Altoire hibiscus

Octavia

Member
Salut,

Va mai aduceti aminte de experimentul meu de anul trecut? Probabil ca nu :D

Ei bine, am altoit hibiscusul galben (Koenig) cu roz batut.
Asa arata atunci:


Si asa arata acum: :D




Numai bine!!! :*
 

roxy

Member
Octavia, in ce luna ai facut altoirea? ai dat cu vreo substanta ceva sa se vindece? cu ce ai legat? dupa cat timp ai desfacut lastarul? cate intrebari!! :? :oops: . multumesc
 

Octavia

Member
Altoirea cred ca am facut-o in primavara, dar nu mai stiu exact... am facut experimentul mai mult in joaca....daca prinde bine... daca nu...
Am folosit pentru legarea altoiului folie de impachetat, nu l-am tratat cu o substanta speciala, s-a vindecat de la sine, dar l-am lasat impachetat cateva luni bune...
Si dupa asta am mai incercat cu un alt trandafir, pe cel rosu simplu l-am altoit cu portocaliu... si surpriza a prins si asta. :D De indata ce am poze cu el va trimit.
 

AngelEyes

Member
Momentan nu merge site-ul de pe care ai pus linkul...cel putin la mine nu.Si chiar eram curioasa ... :(
 

Octavia

Member
Incearca acum. Am introdus un punctulet in plus in adresa si din cauza asta nu deschidea. Acum merge am verificat.
 

Octavia

Member
A inflorit si cel de-al doilea hibiscus altoit :D
Altoiul este un roz- portocaliu.


Portaltoiul este rosu.


Pana acum nu am reusit sa-l pozez cu ambele flori...poate data viitoare....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
roxy a spus:
Stie cineva cum se altoieste hibi? se taie lastarul in intregime sau doar o parte laterala care se ataseaza la alt lastar? ideea e de a obtine o noua varietate.
roxy a spus:
si inca ceva: care este perioada pentru altorie? eu stiam ca mai-iunie.
cornelia a spus:
Pentru a obtine o noua varietate trebuie sa faci hibridizare nu altoire. Altoirea te ajuta sa tii mai multe varietati pe aceeasi tulpina. Adica ai un lastar (altoi) de la un hibi mofturos si un hibi zdravan pe care tocmai l-ai tuns. Altoirea ii permite mofturosului sa fie hranit serios de portaltoi (hibi zdravan).

Altoirea se face primavara, probabil prin aprilie-mai. In functie de varietate si de conditiile de mediu.
roxy a spus:
am incercat sa altoiesc dar fara rezultat. :cry: . dar am incercat prin mai-iunie si era deja prea cald
 

oana_oana

Member
Felicitari Octavia pentru reusitele tale, dar nu am inteles un lucru...de acum inainte hibiscusul va inflorii in 2 culori?
 

oana_oana

Member
Wow ce chestie. :eek:
Cand este momentul bun pentru inceperea acestui expermient? Bine ca eu mai intai trebuie sa mai culeg hibilici in colectie, dar vreau sa incerc si eu asa ceva.
Minunata inventie! Va dati seama cate combinatii superbe se pot face? Superrr :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei prin mai. Planta portaltoi trebuie sa aiba macar 1 crenguta semilemnificata. Altoiul trebuie sa aiba si el macar baza semilemnificata. Deci nu merge treaba cu "verzituri". :wink:
 

gty

Member
salutare
vad ca nimeni nu a mai insistat aici
nu a mai incercat chiar nimeni?
ar fii bune citeva idei , sfaturi si poze , mai ales ca incepe perioada ofertelor :)
va rugsm insistati :oops:
 
Sus