Allamanda / Urechites lutea

ani

Member
Si la mine au cazut unii boboci, dar cresc altii. Am crezut ca a fost traumatizata de transport.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ascult-o pe Violeta dar..............fa cum iti zic si eu:tunde-o inainte de a se ingalbeni de tot,trimiti lastarii la Bucharest ca sa faca radacini infoiate apoi poti sa o bagi linistita in casa la caldura.Altfel :? ........nici 26 de grade nu o mai salveaza :evil: .Trebuie sa recunosti ca sunt experta :tavalit:
 

mymo

Active Member
Gabiuto,tu i-ai pus gand rau allamandei mele? :cry:
Violeta,multumesc de pont,o sa o duc la mama in vacanta :)
 

mymo

Active Member
Violeta,ascultand de tine,am mutat-o in interior,adica in interiorul casei fara ferestre,bate soarele pe ea dar noaptea e mai protejata,si drept raspalata:

Cred ca i-a fost frica sa n-o trimit pe bucati la Bucuresti :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oricum o bucata din ea va lua drumul Bucurestilor pe viitoarea autostrada Bucuresti-Viena :evil: (sau retur :tavalit: ) dar numai pe bucatica gata in 2020 :rofl: Deva-Bucuresti :giggle: asa ca pregateste-o de drum :mrgreen: de pe acum.
 

nutilepadat

Active Member
Oooooooooooo, cred ca este pe drumul cel bun Mymo :D ,si cand o sa trimiti vreo bucata din ea pe autostrada Bucuresti-Viena,fa o halta la Sibiu :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
lamurire

Allamanda pe care o am este din seminte si nu este cataratoare avand frunzele mai late ,mi s-a spus ca este galbena dar avand-o de 2 ani nu a inflorit niciodata.Tulpina este dreapta si in2 ani a ajuns doar la 50-60cm.Este un alt soi sau este altceva.Nu am tuns-o niciodata caci nu a fost nevoie
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cei care aveti Allamanda,spuneti-mi va rog cum se comporta.Va mai traieste?Este o planta pretentioasa?
 
D

dyayzh

Guest
Eu am una sigur si inca una cu semn de intrebare (ca inca nu m-am lamurit ce e :rofl: ) si ii merge super in balcon pe la 15 grade. Abia a terminat cu infloritul :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu mai umbla la radacina ca numa te amagesti....las-o sa se odihneasca(in somnul de veci)
Dar io tot o sa mai incerc cu una!
 

mymo

Active Member
Mie imi pare rau dupa ea ca am primit-o de la Ani.
Dar daca e decedata,alta nu mai cumpar.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am facut doua incercari pana acum cu dipladenia/mandevila dar de fiecare data nu a apucat luna ianuarie.
Anul acesta voi incerca din nou, ca infloreste prea frumos in timpul verii.
 

instructor

Member
Si eu am omorit una iarna trecuta ,am luat alta toamna asta(multumesc Gabiuta)nu mai are nici o frunza dar e totusi verde ,nu e uscata ,poate isi revine... :)
 
Sus