushka a spus:
Floarea de Nelly Moser are de obicei 8 petale lungi care se subtiaza spre baza, daca e John Paul II o identifici usor ca se vad dungutele centrale roz pe spatele petalelor(mai ales la deschiderea florilor)
Floarea de John Paul II http://flower.onego.ru/liana/en_3376.jpg
floarea de Nelly Moser http://flower.onego.ru/liana/ena_5682.jpg
Da,ai dreptate !A mea are 6 petale,nu opt.
Multumesc ! :D
Anul acesta deschid un jurnal al clematitelor,unde am sa notez absolut tot :perioada de inflorire,nr de petale si forma lor,marimea florilor,culoare ,schimbarea culorii pe perioada infloririi,culoarea staminelor...
Am cautat o carte despre clematite,dar pana acum n-am gasit.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
O poate identifica cineva? Am luat-o cu eticheta Multiblue :)
Eu as zice ca e Nelly Moser, dar nu seamana in totalitate. Pare a fi de grupa 2, prima inflorire la mijlocul lui mai. Nu ii place umbra, nu a inflorit timp de 2 ani pana nu am transplantat-o, mai intai la semiumbra si abia apoi la soare (cand a si inflorit).

 

carmenushka

Active Member
Forma si coloritul petalelor si nuanta inchisa a staminelor ma fac sa cred ca e intr-adevar Nelly Moser, pozitionarea ideala este intr-o zona insorita dar ferita de razele tari de dupa-amaiaza, cu cat e mai la soare cu atat dungile roz se estompeaza
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
carmenushka a spus:
Forma si coloritul petalelor si nuanta inchisa a staminelor ma fac sa cred ca e intr-adevar Nelly Moser, pozitionarea ideala este intr-o zona insorita dar ferita de razele tari de dupa-amaiaza, cu cat e mai la soare cu atat dungile roz se estompeaza
Multumesc, Carmen pentru informatii si identificare :D

carmenushka a spus:
Cred ca e Mrs. George Jackman
Clematita Corneliei prezinta cateva detalii ale florilor care zic eu ca exclud posibilitatea de a fi Mrs. George Jackman. Petalele au marginile ondulate iar staminele sunt crem-galbui. Mrs. George Jackman are varfurile staminelor maro deschis iar marginile petalelor sunt drepte.

Mi se pare ca seamana mai degraba cu Gladys Picard :?
 

carmenushka

Active Member
Posibil, uite o analiza comparativa

Gladys Pichard
Culoare: Pale mauve or white flowers
Forma: Large wavy flowers, 15-20 cm 7-8
Detalii: cream stamens and pale yellow anthers
Inflorire: Jun Jul Aug Sep
Dimensiune: 2 -2,5 m
Grupa: 2
Parinti: Patens ?

Mrs. George Jackman
Culoare: Creamy white
Forma: semidoubble, 7-8, 15-20 cm,
Detalii: white filaments and brown anthers
Inflorire: May -June, September
Dimensiune: 2-3 M
Grupa: 2
Parinti: Patens x Lanigunosa
 
Sus