Ajutor! Insecte mici negre

diana999

Active Member
Cu ce trebuie sa stropesc plantele? Se aseaza pe frunze dupa care ele se ingalbenesc si cad :cry:
Am topsin, mopspilan, nuprid si talstar.


va multzumesc anticipat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa cum arata frunzele eu zic ca e vorba de paianjeni.
Talstar poate sa mearga, dar mai ales Neoron sau Nissorun.
 

diana999

Active Member
Uita-te pe ultima poza. acolo se vad micile ganganii :( Ei imi distrug plantele. Daca sunt si paianjeni.....posibil, desi nu prea vad panze...
 

sicora fabian

Active Member
Da, simptomele par de acarieni (paianjeni), cum spune Cornelia, insa panza nu este ca la paianjenii insectivori si se observa cu o lupa pe dosul frunzelor (daca stii ce sa cauti, ii vezi si cu ochiul liber).
Nu scapi prea usor de ei! :(
 

diana999

Active Member
:( Multzumesc pt lamurire. am stropit cu topsin. mi-e groaza ca toate plantele vor fi afectate. :ros_unghii: :x :pauza: :nu-mi_place: :aoleu: :nefericit:
 

diana999

Active Member
Asa am sa fac. Inca o nelamurire am ....Talstarul e in fiola.Prepar toata fiola sau ce ramane pun intr-o sticlutza? cam cat ar trebui sa pun la 1L ? Pana acum n-am mai folosit :oops:
Cred ca tropesc toate plantele ........preventiv :)
 

sicora fabian

Active Member
Nu am folosit Talstar, nu stiu concentratia, dar ar trebui sa scrie pe fiola!
Mai bine pastreaza restul pentru a repeta tratamentul!
 

popescu gp

Well-Known Member
boli

Atentie orice solutie odata preparata se recomanda a se folosi in totalitate si nu pastrata caci isi pierde din eficacitate chiar daca solutia este pastrata in sticle ermetic inchise.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Diana fiola aia zic s-o amesteti cu 6 l de apa. Daca pui mai multa apa, se dilueaza prea tare concentratia. Daca pui mai putina apa nu stie ce reactie or sa aiba plantele.
 
Sus