Adenium - trandafirul desertului - II

marq

Member
chiar azi ma gandeam la tine , ai lesinat prin balcon de nu mai zici nimic :rofl:

La vara il scoti pe geam , il lasi la uscat complet pana arunca el toate frunzele , ii dai un clean up complet si apoi restartezi si o sa vezi un adenium incerdibil
Evenimente in familie m-au tinut departe de balcon cam o luna (2 perioade: 3 apoi 1 saptamana plecati), am mai rugat pe cineva sa ude dar rar si prea putin au facut sa am cateva pierderi.
Pai la asta saracutul ramasese gaura intre el si pamant ca se stransese.
Am sa-l ancorez bine si-l scot pe pervazul exterior si nu-l ud deloc, dar ma gandesc ca tot il prind cativa stropi de apa din cand in cand si n-am sanse sa-l vad uscandu-se.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
are tenta de bordurica la el , nu incepe si parfumul ? e slabut in casa dar totusi..

am scos bandajul la ala , sa vad maine ce zice , pana acum e bine
 

Camik

Active Member
Este parfumat.
Mai altoiesti si alte culori?
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!La mine cel altoit de mine are bobocei din nou.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok , ala triple e pe un pui de la triple iar cel alb parca pe Red spirit , vorbim , chiar daca e de bine , astept sa se repare zona altoi pentru a putea fi trimisi
 

adrianam

Well-Known Member
Nu stiu ce sa fac cu al meu, pentru ca oriunde l-as pune, face paiajeni rosii si ii cad frunzele!
Din cauza asta, varful tulpinii mari, pare compromis! :cry:
L-am pus initial pe balconul de sud, unde este soare, dar este deschis balconul. Nu i-a mers, s-au umplut frunzulitele de paianjeni si s-au uscat.
L-am mutat pe balconul de nord, care este deschis, dar am un tei in fata si parca nu circula aerul asa bine.
Acolo, unde nu are soare direct aproape deloc, i-au aparut frunze, dar tot atacate de paianjenul rosu. Pe ramurica laterala au crescut cateva frunze mari, dar in virf, ce a dat s-a uscat! :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sunt solutii si metode de aplicare la acarieni , se insista pe 4 sapt cu stropiri regulate ...altfel e un razboi pierdut
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, eu nu l-am stropit pana acum, dar azi trec pe la fito-sanitar si iau solutie!
Multumesc! :)
Sper sa rezolv cu ei, ca sunt si pe leandri!
 

gomez99

Well-Known Member
mospilan + nissorun si dupa 4-5 zile milbeknock
daca tot rezista, se repeta cu mospilan + nissorun si se infasoara planta 24 h intr-o punga de plastic. nu o sa se simta bine, da o sa moara dusmanii.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ajunge si milbecnock solo , nissorun e util la oua dar pe maturi mai greu. un echivalent mai scump e Vertimec
stii cum mor paianjenii in faza cu punga ? e dementiala :)
 
Sus