Identificare cactusi

malina

Member
Buna, dragilor!
Ma ajutati si pe mine, va rog, cu numele acestor cactusi? I-am salvat de la birou unde erau lasati fara pamant si apa si as vrea sa ii ingrijesc cat de bine pot. :)
Multumesc!
 

Atașamente

adrianam

Well-Known Member
Nu stiu sa iti dau numele lor, dar iti spun sigur ca le place soarele cat mai mult iar apa cu zgarcenie. Adica intre udari sa se usuce pamantul bine de tot. Acolo unde sunt pusi in poza, vor creste etiolati. Cum nu se mai anunta temperaturi sub 0 gr.C, pot fi scosi afara pe balcon sau in gradina dar pe langa casa, feriti de eventuale brume sau de ploaie.
 

malina

Member
Nu stiu sa iti dau numele lor, dar iti spun sigur ca le place soarele cat mai mult iar apa cu zgarcenie. Adica intre udari sa se usuce pamantul bine de tot. Acolo unde sunt pusi in poza, vor creste etiolati. Cum nu se mai anunta temperaturi sub 0 gr.C, pot fi scosi afara pe balcon sau in gradina dar pe langa casa, feriti de eventuale brume sau de ploaie.
Multumesc mult pentru raspuns. Forma pe care o au acum este asa cum i.am gasit la birou. Ii voi scoate pe balconul inchis unde este lumina din plin, doar ca i.am tinut o perioada separati de celelalte plante. Deja au inceput sa creasca si sa fie verde crud in varf .:-)
 

isabella

Active Member
Hello ! Ma jutati va rog cu cateva nelamuriri ?
1. Am cumparat acesti doi cactusi 39917096_278987802830276_1964636882935480320_n.jpg 40056706_1882291458741720_8180158483912458240_n.jpg si nu le cunosc denumirea
2. Ambii aveau '' motul '' acela care parca e din alt film . Este al lor ''motul '' sau este lipit pe ei ?
3. In prima imagine , la primul cactus baietelul meu a vrut sa se convinga ca e lipit si l-a rupt apoi dupa putina vreme a iesit acel puiut care nu seamana cu planta mana . Ce fel de cactusi ciudati sunt acestia ?
 

adrianam

Well-Known Member
Motul nu este al lor, este alt soi de cactus, pe care trebuia sa incerci sa-l pui in pamant sa faca radacini. Puiutul seamana cu planta mama insa este fraged si nedezvoltat inca. Nu stiu cum se numesc.
 

florin srcl

Active Member
Motul nu este al lor, este alt soi de cactus, pe care trebuia sa incerci sa-l pui in pamant sa faca radacini. Puiutul seamana cu planta mama insa este fraged si nedezvoltat inca. Nu stiu cum se numesc.
Acel ,,moț,, nu va trăi în pământ și nu va face rădăcini. Este o specie de cactus fără clorofilă, deci nu poate face fotosinteză, tocmai de aceea se altoieste cu un alt cactus, de preferință COLUMNARI (parcă așa le zice) tocmai pentru a se hrăni și a crește.
 

Cactus lover

New Member
Bună de curând mi-am luat un cactus de camera, nu sunt sigura dacă e cactus în primul rand dar pe eticheta scria suculent deci.... Nu știu cum se numește va rog dacă aveți vreo idee8554
 

Cactus lover

New Member
Bună am și eu piticu asta internetul spune ca e limba soacrei eu zic ca e Sansevieria soacră-mea zice ca nu e limba soacrei pls help!!! Ce e? 8555
 
Sus