Agava

caed

Member
Buna. Am primit anul trecut o planta din Spania. Cine mi-a dat planta zicea ca nu e pretentioasa.. Cica n-are nevoie de multa apa si se inmulteste foarte repede. Acolo mi-a zis ca, creste intr-una. Acuma o taie, apar 3 in locul ei.Dupa cateva luni dupa ce-am plantat-o mi-am luat un catel si cam avea boala pe florile mele si mi le-a scos pe toate din pamant si le-a ros... Abia asta a scapat neroasa:rofl: si de atunci o tineam in apa ca sa refaca radacini ca nu prea mai avea si m-am temut sa o plantez... Stiti cumva cum se numeste?
M-am gandit ca poate ma ajutati :). Uitati poza:

Si decat sa fac un topic nou, mai bine tot intreb aici. Daca tau oblic o parte din tulpina cu tot cu radacina si plantez ambele tulpini in pamant am sanse ca cea taiata sa se prinda? Sau risc sa o omor? As vrea sa ii mai dau la cineva si nu stiu care ar fi varainta cea mai buna...
Va pun o poza si cu radacina:
(nu e prea clara, dar sper ca se intelege ceva din ea)
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Planta

esti o fericita este agava atenuata
eu o am mica mica mica se va face mare mare mare
fericit-o
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Planta

na fericit
eu mi-o doresc de mult
abia acum o am si eu in dotare am primti-o prin zapada aia mare sper sa imi reziste vad ca i-a dat o frunza noua asa ca am sperante
 

caed

Member
Re: Planta

Asta e a 2-a pe care o primesc. Prima nu stiu ce a patit, dar m-am trezit intr-o zi cu ea moarta complet... Seara a fost foarte bine, era frumoasa fara nicio problema. Urmatoarea zi dimineata era moarta...
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Planta

dapoi a mea are saraca 2 luni ..nu ma speria please ca inca traieste ... nu vreau s adea coltul ca mi-o doresc atit de mult nu ai ideee
pe fb am vazut atitea agave interesante de ma gheran numai cind ma uit acolo
asa ca ...
imi plac alea colorate nu am decit 2 din alea bicolore si nu vor sa creasca neam da odata si odata isi dau ele drumu ca am mai patit-o si cu alea verzi tot asa au niste perioade la inceput de stagnare de vreo 2-3 ani si pe urma se fac mari de tot de nus tii ce sa le mai faci si in e sa le mai pui
barem de facut puiuti nu mai zic ca mi-au umplut toate vasele de zici ca sunt iepuroaice s coti un pui si apar 10 de ma exaspereaza
 
Sus