Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adite

Active Member
Sunt frumosi si bogati in flori! :clap: La mine au crescut prea lungi, din cauza ca sunt cam la un metru de ferestrele balconului. :(
 

Dea

Active Member
Va multumesc tuturor pentru aprecieri! :hug:
Simina, seamana izbitor cu Charm! Multumesc!
Este prima mea experienta cu ei, nu m-am asteptat sa se dezvolte atat de bine si sa infloreasca atat de abundent. Domnule Popescu, de la Dvs. am rizomii! Aveti mana usoara! :D
Urmatorul pas, va fi iernarea lor, iar aici voi apela la cunostintele si experienta voastra, pentru a trece cu bine rizomii peste iarna.
 

IoanaTweety

Active Member
Crede-ma Dea tu ai reusit partea cea mai grea, sa-i faci sa infloreasca! Iernatul e floare la ureche. :rofl: ii lasi pana se usuca sau da frigul bine, se usuca pamantul bine in ghiveci, scoti rizomii din pamant ii pui in pungi de hartie la loc racoros si gata.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu nici nu-i mai scot din pamant peste iarna - ii pun doar la "racoare" aproximativa, fara lumina si nu-i mai ud deloc pana primavara.
 

Dea

Active Member
:D Ioana draga, atunci ma bucur ca m-am descurcat cu partea grea. Cred ca voi pune si eu rizomii in pungi de hartie, asa voi putea gasi mai cu usurinta un loc racoros, dar fara pericol de inghet.
Mai am unul, roz intens . Il recunoaste cineva?
 

Simina

Active Member
Mie imi infloreste Hugues Aufray pentru prima data.
Nu voi apuca sa vad floarea pentru ca voi lipsi cateva zile.
 

Roxana

Active Member
Foarte frumosi Achi vostri! Sa va bucurati de ei!
Ai mei debea acum incep sa infloreasca. :rofl: Care este perioada potrivita pentru iernarea Achimenesilor?
 

adite

Active Member
Te anunta ei cand vor sa se odihneasca. Se usuca frunzele, atunci trebuie udati tot mai rar si mai putin, pana se usuca bine plantele. Atunci incep sa scot si rizomii din substrat, iar pe acesta il pastrez pentru anul urmator, cand il folosesc la alte plante. Asa am surpriza sa creasca achimenesi la muscate, abutiloni sau petunii, din rizomii foarte mici pe care nu i-am vazut in substrat . Acum am si afara mai multe plante, acolo unde am musuroit un trandafir, toamna trecuta. Trandafirul a murit, dar rizomii de achimenes au rezistat, cu tot gerul din iarna.
 

Roxana

Active Member
multumesc pentru sfat. eu intrebam cand este perioada optima pentru iernare pentru ca mi se pare ca ai mei intra foarte tarziu in repaus si normal ca incep sa rasara mai tarziu, adica pe la sfarsitul lui mai (anul acesta asa mi s-a intamplat). Cred ca de asta inflotresc si asa de tarziu. Ma gandeam ca anul acesta sa-i fortez putin sa intre in repaus, la vremea potrivita ca sa se trezeasca la timp. :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Serios adite, ai pus achi in pamant afara? Si-au si rezistat si inflorit? Uau!! Cred ca erau soiul mov, nu, nu erau vreun serge saliba :rofl:
 

Lopy

Member
Eu nu scot toamna,din ghiveci, rizomii de achimenes. Cand frunzisul este aproape uscat, tai totul la nivelul pamantului si duc ghivecele in debara, la intuneric, udand usor peste iarna ( o ligura de apa/ghiveci/luna) Primavara, in martie, scot rizomii si-i plantez in pamant proaspat, ud si aduc ghivecele la lumina si caldura. Pamantul vechi in care mai raman rizomi mici il arunc prin gradina. Si, uire asa, am peste vara achimenesi "de gradina" infloriti :)
 

adite

Active Member
IoanaTweety a spus:
Serios adite, ai pus achi in pamant afara? Si-au si rezistat si inflorit? Uau!! Cred ca erau soiul mov, nu, nu erau vreun serge saliba :rofl:
Nu, Ioana, n-am gresit chiar asa. :rofl: Trebuie sa fie din cei mov. Nu m-am mai uitat la ei, dar vad azi daca au inflorit. M-am trezit insa cu un Hard to Get in ghiveciul cu Rose Dream. :eek: Ambele varietati au flori mai mici decat anul trecut. :(
 

sini

Well-Known Member
Multumesc.
Nu stiu ce este.Multumesc pentru el d-lui Popescu.Este unul din cei primiti cadou o data cu cumpararea altora de la dansul.Poate il recunoaste si ne spune ce este.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus