Aeschynanthus

cornelia

Fondator
Membru staff
N-am fost un fan al acestei plante. Mi se parea un pic banala desi da foarte bine in cosuri suspendate. Pana intr-o zi cand mi-a demonstrat care are o rezistenta exceptionala. Asadar, tot respectul. Nici sa vrei sa-l omori si nu-ti iese. :mrgreen:
 

Tina

Active Member
Culmea .. eu am incercat sa il fac sa traiasca (sa il prind) si am reusit contrariul.. :rofl: :rofl: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uite am sa le fac poze acasa. E vorba de lastarii de la Iudit. Probabil ca mai conteaza si varietatea.
 

Tina

Active Member
Cei de la Iudit traiesc si ai mei.. e posibil sa fie legat de varietate.. raposatul nu era variegat.. :wink: :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Al meu traieste si in zi de azi,in toamna l-am tuns drastic,a lastarit frumos,un pic pare golas ca ii sunt mici frunzele.De inflorit a inflorit toata iarna.Este un soi extrem de rezistent.
 
D

dyayzh

Guest
Si al meu de la Iudit a avut o floricica anul asta. Curios este ca am primit de la ea doi lastari (multumesc inca o data). Unul s-a dezvoltat frumos...celalalt e prins dar, la aceeasi marime de un an...nici macar un milimetru nu a crescut :(
 

IULIA

Active Member
si al meu este rezistent. ce a patit saracu iarna asta...si ce seceta a tras....
si flori a facut. da gata, incerc sa il iubesc iar. sper sa nu se supere acum, si ca nu s-a obisnuit cu perioada grea. :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Sic...sic.... Cornelia..e prima planta care a inflorit inaintea plantei tale....wouuuuuuuu..nu-mi vine sa cred...si tot din lastar de la Iudit. Multumim Iudit! :rofl: :rofl: :rofl:
Stiu..o sa-mi spui ca al tau are doua luni...sau maxim trei :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Inceputul a fost mai greu ,Cornelia.De acum va creste mai repede.
Sa va traiasca!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu draga, e din octombrie dar a trecut prin multe greutati. Nu l-am rasfatat deloc si la 10 grade era tot in balcon in faza de ... inradacinare. Asa ca a avut nevoie de timp sa-si revina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,depinde foarte tare de varietate.Eu am ambele.Cel d ela Iudit (multam fain si eu :hug: ) a inceput sa se dezvolte mai bine dupa aproape un an.Cel clasic adica speciosus este :eek:f: .....adica fara cuvinte de lent.
Ce floare???Macar vreo doua trei frunze noi astept si eu de la el :(
 
D

dyayzh

Guest
Deci eu sunt o forta: l-am vazut inflorit in gradina proprie :rofl: Am ajuns egradinareasa...offf.cat mi-a trebuit :rofl:
 

IULIA

Active Member
hihihi, da nu sint rosii, sau ma rog....
io ziceam ceva de roz bombon somon, de exista coloru asta. :rofl: :rofl:
 

IULIA

Active Member
Violeta, scuze, da imi curgeau niste......de la o raceala, de alea luminari, si nu vazui unde-i postat mesaju.
sigur ca-s rosii. scuze. :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Iata cum arata Aeschynantusul meu dupa ce in primavara l-am scos afara.Atunci i-au cazut toate frunzele,dar a dat altele noi si in locul celor vechi si pe lastari noi.

Acum astept sa infloreasca.
 
Sus