Inmultire hibiscus prin butasi

liliput

Member
Vai...ce frumusete....eu chiar uitasem.Dvs. nu. Unde santeti,daca nu e cu suparare? Multumesc tare mult pentru poze.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Frumos, Carmen! Sedere placuta acolo! Cand mai ai putin timp, abia astept sa mai vad cateva fotografii!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Liliput, sunt colea-n Singapore. Acum pozele promise din parcul Garden by the Bay.




Carmen ieri am fost in Marina Bay si-n Garden by the Bay si m-am gandit la tine. Am niste poze dar nu stiu unde sa le pun.
 

liliput

Member
Buna din nou.Butasii mei sant inca verzi,desi frunzele sant cam pleostite.Sant in pamant din 26 noiembrie,nu li s-a intamplat nimic de rau dar nici nu fac frunze sau altceva.Daca ar fi fost sa moara,mureau pana acum,nu?Adica s-ar fi uscat...Ce credeti?
Multumesc.
 

liliput

Member
Nu,in pamant cu nisip,descoperiti.Asta e...ce-o vrea Dumnezeu.Dar ptr ca au frunzele inca verzi,parca sper.Multumesc ptr raspuns.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De ce nu incerci sa inradacinezi in banuti de turba apoi butasul in pui intr-o minisera (un pet taiat la mijloc cat sa poti introduce butasul si apoi sigilat, un borcan de sticla cu capac, 2 pahare de plastic puse cap in cap si sigilate cu scotch pe margine).
Butasul se descurca singur, fara sa aiba nevoie de apa daca e etans inchisa minisera si vezi usor cand a facut radacini daca folosesti banuti de turba. Apoi aclimatizezi usor butasul si in cateva zile il plantezi in ghiveci normal,turba si perlit.
Daca ai cum, incearca varianta asta sau macar pune-i intr-o minisera daca nu vrei sa mai umbli la ei.
 

liliput

Member
Din pacate nu ma pot ocupa personal de flori,eu sant cu teoria,mama cu practica...eu cu gura,ea cu mainile si n-are rabdare.Dar multumesc de sfaturi.
 

liliput

Member
Mi s-au prins butasii de hibiscus....au facut frunzute in mijloc.Credeam ca nu mai au sanse.

Din pacate eu n-am mai intrat pe-aici,gandind ca daca cineva imi va raspunde,voi primi un email,insa nu s-a intamplat asa.Probabil n-am facut setarile necesare....Si alt rau petrecut,o prietena mi-a spus ca daca butasii au facut ''bubite'',sa-i pun in pamant si asa am si facut.Asta s-a petrecut acum 3 zile.I-am pus in pamant de flori cu nisip si unu arata bine,cel de-al doilea...nu prea.Stau pe pervaz,au caldura,dar cum e innorat de 2 saptamani...si la 16.30 intuneric...nu stiu ce sa zic.Ce sanse mai au?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari! :)
Ca sa primesti notificari pe mail, apesi pe linkul din dreapta sus "Urmareste subiect" (Watch thread) si selectezi apoi optiunea de a primi notificarile prin email.
 

liliput

Member
Felicitari! :)
Ca sa primesti notificari pe mail, apesi pe linkul din dreapta sus "Urmareste subiect" (Watch thread) si selectezi apoi optiunea de a primi notificarile prin email.
Multumesc tare mult.Ma gandesc sa procedez in felul asta cu orice butas de hibiscus pe care-l am (sa-l tin in apa pana face ''bubite'' si apoi in pamant).
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Practic si eu (de fapt mai mult sotia - e sectorul ei) "tehnica" asta cu butasi tinuti in apa dar cei de anul asta nu s-au miscat deloc (am mai inmultit asa dar procentul nu a fost foarte mare, spre deosebire de leandru, smochin, ficus care fac radacinute in apa in procent mare). Am folosit apa de salcie, am taiat cu cutitul in unghi (nu stiu unde am citit ca sa nu-i tai cu foarfeca de vie), am mai schimbat apa dar pana acum anul asta nimic. Si daca tot incerc vreau sa stiu si eu la hibi care este cea mai "buna" si usoara tehnica de inmultire sau ce smecherii mai sunt?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie una mi se pare mult mai simpla inmultirea directa folosind pastile de turba si minisera din pet. Butasii trebuie sa fie verzi, nu lemnosi, ca sa se prinda si prin pastila de turba se vad foarte usor radacinile atunci cand apar deci e foarte simplu sa stii cand sa plantezi butasul intr-un ghiveci. In plus, nu mai stresezi in nici un fel mica plantuta care a inradacinat, doar o plantezi in amestecul potrivit (eu una folosesc amestec de turba si perlit).
 

IOAN.BV

New Member

Buna. Am un hibiscus rosu minunat pe care as dori sa-l toaletez si sa folosesc lujerii taiati ca sa obtin noi plante prin butasire.
Problema e ca nu stiu cat de mult sa tai din el fara sa il ranesc, si sa ii dau o forma reusita.
Parerile voastre m-ar ajuta enorm.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pentru incarcarea pozelor de pe photobucket, se copiaza din meniul din dreapta, de la Share Links, ce scrie in dreptul IMG.
 

liliput

Member
Am mai prins trei butasi de hibiscus,doi portocalii si unul galben.Aceeasi metoda : butasi lemnificati,tinuti in apa pana au facut ''bubite'' si apoi pusi in turba + nisip.Nu vreau sa contrazic pe nimeni,dar se poate si iarna.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Se poate oricand daca butasii au atins maturitatea genetica si li se asigura conditiile necesare.
Felicitari Liliput! :clap:
 
Sus