Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mymo

Active Member
Voi ce faceti cu achi,ii treziti sau ii mai lasati la somn? ca pe mine tare ma mananca degetelele :oops:
 

popescu gp

Well-Known Member
Ieri am primit comanda de achi de la dibley,dar din comanda mi-a inlocuit cateva specii sub motivul ca nu le-a avut,iar la achimenantha Aries mi-a trimis scale(nu sunt seminte ci ceva intermedoar intre seminte si rizomi) nu stiu cum sa le folosesc;am sa le pun cate o scala intr-o pastila rizogena ;sa vad ce va iesi.Scale dar mult mai mici am primit de la un alt englez dar nu a iesit nimic;va tin la curent cu evolutia
 

presco

Active Member
Azi am patit ceva paranormal. Am mai scos de la naftalina doua ghivece cu Achi violet, le-am udat si dupa vreo 40 de minute m-am uitat intamplator la ele si rasarisera cam de 1 cm. Asa rasar ei repede si nu am observat pana acum?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred. Probabil ca erau incoltite sub stratul de pamant si udandu-le pamantul s-a tasat un pic. Asa rezulta ... fenomenul paranormal. :wink:
 

andreiacamelia

Active Member
Nici eu nu mai avut rabdare cu unii. I-am luat la verificat si din culoarea asta erau "incoltiti" aproape toti. Mi-a fost mila sa ii mai chinui cu somnul daca nu mai vor! :)
 

presco

Active Member
cornelia a spus:
Nu cred. Probabil ca erau incoltite sub stratul de pamant si udandu-le pamantul s-a tasat un pic. Asa rezulta ... fenomenul paranormal. :wink:
Poate asa o fi, dar eu nu am observat sa fie incoltiti, mai ales ca i-am mai curatat de unele tulpini moarte si -i-am verificat inainte de a-i uda. :D
 

Roxana

Active Member
vad ca nici ai mei nu dau semne de inmugurire. Sper sa nu fi omorat rizomii ca am uitat sa le pun apa cam mult timp. :(
 

popescu gp

Well-Known Member
Rizomii peste iarna nu se uda;poate de aceea la unii au inceput sa iasa ;data recomandata de punere in vegetatie este cca 15 februarie.Succes!
 

andreiacamelia

Active Member
Eu pe ai mei i-am tinut in pongute cu pamant. I-am cazat deja in cate in ghivecel, dar inca nu am inceput sa ii ud. Sa vedem si ce mai zice lumea! :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Dupa plantare se uda superficial stratul pentru a avea o mica umiditate.Se creste cantitatea de apa o data cu cresterea lor;atentie la inceput se uda superficial cu apa calduta
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus