Allamanda / Urechites lutea

AncaS

Member
:rofl: mai ce ma 'nerveaza plantele astea cu 100 de nume :x nu mai stie omu ce si cum, deci cartoaia are dreptate cand zice Mandevilla/ Dipladenia. Merci multRoxana, acum stiu ce le trebuie la rosioarele mele
 

albela

Active Member
AncaS m-am uitat in albumul tau si nu am vazut "hardaul", poate faci niste poze ca sunt curioasa cum arata :D .
 

AncaS

Member
Momentan in hardau nu se vede decat "iarba albastra" ramasa de asta toamna, ca e rezistenta la ger si e frumoasa si stufoasa, astea 3 Mandevillii rosii care sunt imbobocite si 5 gladiole rosu inchis la care abia acum le da nasul :rofl: .. pana acum am avut pansele si niste lalele mici mici ca niste stelute, dar le-am scos si am pregatit hardaul de vara. cand au sa rasara toate gladiolele daca mai am spatiu o sa pun si Euphorbia Zauberschnee , ca aia imi acopera hardaul si da bine ca e alba :wink:
Ii fac poze mai tarziu ca acum ploua, si le bag in album, eu sunt mai pasionata de plante decat de pozat :)
 

Viovett

Member
Mandevilla este este genul.
Mandevilla sanderi - mai este numita si Dipladenia, dar mai sunt si alte Mandeville :D .

Eu am Mandevilla laxa - sau suaveolens sau iasomie de Chile care e alba, floarea seamana ca forma cu dipladenia dar e parfumata.
 

michaela

Active Member
Dipladenia mea... n-are acelasi tip de frunza cu mandevilla...... :?
Vio are dreptate.... laxa are frunze deloc lucioase si alungite..
Eu cred ca este specie mandevilla si mai multe varietati...

Cea galbena a Dyei se pare ca se numeste Pentalinon Luteum(yellow mandevilla)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,era musai sa pui si linkul? :x :x La litera A si deja ma balbai :x la noapte visez cai verzi pe pereti......
 

Viovett

Member
Strange banutzi - fara bere, fara tigari , fara parfumuri scumpe, pantofi ... fara tot adicatelea :rofl: si daca esti cuminte inchiriem un microbuz, ca tren cum sugera cineva nu putem si mergem la Dna Luccia Barabino. F draguta, m-am e-mail-at cu dansa de-a lungul vremii...
 
D

dyayzh

Guest
Frunzele de la planta Dyei sunt mult mai alungite si subtiri,iar florile mai mari :oops: Miine pun poza :wink:
 

Viovett

Member
Daca ai timp, bine ar fi sa pui o fotografie.
As zice asa:
Dipladenia are frunza mai rotunda si cu aspect usor "cerat",
Mandevilla - frunza mai lunguiata care are cumva textura frunzei de fasole, este singura parfumata ( chiar si hibrizii de mandevilla mai pastreaza putin parfum)
Allamanda- frunza are tot un aspect usor cerat ca al dipladeniei dar este ceva mai "lunguiata" si cu varf un pic mai ascutit uite aici : http://www.jardins-interieurs.com/v3/im ... artica.jpg
Dar si la dipladenii si la allamande si la mandeville sunt n hibrizi dezvoltati in pepiniere...
Atentie mare pe internet sunt muuuuuuuulte "aproximari" ca sa nu spunem altfel, plimbate de colo colo cu copy si paste si va puteti pacali.
 

AncaS

Member
Uite hardaul, mare lucru nu se vede momentan, ca-s abea plantate, micute si amarate :) sper sa creasca frumos. Eu l-am cumparat ca fiind "Mandevilla Hybrida Red Devil" :twisted: acum sa vedem ce-o sa iasa... vad ca au boboci mari au si ingrasamand destul (osmocote) si soare...


 

MONIS

Member
am luat si eu cu 30 ron din baumax planta mare,inflorita....am asezat-o langa sora ei mai micuta...dipladenia
 

albela

Active Member
Am cumparat de la baumax o mandevila sanderi rosie mica de tot dar cu floare si boboc. Iat-o langa sora (verisoara :? ) ei dipladenia de aceeasi culoare
 

AncaS

Member
Mi-am cumparat si eu o Dipladenia (Sundevilla parca ii zice) acum vad diferentele :rofl: frunzele la dipladenia sunt mai mari si mai rotunde, deci sunt totusi diferite... sa vad unde o sa iernez toate plantele, imi trebuie o casa mai mare :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Offf...cea galbena a mea are lastarii cam de 1 metru si se lungesc. Flori nici gand. Nu ma indur sa o ciupesc. Ce sa fac, caci nu prea mai are loc de despasurare pe etajera :cry:
 

Roxana

Active Member
cred ca se lungesc din cauza ca nu au destula lumina. Daca nu vrei sa le ciupesti, poti sa o conduci pe un cerc sau pe o scarita. :D
 

Viovett

Member
Pai, pana la urma Dya, e mandevilla sau dipladenia, ca n-ai mai pus fotografie ?

Nici Mandevilla mea n-a inflorit, lastareste intr-una, dar cum a fost cheala caci eu o pun la culcare peste iarna - "e in grafic" si va inflori mai tarzior, asa-i e obiceiul :D
 
Sus