Aeschynanthus

D

dyayzh

Guest
Ce bogat este si in ramuri si in boboci. O frumusete. Felicitari!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am luat si eu o Mona Lisa azi. E cam chinuita planta dar are cativa boboci mici. Sper sa-i placa la mine in balcon si sa se faca frumoasa.
 

ghia_don

Active Member
Sa va traiasca aeschinanthusurile :) ....cred ca eu nici anul asta nu vad flori la al meu :( ...dar cine stie, iarna-i lunga si poate se razgindeste :wink: ...
 

ghia_don

Active Member
Nu vad nimic deosebit in virful lastarilor...inca...si anul trecut tot asa, l-am pindit toata iarna si n-a vrut sa-mi arate nimic...zgircitul :x ..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am cercetat si eu lastarii la cel pe care tocmai l-am luat. Cred ca in florarie i s-a rupt accidental un lastar si ... a crescut unul nou de acolo. Tocmai el are boboci. Deci banuiesc ca face flori pe lastari tineri.
 

ena

Member
Al meu face flori si pe tijele vechi, ca eu nu l-am tuns. Am inteles ca nu este bine sa fie mutat atunci cand are boboci. Mie nu mi s-a parut deloc pretentios daca are lumina suficienta. Eu sunt destul de zgarcita cu apa, in schimb, pentru ca am citit ca nu se uda tot pamantul o data. Si la udat folosesc apa de ploaie sau apa fiarta si racita. Nu ii place apa dura.
 

ghia_don

Active Member
Are lastari tineri, l-am scurtat in primavara asta ca citisem undeva ca infloreste pe lastarii noi, dar inca nu are boboci...dar mai am rabdare...
 

elenafles

Active Member
Al meu asta vara a pierdut multe frunze din vina mea ca a suferit de sete :oops: .Mladitele au ramas chele si l-am tuns.Acum are cativa lastari noi si astept......... Oare va mai inflori iarna asta? :rugaciune:
 

Chiquitita

Member
La al meu i s-au vestejit frunzele. Nu au cazut dar nu mai sunt tari si frumoase. Sta la lumina si il ud acum iarna o data pe saptamana. Imi puteti spune oare cauza?
 

popescu gp

Well-Known Member
aeschinanthus

Vezi cum stai cu umiditatea atmosferica in locul unde il tii;necesita o atmosfera umeda pentru a inflori nmu numai o simpla udare si luminozitate buna dar fara soare direct
 
Sus