Agapanthus

ghia_don

Active Member
Ieri am fost in piata si iata ce avea cineva de vinzare Pina acum n-am vazut "pe viu" aceasta floare si mi s-a parut spectaculoasa cu inflorescenta aceea uriasa si culoarea aceea de vis. Daca nu era asa scumpa(cerea 50 lei) as fi luat-o eu, asa am ramas numai cu imaginea ei...m-a impresionat!
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am cumparat unul acum un an, inflorit deja. M-am bucurat cam o luna de florile lui.
Peste iarna l-am tinut afara pe balcon, protejat de ger. Si-a pastrat cateva frunze verzi cam de 20 cm pe care le are si acum.
Nu da nici un semn ca ar vrea sa infloreasca sau sa ii creasca frunze noi.
Unde am gresit?
 

ghia_don

Active Member
Ani , multumesc, am sa astept pina la toamna, :D . :oops: . Adrianam, am inteles ca agapanthusul se tine iarna la circa 10 grade si , esential pentru inflorirea urmatoare este lumina multa .
 

adrianam

Well-Known Member
Lumina a avut si are suficienta zic eu pe un balcon orientat spre sud. Iar temperatura a variat aproximativ intre -4 si 10 gr.C iarna aceasta.
Poate ar fi trebuit sa-l bag in beci si sa nu-l mai ud deloc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata ce s-a intimplat cu el meu in perioada acestei ierni: totae frunzele sunt noi-noute!!! :D
 
D

dyayzh

Guest
La sfatul tau si eu am incetat udatul dar era deja prea tarziu, avea radacina putreda
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am achizitionat in 2006 un agapanthus inflorit.
In iarna 2006-2007 l-am tinut pe casa scarii, udat foarte rar.
In vara lui 2007 nu a inflorit, a vegetat doar.
Iarna aceasta l-am lasat pe balconul deschis acoperit cu o punga de plastic iar cele mai scazute temperaturi au fost cam de -12 gr.C.

M-am uitat la el zilele trecute si frunzulitele aratau bine.
Sper ca vara asta sa nu ma dezmageasca! :astept:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am avut 2 agapanthusi: unul cu floare albastra si unul cu floare alba. Nu m-am inteles cu ei asa ca i-am dat cuiva la care sa infloreasca. Tare mult as fi vrut sa reuseasca experimentul dar daca stau bine si ma gandesc nu prea avea cum. E pana la urma planta de gradina.
 

zamfira

Member
Afara poate fi si in ghiveci , eu ma gandeam sa il plantez direct in pamant in gradina . In ghiveci l-am tinut anul trecut afara dar n-a inflorit
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce am observat de cind il am si bineinteles ca am facut greseli pina sa-l "citesc".L-am tinut in soare direct si a inflorit frumos.La semiumbra nu i-a placut.
Mutarile il deranjeaza foarte mult.In anul in care l-am lasat in locul in care l-am asezat prima oara si nu l-am mutat pina in toamna a inflorit bogat.
Nu ii place sa ii schimbi vasul decit o data la citiva ani.Eventual innoit pamintul de deasupra si imbunatatit.
Ca si la spatiphlum ii place inghesuiala din ghiveci.Cu cit mai multi cu atit mai bine.
Acum regret ca l-am asezat de la inceput in ghiveci asa mare.......dar pe parcurs am invatat si asta :(
Iarna udarea redusa aproape in totalitate iarna si reluata cite foarte putin pe la sfirsitul lui februarie-martie.
Sper sa ma incinte cu flori si anul asta ca acum doi si trei ani :D
 

zamfira

Member
Al meu e intr-un ghiveci destul de mare . Oare sa il pun in unul mai mic sau sa il las unde e s isa am rabdare :) ?
Daca e asa cu mutarile , renunt la ideeea de a-l pune in gradina .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu,nu-l mai schimba acum.Lasa-l acolo unde este.Eu il am de 5 ani si am mai dat din el.In ghiveci mare face pui mai greu dar face.Nu stiu cum se comporta in gradina ca nu am incercat tocmai din pricina mutarilor.
Anul trecut l-am fitiit foarte mult pina i-am gasit un loc si nu mi-a inflorit.Insa in anii in care nu am umblat la el a fost superb.
Tocmai de aceea am si scris aceste observatii personale.
 

angela draganoiu

Active Member
cred ca in general plantelor nu le place sa le muti de colo colo de aceea trebuie sa te gindesti bine unde o pui si sa nu o mai muti asa isi creaza un microclimat si incet incet incepe sa infloreasca. asta tot o constatare personala.
 
D

dyayzh

Guest
Am impresia ca sunt mai multe feluri de agapathus africanus...cu tije multe si flori mai mici si radacini precum clivia sau cu bulb, tija mare cu flori in virf. Oricum stau cu ochii pe supermarketuri sa cumpar bulb nou si sa-l ud moderat :)
 
Sus