2 intrebari

aalyna

New Member
am doua intrebari :
1) revista bonsai se (mai) gaseste fizic undeva ? am gasit-o doar on line si nu toate numerele
2) cursuri pentru ingrijirea bonsaiului se mai fac? am gasit pe site-ul ro bonsai ca se tin cursuri si ca trebuie sa trimiti mail daca esti interesat, zis si facut si nici un raspuns de mai bine de o saptamana .
ma gandeam ca poate cineva a cumparat revista sau a facut cursul..
 

ovidium

Member
Doar un comentariu vis'a'vis de cele 7 zile fara raspuns. Noi romanii nu ne prea obosim cu fair play-ul. Dovada ca expresia nici nu se traduce. Eu candva participam pe un site romanesc de bonsai si intr-o zi m-am trezit ca site-ul era inchis fara ca cineva (site ownerul sau adminul) sa fi avut minimul de bun simt acceptat intr-o tara din afara spatiului bananier si sa fi postat ceva cuvintzele de instiintare precum si scuzele de rigoare pentru incovenienta. Se pare ca tipul stia bine ca romanii nu se vor sinchisi de totalul dispret cu care au fost tratati si, un an si ceva mai tarziu, cand site-ul a revenit online, toti au dat buluc inapoi de parca se dadeau zahar si ulei gratis.
Spuneti-mi o tara in care lucrurile ar fi stat asa (exceptand poate Albania sau celellalte facute cam pe acelasi calapod cu noi) si in care semnatarii acelui forum ar fi revenit oferindu-i practic viata acelui site fara sa ceara nimic in schimb ... nici macar bun simt....
Cam care-i nivelul prostiei noastre?
Poate cineva sa-mi explice ce se intampla in romanica dupa 20 de ani. Nu ca as crede ca acu' 20 de ani am fi cerut/oferit ceva mai mult fair play, ci pur si simplu de cate serii de 20 mai avem nevoie?

ovidium

PS
scuze de iesire
daca-mi dati peste mana va promit ca nu voi mai cuteza....
 

sicora fabian

Active Member
Discutand la general, ai dreptate, Ovidiu!
Sincer sa fiu, daca Doamne fereste s-ar inchide eGradini fara nici o explicatie si s-ar deschide iar peste un an, n-as avea nevoie de scuzele adminului sau ale altcuiva, m-as re-inscrie automat, fara sa cer explicatii, bucuros fiind ca s-a reunit comunitatea forumului nostru . . .
Probabil asa si acolo! Eu nu fac nimic pentru acest forum ci forumul, adica voi faceti pentru mine, voi sunteti particica aia din timpul meu liber care-mi face placere, care-mi incarca bateriile, care ma relaxeaza si-mi unge sufletul!
Revenind la aalyna si intrebarile ei . . . nu pot sa-ti raspund, insa iti garantez ca poti afla aproape totul aici! Sigur, cu lectiile practice este mai greu, insa insasi arta bonsai iti cere rabdare, foarta multa rabdare si exercitiu individual! Daca ai ingrijit orice alta planta, daca ai transplantat-o, este o buna lectie pentru transplantarea si ingrijirea bonsailor. Substratul nu trebuie sa fie neaparat ceva special, cu timpul iti vei alege si te vei familiariza cu un anumit tip, compozitie, structura.
Daca nu ai rabdare, va fi greu sa formezi bonsai . . .
 

pork

Member
Vorbesti despre ro-bonsai si probabil cel mai indicat era sa intrebi direct acolo. Insa dl. Lucian (administratorul forumului si a asociatiei) activeaza si aici, poate te lamureste mai clar.

Ideea e ca revista respectiva nu se tipareste din cate stiu eu, ci este doar online. Gasesti link-urile catre toate numerele pe site-ul mai sus amintit.
Cursuri s-au facut si cu siguranta dl. Lucian (un om de altfel foarte serios) va mai organiza si altele. Insa trebuie inteles ca asa ceva se face greu la noi, din lipsa de fonduri si chiar participanti.

Poti sa incerci cu un pm catre dl. Lucian, pe ro-bonsai. Din experienta mea in discutiile cu dumnealui, raspunde rapid si are sa te lamureasca cu tot ce trebuie. Asta daca n-o fi si el plecat prin concediu, ca doar oameni suntem :giggle:
 

ovidium

Member
sicora fabian a spus:
Discutand la general, ai dreptate, Ovidiu!
Sincer sa fiu, daca Doamne fereste s-ar inchide eGradini fara nici o explicatie si s-ar deschide iar peste un an, n-as avea nevoie de scuzele adminului sau ale altcuiva, m-as re-inscrie automat, fara sa cer explicatii, bucuros fiind ca s-a reunit comunitatea forumului nostru . . .
Probabil asa si acolo! Eu nu fac nimic pentru acest forum ci forumul, adica voi faceti pentru mine, voi sunteti particica aia din timpul meu liber care-mi face placere, care-mi incarca bateriile, care ma relaxeaza si-mi unge sufletul!.
Mie imi place sa diferentiez forumul de membrii sai. Asta ma duce la realizarea relatiei dintre forum si membri si la dualitatea ei, a respectului reciproc care in cazul povestit de mine a fost grav incalcat de una din parti.
Sunt perfect de acord cu faptul ca VOI sunteti acel ceva pt mine iar faptul ca tu faci parte din acel VOI al meu te contrazice spunind ca tu faci mult pentru mine, poate si pentru alti membri si implicit pt acest forum. In nici un caz 'nimic' asa cum spui tu.
Sunt sigur ca in cazul nostru cei responsabili de existenta si de buna organizare a acestui forum (si sincer admir modul cum s-au facut acestea aici) sunt constienti de dualitatea despre care vorbesc eu. Deductia imi apartine si se bazeaza pe observatii avute in timp aici pe site.
 

ovidium

Member
pork a spus:
Vorbesti despre ro-bonsai si probabil cel mai indicat era sa intrebi direct acolo. Insa dl. Lucian (administratorul forumului si a asociatiei) activeaza si aici, poate te lamureste mai clar.

Ideea e ca revista respectiva nu se tipareste din cate stiu eu, ci este doar online. Gasesti link-urile catre toate numerele pe site-ul mai sus amintit.
Cursuri s-au facut si cu siguranta dl. Lucian (un om de altfel foarte serios) va mai organiza si altele. Insa trebuie inteles ca asa ceva se face greu la noi, din lipsa de fonduri si chiar participanti.

Poti sa incerci cu un pm catre dl. Lucian, pe ro-bonsai. Din experienta mea in discutiile cu dumnealui, raspunde rapid si are sa te lamureasca cu tot ce trebuie. Asta daca n-o fi si el plecat prin concediu, ca doar oameni suntem :giggle:


Nu stiu de unde ai dedus despre ce site vorbesc. eu nu am dat nume si nu doresc sa o fac.
Site-ul cu pricina nu face subiectul spuselor mele. Eu vorbeam despre noi romanii si lacunele noastre de a intelege niste reguli care guverneaza nu in ultimul rand democratia. Pana si chestia povestita de mine nu e decat un exemplu a ceea ce se intampla in romania la mai tot pasul.
Cat despre a trimite un PM domnului Lucian ...... dragul meu e bine de stiut ca domnul Lucian e o persoana receptiva la emailuri si ma bucur sa aud ca mai exista persoane care depun eforturi pentru promovarea hobby-ului pe care noi il indragim atat de mult. Tot respectul meu pentru asta.
 

ovidium

Member
aalyna a spus:
am doua intrebari :
1) revista bonsai se (mai) gaseste fizic undeva ? am gasit-o doar on line si nu toate numerele
2) cursuri pentru ingrijirea bonsaiului se mai fac? am gasit pe site-ul ro bonsai ca se tin cursuri si ca trebuie sa trimiti mail daca esti interesat, zis si facut si nici un raspuns de mai bine de o saptamana .
ma gandeam ca poate cineva a cumparat revista sau a facut cursul..

scuze ca am hijacked postul tau. Nu asta mi-a fost intentia.
Din pacate nu raspuns la nici una din intrebarile tale.
:nu-mi_place:
 

aalyna

New Member
Of, Doamne! Sunteti draguti, m-am amuzat un pic de dimineata cand am citit... e oricum aveti cu totii dreptate asa ca voi astepta raspuns la mail, voi cauta revista on line si voi printa ce ma intereseaza si daca am probleme va am pe voi deci ati raspuns la toate intrebarile :) Va multumesc ! si ma bucur ca unii s-au descarcat aici :rofl:o zi buna sa aveti si o sa va rog sa ma ajutati si pe mine cu carmona ( o sa postez mai tarziu poze )
 

vali

Active Member
Moderator
Aalyna, la o cautare pe calameo, http://en.calameo.com/search.php cu cheia "ro-bonsai magazin" iti vor aparea 10 numere (nu stiu daca astea sunt toate, sau nu).
Revista nu exista fizic, a fost conceputa in format electronic si asa a ramas.

Despre cursuri, nu stiu daca s-au tinut vreodata. De-a lungul anilor, a mai avut loc din cand in cand cate-un atelier in care participantii si-au pus la gramada cunostintele :) .
Cursuri in adevaratul sens al cuvantului, nu are cine sa tina deocamdata la noi, sa fim seriosi...

Dar exista tonele de informatii de pe net. Daca stai bine cu o limba straina, nu vei avea probleme.
 

pork

Member
Ovidiu, postul meu era adresat initiatorului acestui topic incercand sa ii raspund la nelamuriri.
Stiu si la ce forum te referi tu, insa nu am avut si nici nu am intentia sa intru in discutia asta.
 
Sus