Agave

gino

Member
Fabian, eu nu am spus ca nu sunt de acord cu tine, ci doar am punctat cateva idei. Agavele pot sa creasca si pe sol suta la suta mineral, si nu sunt singule, dar si in cel mai banal pamant, fara nisip sau alte elemente.
Agavele hardy rezista la tot felul de vicisitudini, temperaturi negative extreme, calduri toride, sol inadecvat, umezeala in exces...
Ce sa mai spunem de cele din marile culturi mexicane, care sunt secatuite sistematic de seva, necesara la prepararea de tequila...
Oare de ce le creste Anastasia ??? :wink: :D
 

Maranta

Member
Buna seara ,

multumesc pentru ajutor Magda...raman dator :oops: , multumesc pentru aprecieri , dar meritul nu este numai al meu ci si al membrilor ( inca suntem membrii nu ? :? ) unui forum care pe vremuri era poate cel mai bun forum specializat pe cactusi si suculente , acolo mi-am facut "ucenicia" si tot de acolo as fi vrut sa ies "la pensie" :wink: dar cine stie poate intr-o zi....... :(
 

dana_rusu

Member
apropo de teqila fratele meu de cate ori le vede zice ca intr-o zi tot ma lasa fara ele sa-si faca teqila ,cica a vazut pe Discavery tehnologia de fabricatie si ar incerca si el :rofl:
 

mirela06

Active Member
Eu, am pus, asta toamna, un puiut de agava afara, in alt loc.
Daca anul trecut a fost f.f. mica si l-am avut un ghiveci(in bucataria de vara a stat asa si la - 20 si ceva de grade), acum l-am pus sa fie in largul lui.
Nu m-am asteptat ca zapada sa cada atit de multa si pt ca am uitata sa-l dezgrop de sub ea, l-a turtit bine si i-a rupt si din frunze.
Partea buna este ca nu-i rupt virful si se va ridica.
 

fixpix

Active Member
nasol mirela...dar macar e bine? adica nu a inghetat?
ca asta conteaza. daca merge, isi revine ea. ca oricum din mijloc dau frunzele...asa ca, io zic ca o sa fie ok.
sau... nu?
 

mirela06

Active Member
Multam, dragule.
S-a ridicat virful , deja.Imi pare rau ca s-au rupt 3 frunze, dar restul isi vor reveni.
Biata de ea. :(
Anul trecut a stat in frig afara. De frica am puso-n ghiveci si am bagato-ntr-un ghivecel , pe care, culmea, l-am pus in bucataria de vara , unde s-au spart tevile de apa de la cele -23 grade si biata de ea n-a avut nimic.
Acum chinul cu zapada si uitarea mea :cry:
O iubesc si mai mult, pt ca-i o razboinica.
 

mirela06

Active Member
S-a ridicat de virf.
Azi face sotul curatenie ca este soare si verifica toate plantele.
Mi-a spus ca multi arbusti au crengutele frinte. :(
 

anasstasia

Active Member
Si mie mi s-a dezvoltat agava mare. Pe cea micuta am pierdut-o, insa intr-un fel ma asteptam. Ma bucur ca cea mare a trecut cu bine de iarna. Multumesc Mihai.
 

anne`mary

Member
buna. Am si eu nevoie de indrumari. Nu am aparatul foto acasa, asa ca o sa incerc sa va explic foarte bine ce se intampla cu planta mea. Am primit acu` 2 saptamani o Agava regina victoria absolut superba. Am observat ca la 5-6 zile dupa ce am transplantat-o, 2 frunze bazale au inceput sa se ingalbeneasca. AM cautat pe internet, nu am gasit nimic, dar am zis ca e normal sa-i cada frunzele bazale, ca nu s-a acomodat la mine... nu m-am impacientat. Ma duc in seara asta sa-i tai frunzele ingalbenite cand ce observ: alte 2 frunze incep sa se ingalbeneasca: una este din randul de jos, de la baza, iar a 2-a este din randul urmator (al 2-lea de la baza) si se ingalbenesc in acelasi mod ca cele pe care le-am taiat: se ingalbeneste frunza si in urma se innegreste. Asa ca am decis sa va intreb daca e o problema. Poate v-ati mai intalnit cu fenomenul asta si puteti sa-mi spuneti daca e normal sau ii fac eu ceva gresit...
Si daca omor o planta pe care gino a caracterizat-o "trebuie sa te chinui sa omori o Agava", ma las de meseria asta.
 

Roxana

Active Member
nu trebuie sa o uzi imediat dupa transplantare. mai astepti cateva zile-o saptamana si debea atunci incepi udarile. ingalbenirea funzelor este cauza excesului de apa si de ingrasamant sau daca o treci brusc de la un loc umbros la unul cu soare se pot parli frunzele.
unele frunzel bazale mai cad si cresc in locul lor puisori.
 
Sus