Adult major dus cu capul, caut hibiscus

stefan1972

New Member
Vreti versiunea scurta sau lunga? O pun pe cea scurta, ca sa nu plictisesc lumea.
Sunt ditamai galiganul de 1,90 si vreo 98 kg...is motociclist,, pescar...ce mai, cica as fi poama rea :).
Acum ceva vreme prietena mea a avut probleme cu neste hibiscus...de aia de camera, infoiati ca verzele (dublii sau batuti parca ii cheama) si eu, ca un pseudo-domn, am vrut sa ii fac surpriza si sa ii inlocuiesc florile bolnave...am scris pe aici (acum ceva ani) am cautat pe net, pana la urma si-a inlocuit cu chiu cu vai floricelele (unul rosu si unul galben erau bolnavi si s-au dus parca). In cautarile mele au inceput sa imi placa hibiscusii, mai ales cand vedeam ce flori mari ca verzele faceau la prietena mea. Am mai citit pe aici din cand in cand, am vazut ca multa lume ii altoieste, si cu putin noroc oamenii ajungeau sa aibe flori de 2 culori pe aceesi floare...foarte fain mi s-a parut.
De vreo 2 ani imi tot zic...ce fain ar fi sa cresc si eu niste flori cu mana mea, sa vad cum se fac mari, sa ii altoiesc eu (imi place lucrul manual, imi place de obicei sa fac machete de vapoare), dar am tot amanat....m-am rezumat la gazonul de pe tarlaua mea de 0.5m/6m de sub geamul apartamentului meu.
Mi-am zis ca gata..ori incep acum, ori nu mai incep niciodata.
Ca urmare sunt in cautare de niste hibiscusi pui pui puiuti, sa ii cresc eu, sa ii altoiesc eu. As vrea sa fie dublii , galben si rosii si o alta culoare (portocaliu, alb). Cei galben am inteles ca ar fi Koenig, cei rosii nu stiu denumirea.
In urma unor conversatii cu niste persoane de aici (nu le retin numele, au fost acum ceva ani conversatiile) cineva care parea ca stie ce vorbeste mi-a zis ca pt portaltoi s-ar preta nu stiu ce specie de hibiscus rosu, specie mai veche, rezistenta.

Acum vine partea mai delicata, dar va dau voie sa aruncati cu oua, rosii, alte legume.
Nu vreau sa ii cumpar, si o sa va explic de ce.
Cand a inlocuit prietena mea florile decedate (ca fapt divers, acum are in jur de 120 flori de toate neamurile in tot apartamentul, deci se pricepe cat de cat la flori zic eu) dupa lungi cautari a luat de pe olx parca florile care i-au placut dupa poze/descriere...normal ca ce era in poze nu a fost si in realitate, i-a garantat ca sunt hibi batuti, etc etc....dupa ce a batut Bucurestiul la ora de varf vanzatorul i-a dat 3 pui de hibi ca vai de ei...i-a luat totusi, i-a bibilit, a facut ce a facut si i-a pus pe picioare (cand i-a luat, din graba si nervi, nu a observat ca cel putin unul avea paraziti, i-au invadat parazitii alte flori din balcon, chin)....acum sunt neste mandrete de flori (inclusiv iarna fac flori pe banda rulanta)...unul nu e batut cum i-a garantat vanzatorul, da se chinuie si el sa tina pasul cu aia batuti :). A mai avut discutii telefonice si cu alti vanzatori de flori pana a ajuns sa cumpere efectiv pe cei 3 norocosi. Din experienta ei am tras concluzia ca riscul de a lua tzepa de la vanzatorii de flori de pe net e destul de mare (ba nu sunt cum zic, ba ii iau deja bolnavi, infestati, etc etc). Eu nu ma pricep la flori asa tare (spre deloc) si cel mai probabil daca o iau in freza de la un asemenea negustor, o sa ma las balta proiectul meu....daca in schimb merge, voi fi stimulat sa citesc mai mult si sa continui.
Deci nu vreau sa cumpar florile din urmatorul considerent: cine nu cere bani pe flori consider ca chiar are mare pasiune pt flori, ca pune suflet, ca e mandru/mandra de floricelele lui/ei, ca nu urmareste profitul (cu toate chestiile negative ce pot decurge), ca are o anumite tipologie si personalitate, eventual ca el/ea este bucuros sa "infecteze" si pe altii cu pasiunea lui/ei si la nevoie sa dea sfaturi . Nu cer hibi deja mari, cu flori, imi sunt de ajuns sa aibe acolo cateva frunzulici mici, sa il cresc eu...nu are farmec daca ii iau deja adulti....prefer sa fie la gradinita :) .
Platesc eu curierul, e normal sa nu pun donatorul sa plateasca el si transportul. Banuiesc ca se pot transporta prin curier, intr-o sticla de plastic cu ceva pamant...sau daca e donatorul aproape de Tg Jiu (locul meu de bastina) pot trage eu fuga cu motocicleta sa ridic personal prichindelul.
Tinta finala e sa ajung la un hibi cu 3 culori, si , ca la teatru, fac poze/ridic cortina si "TANAAAAAAAA....iete ce a iesit din manutele astea doua"...sa il prezint prietenei.

Raspund cu placere la orice comentarii, atat partinente cat si impertinente.
Daca trebuie, las si nr de telefon si adresa de mail...nu le pun acum pt ca poate as incalca cine stie ce reguli ale forumului..
Astea fiind zise....let's dance!!!!!

Incer sa pun poze cu ce mi-ar dori sufletelul meu :) rosu.JPG koenig galben.JPG
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am inteles ca aveti o problema cu vanzatorii de flori, dar va ganditi, poate ca oamenii aia au dat o caruta de bani pe plantele lor si atunci cand cresc un butas mic, cum ziceti, ii costa si pe ei substratul special in care pun butasul (banuti de turba, de exemplu), substantele de inradacinare pe care unii le folosesc, si asa mai departe. In plus, oamenii chiar cer sume modice pentru plantele pe care le cresc.
Nu mai pui la socoteala timpul tau - uite, eu detest sa trimit colete, spun sincer. Iti bati capul cu ambalatul florilor, sa stea bine ca altfel plangi dupa ele si dupa cat te-ai chinuit sa le cresti. Apoi bati drumurile pe la posta...formulare completate, cozi. Nu e chiar asa simplu cum pare.
Sunteti motociclist - si asta e o pasiune care costa. Credeti-ma, nici gradinaritul nu e putin costisitor, cand am comandat hibiscusi de la Gommer imi aduc aminte ca am platit aproape 20 euro/planta.

Nu ati nimerit pe un forum de vanzatori de flori. Majoritatea celor de pe-aici sunt chiar pasionati.
Sper sa gasiti un donator de butasi, poate chiar inradacinati. Dar va sfatuiesc sa pretuiti munca din spatele acelei "chestii cu frunzulite mici" cum ziceti, ca nu a aparut din senin. Si va multumesc pentru intelegere, sper ca nu v-a deranjat postarea mea.
 

stefan1972

New Member
Am inteles ca aveti o problema cu vanzatorii de flori, dar va ganditi, poate ca oamenii aia au dat o caruta de bani pe plantele lor si atunci cand cresc un butas mic, cum ziceti, ii costa si pe ei substratul special in care pun butasul (banuti de turba, de exemplu), substantele de inradacinare pe care unii le folosesc, si asa mai departe. In plus, oamenii chiar cer sume modice pentru plantele pe care le cresc.
Nu mai pui la socoteala timpul tau - uite, eu detest sa trimit colete, spun sincer. Iti bati capul cu ambalatul florilor, sa stea bine ca altfel plangi dupa ele si dupa cat te-ai chinuit sa le cresti. Apoi bati drumurile pe la posta...formulare completate, cozi. Nu e chiar asa simplu cum pare.
Sunteti motociclist - si asta e o pasiune care costa. Credeti-ma, nici gradinaritul nu e putin costisitor, cand am comandat hibiscusi de la Gommer imi aduc aminte ca am platit aproape 20 euro/planta.

Nu ati nimerit pe un forum de vanzatori de flori. Majoritatea celor de pe-aici sunt chiar pasionati.
Sper sa gasiti un donator de butasi, poate chiar inradacinati. Dar va sfatuiesc sa pretuiti munca din spatele acelei "chestii cu frunzulite mici" cum ziceti, ca nu a aparut din senin. Si va multumesc pentru intelegere, sper ca nu v-a deranjat postarea mea.
Chiar nu ma deranjeaza raspunsul dumneavoastra...logic,pertinent,bun simt....foarte foarte ok.
Eu pretuiesc munca oricui, in general vorbind...nu sunt persoana care sa nu zambeasca sarcastic sau a superioritate nici la un maturator de pe strada...este o munca cinstita, onesta.
Cum am spus, nu le am prea tare cu gradinaritul, deci habar nu am cat costa un, ca si timp si bani, un fir de hibiscus....o sa trag o fuga de curiozitate la Dedeman, sa imi fac o idee. Cand cautam florile pt prietena mea am vazut preturi intre 10-20 lei la cei ce pareau de gradinita, de asta am tras concluzia ca daca un comerciant vinde la banii aia si mai scoate si profit, atunci nu ar trebui, cel putin sub aspect financiar, sa coste prea mult...repet, astea sunt supozitii din partea mea, mai mult sau mai putin aproape de realitate. Cat despre problemele cu transportul, imi inchipui ca exista si sunt destul de delicate.....acum ce sa zic, daca o fi cineva prin zona mea, asa cum am spus, ma duc eu dupa ei.....daca nu se poate si nu se poate in felul asta, probabil o sa iau de la nivelul cel mai de jos si o sa cumpar seminte de la oamenii cu ochii oblici, vad eu cate se prind (sau din magzine gen dedeman, hornbach, etc)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu sper sa gasiti doritori care sa va dea butasi. Daca as fi avut, va trimiteam eu, bonus pentru umor ;-).
Gradinarit cu spor, altfel!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bina ai venit Stefan, nu esti singurul "galigan" cu "boala" asta pe aici.. mai sint destui.. inclusiv asta care raspunde aici....cam tot din 72, cam tot la kg alea....;-) vezi numai ca daca te uiti mult la diverse colectii de plante o sa te molipsesti si mai tare...;-)
Asa ca idee, frumusetea florilor vorbeste la mai toata lumea, dar dureaza mai mult pina unii sau altzii inteleg cu adevarat mesajul de nespusa armonie pe care florile le transmit.
Problema ta nu este " cumpararea" ci calitatea oamenilor .... dar aici ai nimerit mult mai bine. Ia de la pasionati.... aia care sint intr-adevar dedicati.... si e bine sa ai un sistem de carantina strict pina te lamuresti daca plantele obtinute sint sanatoase sau nu.

Eu personal as zice sa te uiti si la hibiscus de gradina, in special la Hibiscus Moscheutos. Astia nu sint dublii, dar sint si ei spectaculosi.. si nu am vazut pina acum vre-unul cu probleme de daunatori.

Alternativ, sint solutii naturale care sa te scape de daunatori.... una din cele mai interesante auzite pina acum este remediu homeopatic "Crab Apple" care face plantele sa se recupereze mult mai usor din situatii de infestare cu daunatori. Nu am ajuns sa o incerc personal insa.

Uite aici niste linkuri interesante de aici de pe forum.

https://egradini.ro/forum/threads/hibiscus-moscheutos.5359/page-43
https://egradini.ro/forum/threads/hibiscus-moscheutos.5359/page-44
https://egradini.ro/forum/threads/hibiscus-moscheutos.5359/page-45
https://egradini.ro/forum/threads/hibiscus-moscheutos.5359/page-41
https://egradini.ro/forum/threads/hibiscus-moscheutos.5359/page-42

P.S: Nu te uita la albumele mele ca ai sa te "molipsesti" mult mai serios...;-) si o sa vrei si gradina foarte mare...;-)
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
pt a avea idee ce valoare au hibilicii am sa iti dau un site de unde facem noi bolnavii de hibi comenzi
http://www.kwekerijgommer.com/webshop/shop_show_products.php?soort=Hibiscus&beginletter=a&eindletter=f
poate dupa aceea vei aprecia si valoarea lor
http://www.kwekerijgommer.com/lijsten/
este vorba de gommer cel mai acesibil productaor de hibi de unde putem cumpara hibi cit de cit decenti vorbesc de plante santoase
si sa stii ca adaptarea lor e f greoaie
nu se pune problema de inmultire la mine
dar sunt persoane care se pricep
 
Sus