Help sa salvam o orhidee la ananghie :D

ROrhidee

New Member
Salutere!

Avem si noi o problema cu un"copilas" din cei multi (e mult spus copilas, are minim 7 ani) De 2 luni a inceput sa oboseasca, are majoritatea frunzelor de jos moi, incretite, cu un rand sus vioi. A avut pui pe care l-am scos recent (2,3 zile) am zis ca de la asta e. am scos-o din pamana, curatat radacini moarte, dezinfectat, schimbat pamant proaspat. Oare mai am sanse cu ea? Este bunicuta orhideelor din casa, cea mai viguroasa, care facea 3,4,5 tije cu 8,10 flori pe tija :( Nu sta in soare, este udata la 2,3,4 zile (verific pamantul) Chiar nu stiu ce o fi apucat-o... :( Cea de langa, este puiul ei



PS: Cam asa arata cand era in putere (cea galbena) bonus, restul bebelusilor :)

 

Atașamente

ROrhidee

New Member
la 3,4 zile, ca la majoritatea orhideelor detinute (13) udate radacinile exterioare cu pulverizator constant. a avut un pui, de la care am crezut ca pateste asta. l-am separat, este ok el, ea insa... partea de jos este cam lesinata, partea de sus se pare ca este ok (are si 3 tije care vad ca se dezvola ok)
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Mai fa o poza la cea mare. Paca in poza vad 3 etaje de frunze stafidite. De regula e semn de deshidratare. Uite.te si la radacinile din ghiveci ce culoare au. Sunt sidefii sau verzi?
Totusi mi se pare prea mare frecventa udarii, dar vad ca nu au probleme.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
la 3,4 zile, ca la majoritatea orhideelor detinute (13) udate radacinile exterioare cu pulverizator constant. a avut un pui, de la care am crezut ca pateste asta. l-am separat, este ok el, ea insa... partea de jos este cam lesinata, partea de sus se pare ca este ok (are si 3 tije care vad ca se dezvola ok)
 
Sus