Oncidium sharry baby

Roxanna

Active Member
Ai grija cu muschiul ala. Are obiceiul sa se descompuna destul de repede si sa arda radacinile. Trebuie schimbat la maxim 2 ani. S-ar putea sa reziste mai mult la tine, avand in vedere ca nu ai ghiveci, dar la un moment dat tot o sa se intample. Urmareste radacinile si daca incep sa sufere scoate muschiul.
 

Roxanna

Active Member
Astazi am gasit ceva ce ar putea fi oncidium twinkle. Am trecut pe langa florarie si, evident, nu puteam sa nu intru. Si dupa ce m-am invartit pe acolo facandu-mi inima rea de vandele pe care nu puteam sa le cumpar, am vazut cateva orhidee amarate, deshidratate intr-un colt, cu etichete pe care scria oncidium mic. Am intrebat vanzatoarea si mi-a spus ca au avut floricele mici albe cu mijloc galben. Deci, dupa dimensiunea bulbilor si descrirea florilor, ar putea foarte bine sa fie oncidium twinkle. Si evident, am luat unul cu pret redus.
Acum mai ramane de vazut daca o sa supravietuiasca, pt ca nu are nicio radacina vie si cativa bulbi au fost putrezi, deci a trebuit sa-i tai. Dar am salvat si alte orhidee in stare mai proasta, asa ca sper.
 

Roxanna

Active Member
Asta a ramas din planta mea dupa ce am curatat bulbii si radacinile moarte.
IMG_0842.JPG
Am uitat sa mentionez. Daca mai vrea cineva, mai erau 3-4 plante si pot sa cumpar pentru doritori. Eventual pot sa le si ingrijesc o perioada, ca sa nu moara pe drum, fiind in stare asa proasta. Din fericire sunt ieftine. Din pacate, nu pot garanta ca chiar sunt oncidium twinkle, si nici ca o sa supravietuiasca.
 

CristianG

Well-Known Member
Asta a ramas din planta mea dupa ce am curatat bulbii si radacinile moarte.
Vezi atașament 5951
Am uitat sa mentionez. Daca mai vrea cineva, mai erau 3-4 plante si pot sa cumpar pentru doritori. Eventual pot sa le si ingrijesc o perioada, ca sa nu moara pe drum, fiind in stare asa proasta. Din fericire sunt ieftine. Din pacate, nu pot garanta ca chiar sunt oncidium twinkle, si nici ca o sa supravietuiasca.
Părerea mea este că orhideea cumpărată de tine este oncidium twinke..Eu zic că o să facă rădăcini orhideea cumpărată de tine....:) Nu cred că o să o pierzi! :wink::wink:
 

Roxanna

Active Member
Părerea mea este că orhideea cumpărată de tine este oncidium twinke..Eu zic că o să facă rădăcini orhideea cumpărată de tine....:) Nu cred că o să o pierzi! :wink::wink:
Au inceput sa creasca radacinute mici sub lastarii noi, iar planta deja arata mai hidratata. Incredibil cata dorinta de viata la o plantuta asa mica!
Culmea este ca am mai luat atunci una, in ideea ca, din doua amarate, macar una sa supravietuiasca. Amandoua cresc radacinute noi si nu par dornice sa ma paraseasca.
IMG_1199.JPG
 

CristianG

Well-Known Member
Au inceput sa creasca radacinute mici sub lastarii noi, iar planta deja arata mai hidratata. Incredibil cata dorinta de viata la o plantuta asa mica!
Culmea este ca am mai luat atunci una, in ideea ca, din doua amarate, macar una sa supravietuiasca. Amandoua cresc radacinute noi si nu par dornice sa ma paraseasca.
Vezi atașament 6063
Arată excelent....Felicitări! Știam eu plantele sunt luptătoare....:)
 

diana999

Active Member
Sunt doua florarii din Bucuresti care vor avea de vanzare oncidium twinkle, saptamana viitoare.
Pot sa scriu aici care sunt sau se considera reclama?
Una din ele este cea mentionata de tine Roxana
 

diana999

Active Member
Au inceput sa creasca radacinute mici sub lastarii noi, iar planta deja arata mai hidratata. Incredibil cata dorinta de viata la o plantuta asa mica!
Culmea este ca am mai luat atunci una, in ideea ca, din doua amarate, macar una sa supravietuiasca. Amandoua cresc radacinute noi si nu par dornice sa ma paraseasca.
Vezi atașament 6063
Felicitari pentru supravietuitoare!
Ce substrat ai folosit?
 

Roxanna

Active Member
Sunt doua florarii din Bucuresti care vor avea de vanzare oncidium twinkle, saptamana viitoare.
Pot sa scriu aici care sunt sau se considera reclama?
Una din ele este cea mentionata de tine Roxana
Nu sunt sigura daca se considera sau nu reclama. Am vazut insa ca alti membri se feresc sa dea nume de florarii si asa am procedat si eu. Probabil scrie in regulamentul forumului, pe care l-am citit candva, dar nu-mi mai amintesc. Poate ne spune un administrator cum stau lucrurile.
Te rog sa-mi spui si mie pe privat care este cea de-a doua florarie.
 

Roxanna

Active Member
Felicitari pentru supravietuitoare!
Ce substrat ai folosit?
Am folosit scoarta, din care am ales bucatele mici, amestecata cu perlit. La suprafata am pus un strat subtire de muschi spagnum care pastreaza umiditatea mai mult timp. Ambele plante sunt puse in pahare din plastic transparent, carora le-am dat gauri de scurgere si cateva gauri pt aerisire.
 

Roxanna

Active Member
Asta a ramas din planta mea dupa ce am curatat bulbii si radacinile moarte.
Vezi atașament 5951
Am uitat sa mentionez. Daca mai vrea cineva, mai erau 3-4 plante si pot sa cumpar pentru doritori. Eventual pot sa le si ingrijesc o perioada, ca sa nu moara pe drum, fiind in stare asa proasta. Din fericire sunt ieftine. Din pacate, nu pot garanta ca chiar sunt oncidium twinkle, si nici ca o sa supravietuiasca.
Va mai amintiti cei doi Oncidium twinkle muribunzi? Asa arata astazi. Acum astept florile. :)
20171025_080949.jpg 20171025_081048.jpg
 

Roxanna

Active Member
Si iata și un Oncidium sharry baby pe care l-am cumpărat de la cineva acum un an și jumătate. La momentul respectiv aveam un pui cumpărat de pe e-bay din Malaezia, dar nu mai aveam răbdare să creasca. Si am gasit de vanzare o diviziune de 3 bulbi maturi, sau cel putin asa am crezut eu.... de fapt, am primit 3 bulbi mici de tot, ultimul aproape neformat, deshidratati și cu foarte puține rădăcini. Ce sa mai spun ca plantuta mea din Malaezia parea uriasa prin comparatie! Am fost foarte dezamăgită.
Vedeți în poza cei trei bulbi minusculi pe lângă cei care au crescut ulterior la mine.
20171025_082038.jpg
Paradoxal, aceasta diviziune amarata a crescut foarte viguros și este prima dintre cele 2 plante care va înflori.
20171025_081946.jpg
 
Sus